Větrné elektrárny ČEZ narazily na odpor. Lidí a armády

Pavel Baroch
20. 5. 2007 18:35
Firma chce investovat do větrné energie na 20 miliard

Kadaň/Dukovany - Plány společnosti ČEZ na vybudování dvou největších větrných parků narazily na nečekané překážky. Proti záměru postavit v okolí jaderné elektrárny Dukovany až 39 větrných elektráren se postavili mnozí tamní obyvatelé.

A se stavbou až 33 strojů v Dlouhém Poli u Kadaně zase nesouhlasí armáda. Obává se, že by stožáry s vrtulemi mohly rušit tamní vojenský radar.

Vedení společnosti ČEZ odmítá, že by tyto problémy znamenaly krach plánu postavit v zemi do roku 2012 třicet až padesát větrných elektráren, které by mohly vyrobit proud pro desítky tisíc bytů.

"To v žádném případě, jdeme dál," řekl Aktuálně.cz generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák.

V plánu je vítr a biomasa

ČEZ přitom nedávno oznámil ambiciozní plán ztrojnásobit do roku 2020 výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Spolu se spalováním biomasy má klíčovou roli hrát právě energie větru.

"Potenciál enregie z větru lze díky dostupnosti technologií využít nejdříve. Ze strategického hlediska však budeme věnovat pozornost též cíleně pěstované biomase," vysvětlil Alana Svoboda, který má v nejvyšším vedení ČEZ ekologický program na starosti.

Ne za 150 tisíc

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: ČEZ

Původně se zdálo, že plánu postavit v okolí jaderné elektrárny Dukovany bezmála čtyřicet větrníků, nebude nic stát v cestě. Tamní obyvatelé si už zvykli na život ve stínu jaderných reaktorů a větrná energetika je čistým zdrojem energie.

Jenže pak se v v místní anktetě proti stožárům s vrtulemi postavila drtivá většina obyvatel Slavětic a odbobně skončila i stejná akce v sousedních Rouchovanech. Lidé se obávají například toho, že obří větrníky budou plašit zvěř, rušit televizní signál nebo hyzdit krajinu.

Nezabralo ani to, když ČEZ vyškrtal z mapy šestnáct stožárů, takže by žádný stroj neměl být blíž než dva kilometry od obce. Místní neoblomilo ani to, že za každý větrník by do obecní pokladny putovalo každý rok až 150 tisíc korun.

A krávy se pasou dál

Větrné elektrárny

INSTALOVANÝ VÝKON         (v megawattech)

  • Německo: 20 621
  • Španělsko: 10 028
  • Dánsko: 3 127
  • Velká Británie: 2 210
  • Itálie: 1 717
  • Holandsko: 1 219
  • Portugalsko: 1 024
  • Rakousko: 965
  • Česko: 55

ČEZ se nakonec ČEZ se nakonec rozhodl své aktivity v okolí Dukovan přerušit. Aspoň na čas.

Snažil se místní přesvědčit, jak mohl. Ukazoval na zkušenosti z jiných obcí, kde už větrníky mají a kde se obavy - třeba z plašení dobytka - nenaplnily.

"V létě se krávy bez problémů pasou nedaleko. Žádný farmář si nestěžoval, že by to kravám vadilo," uvedla v MF Dnes Miroslava Bendeková, starostka malé obce Ostružná v Jeseníkách, kde se šest vrtulníků točí už deset let.

Obyvatelé u Dukovan ovšem nejsou v zemi jediní, kterým se nelíbí, že by jim za humny měly vyrůst stometrové stožáry s vrtulemi. Například lidé v Odrách na Novojičínsku se počátkem roku postavili proti plánovanému větrnému parku se čtrnácti elektrárnami.

Lidé pro, armáda proti

Jiný problém musí ČEZ řešit v oblasti Dlouhé Pole u vodní nádrže Nechranice nedaleko Kadaně. Proti plánu postavit až 33 větrníků se nepostavili místní obyvatelé, ale vojáci - kvůli ochraně radaru.

"Tamní zastupitelstvo je tomu poměrně pozitivně nakloněno," řekl Aktuálně.cz Josef Sedlák z ČEZ Obnovitelné zdroje. Avšak armáda se obává, že by větrníky mohly ovlivnit provoz jejich radaru.

ČEZ se proti zamítavému stanovisku ministerstva obrany odvolal a je například ochoten svůj plánovaný větrný park zmenšit.

ČEZ hledá další místa

Větrný park
Větrný park | Foto: ČEZ

Bez ohledu na to, jak dopadne vyjednání s obcemi v okolí Dukovan a s armádou u Kadaně, hodlá ČEZ hledat další oblasti, kde by mohl postavit obří vrtulníky. Společnost oslovila 196 obcí po celé republice, přičemž asi třicet radnic se už ozvalo.

"Další místa budeme hledat bez ohledu na to, jestli Dukovany a Dlouhé Pole u Kadaně vyjdou, nebo nikoli," potvrdil Aktuálně.cz Josef Sedlák z ČEZ Obnovitelné zdroje.

ČEZ chce například zrekonstruovat svůj malý větrný park Nový Hrádek u Náchoda anebo postavit větrníky v oblasti Robizna u Havlíčkova Brodu. V obou lokalitách proti větrným elektrárnám veřejnost neprotestuje.

"Skupina ČEZ plánuje v následujících patnácti letech investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem třicet miliard korun, z toho zhruba dvacet miliard bude určeno na výstavbu větrných elektráren," dodal Sedlák.

 

Právě se děje

Další zprávy