Praha - Když v rakouské zemi Burgenlad přijde investor s myšlenkou postavit novou větrnou elektrárnu, povolování a stavba obvykle nezabere více než několik měsíců. V Česku trvá uskutečnění stejného záměru zpravidla několik let. A nejde jenom o větrníky, ale i o další obnovitelné zdroje energie.
Právě příliš dlouhé a komplikované úřední povolování je jedním z důvodů, proč Česko s největší pravděpodobností nestihne splnit svůj evropský závazek a nebude do roku 2010 vyrábět osm procent zelené elektřiny.
Vloni se přitom ve vodních či větrných elektrárnách vyrobilo 4,9 procent čistého proudu. Jenže letos tento podíl znovu klesne. Může za to extrémní sucho, kvůli němuž je zejména ve vltavské kaskádě nedostatek vody. Většina zelené elektřiny se totiž u nás zatím vyrábí ve vodních elektrárnách.
Jenže kromě "přírodních" bariér tu jsou i administrativní překážky. Podle Moniky Kašparové z Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWatt je jedním z problémů to, že v Česku se jednotlivá povolení vyřizují za sebou, jeden za druhým. Kdežto v mnoha zahraničních státech to jde souběžně, čímž se celý proces zkracuje.
Komise mapuje eko-bariéry
Ministr životního prostředí Martin Bursík nechal zřídit speciální komisi, která zjišťuje, co všechno povolování nových větrníků či elektráren na biomasu komplikuje.
"Bariér je mnoho a je potřeba pracovat na tom, aby se odstranily," řekl Aktuálně.cz Petr Holub z ekologického Hnutí Duha, který komisi vede. Holub uvedl, že v některých případech se plánovaná stavba například musí dvakrát posuzovat podle jejího vlivu na životní prostředí. "I když jde o jiný proces, v zásadě se jedna věc dělá dvakrát," podotkl Holub.
Kromě pracovníků ministerstva životního prostředí na jednání komise dochází i nezávislí experti na obnovitelné zdroje nebo zástupci investorů. Holub předpokládá, že komise předloží ministerstvu svá doporučení na přelomu roku.
"Nechceme změkčit ochranu přírody a krajiny, ale zjednodušit povolování obnovitelných zdrojů," vysvětlil Holub.
ČSSD komisi nevěří, připravila vlastní návrh
Opoziční sociální demokracie ovšem práci komise příliš nevěří a poté, co byli její zástupci na zkušené v Rakousku, připravila strana vlastní návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Jeho smyslem je aspoň částečně zjednodušit povolování obnovitelných zdrojů.
"Rakouští investoři v anketě zaměřené na nové členské státy Evropské unie ohodnotili legislativní a politickou připravenost České republiky pro stavbu zelených elektráren z pětibodové stupnice známkou čtyři," řekl Petr Petržílek, někdejší náměstek ministra životního prostředí a současný stínový ministr ČSSD.