Bursík chce utnout topení uhlím

Pavel Baroch
2. 2. 2007 18:10
Praha - Na 450 tisíc domácností topí uhlím. Ministr Bursík chce uhlí nahradit ekologicky šetrnějšími palivy. Například dřevem. Uvnitř: ANKETA
Stačí jeden komín a vzduch v obci se nedá dýchat
Stačí jeden komín a vzduch v obci se nedá dýchat | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Poslední údaje o kvalitě ovzduší přinesly důrazné varování: už to není problém jen ve velkých městech, špinavý vzduch dýchají i lidé na venkově. V oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší žije 66 procent obyvatel. Také kvůli tomu, že se lidé masivně vrací k vytápění levným, avšak neekologickým uhlím.

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) připravil ambiciózní program, na jehož konci by v ideálním případě neměla být už žádná kamna a kotle spalující uhlí. Místo nich by lidé topili třeba dřevem nebo pomocí tepelných čerpadel.

Nejnovější poznatky českých vědců dokazují, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní.
Nejnovější poznatky českých vědců dokazují, že muži, kterým chybí jeden specifický gen, mohou být přechodně v zimních měsících, během topné sezony, neplodní. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Svou představu o přechodu k šetrnějšímu vytápění ovšem ministr představil zatím jen v hrubých obrysech.

Bursík chce lidem nabídnout štědrou finanční pomoc a ponechat jim i dostatečnou dobu několika let, aby se mohly starých kamen zbavit a pořídit si nová, ekologičtější.

Peníze pro každého

Programy na náhradu uhelného vytápění a energetických úspor počítají s tím, že by nárok na peníze měl mít každý, kdo splní stanovená kritéria.

Kvůli tomu hodlá Bursík změnit systém dotací Státního fondu životního prostředí, výrazně omezit papírování a zbavit žadatele dalších nadbytečných povinností.

"Teď to funguje tak, že žadatel vyplňuje spoustu papírů, zařizuje si energetický audit a pak trne, jestli dotaci z fondu vůbec dostane," řekl ministr Bursík.

Na výměnu vytápění a zateplování domů chce Bursík použít část ze 140 miliard korun, které do Česka přijdou v následujících sedmi letech na ekologii z evropských fondů. Na ochranu ovzduší by přitom mělo jít asi 18 miliard korun.

Ministerstvo životního prostředí navíc jedná s bankami o výhodných půjčkách pro domácnosti. Tyto úvěry by přitom garantovalo ministerstvo.

Pomoc zemědělcům či technikům

Přechod k ekologičtějšímu vytápění nepomůže podle Bursíka jen k tomu, že lidé budou dýchat čistší vzduch a sníží se tak například riziko onemocnění rakovinou. Domácnostem například klesnou i náklady na vytápění.

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), který si byl v pátek v Krkonoších prohlédnout následky větrné kalamity. Uvedl, že smíšené lesy by podle jeho představy měly postupně vznikat i mimo chráněná území. "Chci o tom mluvit s ministrem zemědělství," řekl Bursík. Uvedl, že podobné větrné smrště lze v budoucnu kvůli globálnímu oteplování čekat častěji
Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ), který si byl v pátek v Krkonoších prohlédnout následky větrné kalamity. Uvedl, že smíšené lesy by podle jeho představy měly postupně vznikat i mimo chráněná území. "Chci o tom mluvit s ministrem zemědělství," řekl Bursík. Uvedl, že podobné větrné smrště lze v budoucnu kvůli globálnímu oteplování čekat častěji | Foto: Orkán může Krkonošům pomoci ČTĚTE ZDE

"Využití domácích obnovitelných zdrojů dá práci místním zemědělcům, technikům, montérům, malým a středním firmám," řekl Bursík.

Rozvoji ekologičtějšího vytápění by mělo pomoci i snížení DPH na pelety, štěpku a dřevo.

"Tyto obnovitelné zdroje budou pro domácnosti dostupnější a začnou konkurovat uhlí, plynu a elektřině. Návrh už předložila skupina poslanců, my ho samozřejmě podpoříme," řekl Bursík.

V současné době ovšem více než 90 procent české produkce ekologických pelet putuje do zahraničí, do Rakouska či Německa. Tomu chce Bursík zabránit, i když recept zatím nemá.

Zákazu uhlí se zelení nevzdali

Strana zelených, jichž je Bursík předsedou, měla ve svém předvolebním programu úplný zákaz topení uhlím od roku 2010. Do vládního prohlášení se ovšem tento plán nedostal.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Nemůžu říct, že bychom od tohoto tématu ustoupili," řekl na otázku Aktuálně.cz Bursík. "V jednu chvíli přijde moment, kdy se přestane uhlím topit."

K radikálnímu kroku - zákazu uhlí - přistoupila před sedmnácti lety irská vláda v Dublinu. V osmdesátých letech minulého století lékaři v Dublinu zjistili, že dramaticky přibývá smrtí souvisejících s respiračními chorobami. Experti pak zjistili, že je to kvůli spalování uhlí.

Prodej uhlí byl ze dne na den zakázán, zároveň kabinet investoval do plynofikace.

Dnes jsou irští vědci přesvědčeni, že právě tento krok zachránil tisícovkám lidí život. Jejich názor ostatně potvrzuje nedávno publikovaná rozsáhlá studie.

V ní se uvádí, že koncentrace černého kouře v dublinském ovzduší klesla po zákazu prodávat uhlí o sedmdesát procent. O šestinu ubylo smrtí způsobených dýchacími chorobami, méně je i smrtí na kardiovaskulární onemocnění.

"Pokles ve statistikách úmrtnosti naznačuje, že řízené snižování nečistot ve vzduchu může významně omezit i počty úmrtí," konstatuje studie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy