O případu ve středu informovala státní tisková agentura Nová Čína.
Čínská policie zatím v souvislosti s vyšetřováním smrti mladého Teng Sen-šana zadržela čtyři zaměstnance tábora. Na celém chlapcově těle byly nalezeny stopy po zraněních.
V Číně žije nejvíce uživatelů internetu na světě. Na konci loňského roku jejich počet dosahoval téměř 300 milionů.
Problémy se závislostí na internetu mají zejména mladí Číňané, kteří se snaží uniknout vysokým nárokům svých rodičů.
Místo internetu vojenský dril
Stále vážnější situaci se snaží řešit přes dvě stě organizací, které poruchy související s nadměrným užíváním internetu léčí.
Pacienti jsou v řadě těchto zařízení nuceni pobývat v téměř vojenském prostředí. Hodiny strávené za počítačem jsou nahrazeny náročným fyzickým cvičením a pacienti musí nezřídka čelit také extrémnímu zacházení ze strany ošetřovatelů.
Podmínky se přesto částečně zlepšily poté, co Čína v červenci zakázala používání elektrošokové terapie k léčbě závislosti na internetu.
Názory odborníků se různí
Zákaz následoval poté, co média upozornila na kontroverzního psychiatra, který elektrický proud naordinoval téměř třem tisícům mladistvých pacientů.
Ředitel první kliniky pro léčbu závislosti na internetu Tchao Žan je situací v zemi znepokojen. Léčba závislosti je podle něj naprosto chaotická, protože schází diagnostické standardy a léčebné metodické postupy.
„Tato tragédie není náhodná. Většina léčebných táborů používá vojenský výcvik, ale řada mladých pacientů závislých na internetu ho nedokáže zvládnout. Proto dochází ke konfliktům a k používání násilí," uvedl.