Praha - Tři roky za mřížemi jako kterýkoliv dospělý. Tak by mohl vypadat trest pro každého studenta, který ve škole brutálně napadne učitele a zraní ho. O přísnějších postizích pro mladé agresory nyní uvažuje šéf resortu školství Marcel Chládek.
Inspiraci údajně našel na Slovensku, kde mají učitelé ze zákona zvláštní postavení. Jsou takzvanou chráněnou osobou.
"V praxi to znamená, že v případě útoku hrozí agresorovi vyšší sazby," potvrzuje mluvčí slovenského ministerstva školství Michal Kaliňák. Opatření podle něj platí už pátým rokem. Přísnější tresty mohou dostat i rodiče.
V Česku se dnes mladí agresoři trestají polovičními sazbami. "Například u ublížení na zdraví hrozí mladistvému trestní opatření v horní sazbě až osmnácti měsíců odnětí svobody," přibližuje advokátka Veronika Altnerová. Pokud by se Chládkovi podařilo záměr prosadit, napříště by to byly až tři roky.
Chládek: návrh předložím už na jaře
"Přesně to by se mi líbilo. Úkol připravit nové znění zákona už jsem zadal náměstkovi pro legislativu. Já se mezitím vydám za slovenským ministrem, kde se budu zajímat o to, jakou mají s vyššími tresty zkušenost a jak se jim to osvědčilo v praxi," řekl ministr školství Marcel Chládek. Návrh by rád předložil vládě ještě na jaře. Tři roky za mřížemi podle něj agresivní mládež před útoky odradí.
Jenomže slovenské ministerstvo školství zpětnou vazbu nemá. Podle Kaliňáka proto, že je policie o případech informovat nemusí.
Navíc česká odborná veřejnost si nic podobného v české legislativě nepřeje. Tvrdší tresty podle ní nezafungují.
"Reakce na tuto událost nemá spočívat ve zvýšení trestní sazby a přiznání zvláštního postavení chráněné osoby. Trestní zákoník už nyní umožňuje soudu dostatečně zohlednit okolnosti konkrétního případu včetně osoby pachatele," domnívá se například advokátka Altnerová. Útočník je navíc během činu v afektu a nad trestní sazbou rozhodně neuvažuje.
Chládkův návrh proto považuje jen za líbivé gesto. "Ministr školství by měl spíše časem předložit systémový návrh řešení, který vychází především z nástrojů jeho resortu než z resortu ministerstva vnitra či spravedlnosti. O to více, že je velká část svěřenců školských pracovníků mladší patnácti let, a tedy jde o osoby trestně neodpovědné,“ uzavírá právnička.
Zákaz vycházek a nižší kapesné
Sociální demokraté už se pokoušeli prosadit podobný návrh jednou – před dvěma lety. Vláda ho ale tehdy smetla ze stolu. "Řešením narůstajícího násilí na školách by neměly být přísnější paragrafy, ale spíše prevence a sociální práce na jednotlivých školách," uvedli tehdy ministři kabinetu Petra Nečase.
Plán změnit legislativu uspíšla tragická událost v ústavu v Králíkách na Orlickoústecku, kde dva mladíci zaútočili na své vychovatele. Čtrnáctiletý chlapec vběhl v noci do klubovny a vrazil vychovateli šroubovák do krku. Jen o tři centimetry minul tepnu. Vychovatelku, která kolegovi přiběhla na pomoc, hoch povalil a kopal do ní. Přidal se k němu o rok starší kamarád.
Podle právníka ústavu ale agresory žádný valný trest nečeká – vychovatelé jim mohou jen zakázat vycházky či snížit kapesné.