Globální oteplování zabíjí. V Asii 77.000 lidí za rok

bh, ČTK
28. 6. 2007 11:46
USA mají zákon, že se mění klima. I díky Klausovi

Kuala Lumpur - Globální oteplování a klimatické změny začínají mít smrtící dopady. V Asii a Tichomoří v jejich přímém nebo nepřímém důsledku zemře až 77 tisíc ročně.

Vyplývá to ze studie Světové zdravotnické organizace (WHO), na jejíž popud se tento týden v malajsijské metropoli sešli odborníci ze 14 zemí, aby diskutovali o hrozbě, kterou znamená globální oteplování pro zdraví obyvatel v asijsko-tichomořském regionu.

Více o změnách klimatu

"Už jsme došli do kritického bodu, v němž globální oteplování mělo a má vážný dopad na životy a zdraví lidí," upozornil v komuniké regionální ředitel WHO pro oblast západního Tichomoří Šigeru Omi.

Záplavy, komáři, malárie...

Tento problém "bude pro lidstvo představovat hrozbu ještě větší v příštích desetiletích, pokud nezačneme jednat hned teď", abychom ji zarazili, zdůraznil Omi.

Mezi možnými následky klimatických změn v regionu bude výskyt moskytů v oblastech, kde v současnosti nejsou. Následně pak budou hrozit epidemie malárie a horečky dengue.

K tomu se připojí menší dešťové srážky a následně rozšíření nemocí, jejichž zárodky si libují ve stojatých vodách. A pokud plochy, nyní obdělávané, skončí pod záplavovými vodami, miliony lidí by mohly trpět podvýživou, načrtl neradostné vyhlídky zástupce WHO.

Změny klimatu existují. USA na to mají zákon

Proti globálnímu oteplování budou na federální úrovni bojovat také USA. Ve středu totiž po dlouhých debatách prošel Sněmovnou reprezentantů ekologický zákon, který říká, že se oteplování planety stalo realitou.

Globální oteplování? Léčka enviromentalistů, napsal český prezident ve své knize.
Globální oteplování? Léčka enviromentalistů, napsal český prezident ve své knize. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Při projednávání zákona přitom někteří kongresmani používali i argumenty, které jim "přihrál" Václav Klaus.

  • ČTĚTE VÍCE o tom, jak Klaus radil kongresmanům

Legislativa kromě financování vědy a výzkumu podstatně znepříjemní práci ropných společností, které budou muset znovu projednat některá stará povolení k těžbě.

Na druhou stranu - zatím není jisté, zda zákon nakonec vstoupí v platnost. Musí totiž ještě projít Senátem. Vetem navíc hrozí i prezident George Bush.

 

Právě se děje

Další zprávy