Největší solární elektrárna je v Česku

Pavel Baroch
29. 1. 2007 18:30
Bušanovice - Největší elektrárna ve východní Evropě, která vyrábí energii ze slunce, byla dnes připojena k distribuční síti.

Stojí v Bušanovicích u Prachatic.

Do provozu bude elektrárna uvedena ve čtvrtek. Její fotovoltaické panely ročně vyrobí přibližně 600 megawatthodin elektřiny. To vystačí pro potřebu 120 až 180 domácností. Ročně se ušetří stovky tun uhlí a díky tomu i stovky tun oxidu uhličitého, které by se spálením uhlí uvolnilo do ovzduší.

Panely s maximálním výkonem 600 kilowattů se rozkládají na ploše velké bezmála 6,2 tisíce metrů čtverečních.

Elektrárna, kterou provozuje společnost Korowatt, vyšla na 85 milionů korun, přičemž více než 29 milionů poskytlo ministerstvo průmyslu.

Energii nezastaví politik ani terorista

Jaderná elektrárna Temelín za více než 98 miliard korun vyrobí roční produkci bušanovické solární elektrárny za zhruba půl hodiny. Podle jednatele filmy Korowatt Aleše Korostenského mají ale jeho fotovoltaické panely podstatnou výhodu.

"Ať chceme, nebo nechceme, ráno nám energie přijde, nemusíme pro ni chodit. Není tam žádný aktivista, terorista, žádný politik, nikdo, kdo by nám řekl, že energii nedostaneme. Večer si pak na západ odejde lehnout," řekl novinářům Korostenský.

Ve využití energie Slunce zaostáváme

Ve využívání světelných částic na elektrickou energii Česko zatím výrazně zaostává za zeměni západní Evropy, i když v poslední době vzniklo několik solárních elektráren - na podzim například v Hrádku nad Nisou.

Solární elektrárna na střeše ministerstva životního prostředí
Solární elektrárna na střeše ministerstva životního prostředí | Foto: Tomáš Adamec

Solární elektrárny jsou například v Opatově na Svitavsku, v Praze na budově Ministerstva životního prostředí, na základních i vysokých školách nebo u jaderné elektrárny Dukovany.

Fotovoltaické systémy zatím měly v Česku pro výrobu elektřiny zanedbatelný přínos. V roce 2005 se v nich vyrobilo něco přes sto megawatt, přičemž v Německu to už před několika lety bylo bezmála osm set magawatt.

Právě Německo je spolu se Španělskem nejrychleji se rozvíjející trh se solární energií. Ve světě využívá nejvíce energie ze Slunce Japonsko a kromě Německa také Spojené státy.

"Pomalu se rozhýbáváme, ale Německo je skutečně neporovnatelně dál," řekl Aktuálně.cz předseda Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie Jan Motlík.

"Připravují se další zařízení," dodal Motlík. Podle televize Prima by další dvě sluneční elektrárny měly vzniknout u Temelína.

ČEZ chce v následujících letech investovat do obnovitelných zdrojů energie třicet miliard korun, prioritou jsou však větrné elektrárny.

Česko nesplní plán obnovitelných zdrojů

Vláda se při vstupu do Evropské unie zavázala, že se do roku 2010 bude v solárních či větrných elektrárnách a dalších obnovitelných zdrojích vyrábět osm procent proudu.

Česko vyrábí málo proudu z obnovitelných zdrojů
Česko vyrábí málo proudu z obnovitelných zdrojů | Foto: Tomáš Adamec

"Při znalosti současného stavu by bylo přehnaně optimistické tvrdit, že se cíl podaří splnit," konstatuje se ovšem ve zprávě pro vládu, v níž se průběžně hodnotí, jak Česko plní své cíle trvale udržitelného rozvoje.

V roce 2005 se v obnovitelných zdrojích vyrobily jen 4,5 procenta. Aby Česko svůj "evropský" slib splnilo, muselo by za pět let produkci zdvojnásobit, a to není příliš reálné.

"Myslím, že dosáhneme šesti až sedmi procent," odhaduje Petr Holub z ekologického Hnutí Duha.

Ministr průmyslu Martin Říman (ODS) je však optimista. Tvrdí, že Česko může osmi procent v roce 2010 dosáhnout a dokonce ho překročit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Stát vyhodí ze skladů 17 milionů roušek. Náklady na jejich likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun

Správa státních hmotných rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233 tisíc korun.

"Ještě před exspirací jsme roušky nabídli ostatním složkám státu a pak také fyzickým a právnickým osobám. Nebyl ale o ně zájem," řekl novinářům předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dosud byly roušky pod celním dohledem.

Správa rezerv podle Švagra likvidované roušky nenakupovala. Do jejích zásob byly převedeny z majetku ministerstva vnitra, o čemž dříve rozhodla vláda.

Stát během koronavirové krize pořizoval do skladů hmotných rezerv zdravotnický materiál za miliardy korun. Šlo zejména o roušky a respirátory, ochranné rukavice či brýle a testovací sady. Veškerý materiál ovšem stát během doporučené doby použití nestačil spotřebovat.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Cena zlata překonala hranici 2000 dolarů, je nejsilnější za poslední rok

Cena zlata na světových trzích dnes překonala 2000 USD za troyskou unci, což je nejvíce za poslední rok. Naposledy tuto hranici žlutý kov atakoval krátce po invazi Ruska na Ukrajinu na začátku loňského března. Důvodem současného růstu je panika na trzích způsobená problémy velkých bankovních domů Credit Suisse a SVB. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a komentářů analytiků.

V historii se podle ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandy unce zlata prodávala za více než 2000 dolarů pouze loni v první polovině března a pak také přechodně v srpnu roku 2020, kdy se svět obával dopadů pandemie onemocnění covid-19, na něž tehdy ještě neexistovala účinná vakcína.

"Důvodem růstu ceny zlata je panika na bankovním trhu kvůli problémům Credit Suisse a SVB. Tato bankovní krize má okamžitě své pokračování v Evropě. Zlato se i v tomto případě ukázalo jako bezpečný přístav a zachovalo se dle očekávání. Dalším důvodem pro růst zlata je že, centrální banky už nebudou zvyšovat sazby, což je špatně pro inflaci, ale dobře pro zlato," podotkl analytik Golden Gate Pavel Ryba.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Peníze ke snížení rozdílů mezi ženami a muži nebyly využity účelně, zjistili kontroloři

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. Ministerstvo s některými závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, ale některé výtky už zohlednilo v kritériích nových projektů.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil využití dotací, poskytnutých z operačního programu Zaměstnanost 2014-2020 a spolufinancovaných ze státního rozpočtu. Zkontroloval 14 projektů z celkem 68, objem prověřených peněz činil 40 milionů korun.

Úřad zjistil, že dotace přispěly k naplnění účelu jen nevýznamně: pouze osm procent z kontrolovaného objemu peněz naplnilo účel ve všech klíčových otázkách. V zavádění konkrétních opatření po skončeném auditu pokračovalo za finanční podpory z operačního programu jen 14 procent organizací. "Ministerstvo práce a sociálních věcí nesledovalo skutečný přínos dotací a podmínky pro nakládání s nimi nastavilo tak, že příjemci mohli peníze čerpat, aniž by bylo zřejmé, jakých cílů chtějí dosáhnout. U čtyř projektů zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nezpůsobilé výdaje v souhrnné výši 1,6 milionu korun," uvedla instituce. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy