ČEZ chystá elektrárnu na biomasu

Pavel Baroch
26. 2. 2007 11:20
Hodonín - První velká elektrárna, která bude vyrábět elektřinu výhradně z ekologické biomasy, by měla být v Hodoníně. Zatím jí však chybí palivo.
Biomasu přidává ČEZ k uhlí také v elektrárně ve Chvaleticích
Biomasu přidává ČEZ k uhlí také v elektrárně ve Chvaleticích | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Už teď může ze sta procent vyrábět elektřinu spalováním biomasy," řekl Aktuálně.cz Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, která je majitelem hodonínské elektrárny.

Elektrárna na jižní Moravě pochází z 50. let minulého století a původně spalovala výhradně lignit z tamního dolu. V posledních letech ČEZ přidává k tomuto neekologickému palivu šťovík, dřevní štěpku a zbytky ze zemědělské výroby, například otruby.

Nyní je průměrné zastoupení biopaliva patnáct procent, zbytek tvoří stále lignit. ČEZ by ovšem chtěl časem v Hodoníně zcela přejít na spalování energetických plodin či rychle rostoucích dřevin.

Překážkou je nedostatek paliva

Znamenalo by to, že by z obnovitelného zdroje energie odebíralo proud více než 120 tisíc domácností. Dalším tisícům rodin by stejný zdroj dodal teplo - v Hodoníně se totiž souběžně vyrábí elektřina i teplo.

"Bude to ale trvat ještě roky," poznamenal Kříž. Největší překážkou je právě nedostatek paliva.

Hrdiny seriálu Plechová kavalerie jsou kombajnisté
Hrdiny seriálu Plechová kavalerie jsou kombajnisté | Foto: Aktuálně.cz

ČEZ přidává biomasu k uhlí v šesti elektrárnách. Kromě Hodonína to jsou ještě elektrárny Poříčí, Tisová, Ledvice, Chvaletice a polská Skawina.

ČEZ vyjádnává s rolníky

Právě Hodonín má podle ČEZ nejvýhodnější podmínky pro další rozvoj spalování dřevní štěpky či energetických bylin.

"Oblast kolem elektrárny Hodonín jsme vyhodnotili jako potenciálně nejzajímavější pro přípravu pilotního projektu na výstavbu zařízení pro spalování cíleně pěstované biomasy," řekl Jiří Feist, ředitel pro rozvoj.

Dodal, že ČEZ teď řeší i to, jak v blízkém okolí elektárny zajistit dostatek biologického paliva. Elektrárenská společnost počítá i s podporou státních úřadů.

"Pilotní projekt by měl posloužit i pro stanovení legislativních úprav, které by zvýšily podporu pěstování biomasy," dodal Fest.

Ředitel hodonínské elektrárny Petr Hodek uvedl, že jeho lidé jednají s místními zemědělci o spolupráci. ČEZ testuje i využití méně obvyklého paliva, například zbytky po výrobě biolihu.

Lepší je více malých elektráren

Biomasa je v Česku nejperspektivnějším obnovitelných zdrojem energie, který má pomoci snižovat škodlivé exhalace. Podle dřívějších odhadů ministerstva životního prostředí by se už v roce 2010 v elektrárnách na biomasu mohlo vyrábět zhruba čtyřicet procent veškeré "zelené" elektrické energie.

Foto: Aktuálně.cz

Podle poslední ročenky životního prostředí ovšem v letech 2004 a 2005 výroba elektřina z biomasy stagnovala. ČEZ ale oznámil, že vloni vyrobil o více než dvě stě procent více elektřiny z biomasy než v roce 2005.

Jan Rovenský z české kanceláře Greenpeace uvedl, že stále je málo polí a lesů, kde by se biomasa pěstovala. "Potenciál je přitom obrovský," podotkl Rovenský.

Dodal, že se vyplatí více malých elektráren na biomasu než jen několik velkých. Pokud se totiž energetické plodiny nebo dřevní štěpka vozí daleko, elektřina se prodražuje.

"Na druhou stranu je lepší jedna velká elektrárna než žádná," řekl Rovenský v narážce na plán společnosti ČEZ spalovat v budoucnu v Hodoníně výhradně biomasu.

ČEZ už vloni na podzim oznámil, že hodlá do ekologických zdrojů energie - například i větrných elektráren - investovat miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy