Čeští lékaři zachránili v Iráku desítky zraněných vojáků, po sedmi měsících se vrací domů

ČTK ČTK
17. 6. 2017 16:22
Sedmnáct českých lékařů, kteří od prosince pomáhalo těžce zraněným vojákům v iráckém Mosulu, se v sobotu odpoledne vrátí do České republiky. Na jejich místa teď nastoupí norští lékaři. Čeští doktoři za dobu svého působení v Iráku ošetřili na padesátku zraněných a provedli více než 49 chirrurgických zákroků. Operovali vojáky, kteří v zemi bojují proti radikálům z Islámského státu.
Čeští lékaři, ilustrační foto.
Čeští lékaři, ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po půlročním působení v Iráku se v sobotu večer do České republiky vrátí sedmnáctičlenná skupina českých lékařů. Ta jako tak zvaný polní chirurgický tým (PCHT-I) operovala vojáky, kteří utrpěli zranění v operaci za osvobození Iráku a Sýrie z rukou Islámského státu.

ČTK to v sobotu odpoledne sdělil mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Jejich úkol převzali na začátku června norští doktoři.

Podle armádního webu český polní chirurgický tým působil na západním hrotu operace Inherent Resolve, tedy operace, při které irácké ozbrojené síly za podpory spojenců bojují za osvobození území obsazených islámskými extremisty.

Čeští lékaři pracovali v rámci americké polní nemocnice. "Během svého působení tým provedl 49 chirurgických výkonů v celkové a regionální anestézii, z toho bylo provedeno 44 akutních a 5 plánovaných zákroků," uvedla armáda.

Ošetřeno bylo celkem 53 pacientů a tým se podílel i na několika hromadných příjmech raněných, které se nazývají MASCAL. Mezi ošetřenými byli jak iráčtí a koaliční vojáci, tak i irácké děti.

"Činnost a profesionalita českého PCHT-I byla po celou dobu nasazení vysoce ceněna jak iráckou stranou, tak i koaličními partnery," poznamenal Šulc.

Lékaři zachraňovali hlavně ty v kritickém stavu

Česká armáda vyslala sedmnáctičlenný tým do Iráku na začátku prosince. V nemocnici spolupracovali s americkými a dánskými kolegy, společně tvořili čtyři mezinárodní týmy.

Při březnové návštěvě náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře ČTK a České televizi lékaři řekli, že operovali především pacienty v kritickém stavu.

Pomáhat museli třeba vojákům s průstřelem hrudníku či s prostřelenou nohou po velké ztrátě krve. Jednomu chlapci museli amputovat nohu.

Přesnou polohu základny armáda z bezpečnostních důvodů tajila. Nacházela se ale poblíž bojů severozápadně od Mosulu. Dělostřelci z ní například podporovali operace spojenců.

 

Právě se děje

Další zprávy