Čeští středoškoláci vyšlou do vesmíru vlastní družici, bude čistit kosmický odpad

ČTK ČTK
2. 9. 2024 16:54
Středoškoláci z týmu LASAR, kteří letos uspěli ve finále mezinárodní soutěže Conrad Challenge v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu, vyšlou ještě letos do vesmíru vlastní družici. S její pomocí budou testovat svůj projekt na restartování nefunkčních družic, s nímž v soutěži uspěli. Plán oznámili na tiskové konferenci v Hvězdárně a planetáriu Brno.
Tým LASAR, zleva Simon Klinga, Boris Brovkin, Richard Nikel, Anna Krebsová a Viktor Adámek, v pozadí mentor Jan Spratek.
Tým LASAR, zleva Simon Klinga, Boris Brovkin, Richard Nikel, Anna Krebsová a Viktor Adámek, v pozadí mentor Jan Spratek. | Foto: LASAR

"Nová česká družice pomůže zjistit, jak využít laser k vyčištění oběžné dráhy od vesmírného odpadu. Je to jedna z prvních družic na planetě, za jejímž vznikem stojí spolek středoškoláků, mimořádné ale budou i experimenty, které na své palubě ponese," uvedl vedoucí týmu LASAR Simon Klinga z Gymnázia Bystrc v Brně.

Tým LASAR přišel s metodou jak restartovat nefunkční družice nebo je přimět opustit oběžnou dráhu, aby nevznikal další kosmický odpad. K restartování by využívali silný laserový paprsek ze Země nebo z oběžné dráhy. Další experimenty ověří, zda by bylo možné pomocí laseru kosmický odpad odstraňovat.

"Z našeho původního týmu pěti lidí doplněných mentorem Janem Spratkem se náš tým rozrostl na více než 30 lidí a stal se mezinárodním. Máme členy ze Slovenska, USA, Mexika nebo Velké Británie," doplnil Klinga.

Vznik vlastního satelitu umožnila studentům společnost Spacemanic, která dostala od firmy SpaceX možnost využít ještě letošního termínu letu do vesmíru, na rozhodnutí a odevzdání prvních dokumentů k družici ale měla pouze pět dní. "Krátce předtím jsme zaregistrovali vítězství týmu LASAR v Conrad Challenge a řekli jsme si, že je to skvělý způsob, jak podpořit mladé talenty," uvedl za Spacemanic Jakub Kapuš.

Za pět dnů vznikl první popis družice a její 3D model, za dalších pět až šest týdnů pak kompletní satelit, který má podobu kostky o hraně deseti centimetrů. Studenti se chystají složit zkoušky, aby mohli s družicí na oběžné dráze sami komunikovat díky zázemí Planetária Praha. Tým má i další partnery, mimo jiné laserové centrum Hilase.

Video: První český astronaut popsal, co ho čeká ve vesmíru. Svaly atrofují, kosti řídnou (5. 6. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Aleš Svoboda | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy