Čeští klimatologové se postavili proti Klausovi

Pavel Baroch
4. 7. 2007 16:05
Vědci kritizovali prezidentovu knihu o oteplování
Naproti kavárně Slávia - hned vedle Národního divadla stoji provizorní billboard s reklamou na prezidentovu knihu.
Naproti kavárně Slávia - hned vedle Národního divadla stoji provizorní billboard s reklamou na prezidentovu knihu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Přední čeští klimatologové a další vědci kritizovali knihu Václava Klause o globálním oteplování Modrá, nikoli zelená planeta i další Klausovy názory na globální oteplování. Doporučili mu, aby se spíše věnoval oblastem, kterým skutečně rozumí.

"Když se někdo vyjdařuje k věcem, kterým nerozumí, může to být zavádějící a škodlivé. Myslím, že je to tento případ," řekl Radim Šrám, předseda Komise pro životní prostředí Akademie věd, která dnes zveřejnila své stanovisko ke klimatickým změnám.

Člověk za nic nemůže, píše Klaus

Klaus hrozbu globálního oteplování dlouhodobě zpochybňuje, naposledy tak učinil ve své poslední knize.

V útlé publikaci se odvolává na názorově blízké odborníky z celého světa, podle nichž "dochází k jistému, byť velmi mírnému oteplování, ale na základě velice rozsáhlé analýzy jsou přesvědčeni o tom, že je toto mírné oteplování součástí 1500letého cyklu a že s tím má lidská činnost jen velmi málo co do činění".

S tím ovšem čeští klimatologové zásadně nesouhlasí. Podle Jaroslavy Kalvové, která se klimatem zabývá na matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, je takřka nezpochybnitelné, že se klima mění a že se na tom podílí člověk. "Člověk zasahuje do klimatického systému," řekla Kalvová.

Dodala, že nezná moc podobných příkladů, že by se k vědeckým poznatkům o klimatu někdo postavil tak vyhraněně jako právě Klaus.

Foto: Aktuálně.cz

Klaus je vedle, říká Moldan

Profesor Bedřich Moldan, ředitel Centra Univerzity Karlovy pro otázky životního prostředí a senátor za ODS, uvedl, že naprostá většina klimatologů vidí hrozbu globálního oteplování jinak než Klaus. "Dal bych přednost této většině," poznamenal Moldan.

Čeští klimatologové při formulování svého stanoviska ke klimatickým změnám vycházeli i z mezinárodního panelu odborníků. "Závěry mezinárodního panelu považujeme za autoritativní hlas světové veřejnosti," řekl Moldan, podle něhož je téměř jisté, že se světové klima mění a že k tomu zásadně přispívá i člověk.

"Stanovisko klimatologů je výborný počin, který široké veřejnosti vysvětlí, co současná věda ví a co nikoli.  Bylo by velmi nešťastné, kdyby bylo vykládáno jako politický boj mezi klimatology a prezidentem. Ten materiál je daleko důležitější, než aby se z něj stal atak na hlavu státu," upozornil Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Komise životního prostředí Akademie věd ve svém stanovisku uvedla, že lidská činnost přidává do atmosféry asi 5,4 miliardy tun uhlíku, především spalováním fosilních paliv. Dalších 1,7 miliardy tun uhlíku se do atmosféry dostává kvůli změnám ve využívání půdy, například vypalováním lesů.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vymře až třetina druhů

Různé modely ukazují, že by průměrná teplota ve 21. století mohla vzrůst o 1,1 až 6,4 stupňů Celsia. Přitom při zvýšení průměrné globální teploty o 1,5 až 2,5 stupně by mohlo vymřít dvacet až třicet procent rostlinných a živočišných druhů.

"Zvyšující se hladinou moří budou kvůli hustému osídlení na pobřeží ohroženy stovky milionů lidí. Další jevy, jako jsou tropické bouře, ještě zvyšují riziko," uvedli čeští vědci.

Globální změna klimatu se dotkne i Česka, experti předvídají například četnější výskyt extrémních jevů, jako jsou povodně, bouře, vichry či lijáky.

I kdyby se podařilo v nejbližších letech výrazně omezit vypouštění skleníkových plynů, klima na to zareaguje nejdříve za deset, dvacet let.

"Ani energické snižování emisí nezabrání změnám klimatu úplně. Vždy bude existovat přirozená variabilita klimatického systému, se kterou lidstvo musí počítat. Některým změnám klimatu se už vyhnout ani nelze, protože koncentrace skleníkových plynů se už významně zvýšila," upozornili čeští vědci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy