Policie dopadla česko-německý gang výrobců pervitinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2014 10:10
Zadrženo bylo sedm lidí, kteří u sebe měli 2,9 tuny chlorefedrinu. Z něho se dá vyrobit 2,3 tuny pervitinu. Na černém trhu má látka cenu 5 miliard.
Zabavený pervitin.
Zabavený pervitin. | Foto: Bundeszollverwaltung

Berlín - Německá a česká policie rozbily mezinárodní gang výrobců pervitinu, který působil v Lipsku a v Praze. Oznámil to Spolkový kriminální úřad (BKA).

V Německu bylo zadrženo sedm lidí, měli u sebe 2,9 tuny látky chlorefedrin, z níž by bylo možné vyrobit 2,3 tuny drogy. Její hodnota na černém trhu by byla zhruba 184 milionů eur (přes pět miliard korun).

Německá policie zasáhla proti výrobcům drogy minulý týden, když během čtyř dnů prohledala devatenáct bytů a obchodů. Kromě chlorefedrinu v nich zajistila i střelné zbraně, falešné doklady a 600 tisíc eur (16,5 milionu korun) v hotovosti.

Česká policie podle BKA zasahovala 8. listopadu v Praze, zatkla dalších sedm lidí a rovněž zabavila zbraně a neupřesněnou částku v hotovosti.

Podle BKA byl vůdcem skupiny dvaatřicetiletý německý lékárník, který si nechával dovážet chlorefedrin do Německa z různých evropských zemí. Úřadům vystavoval falešná potvrzení o zničení látky, kterou ve skutečnosti využíval pro výrobu pervitinu.

Úspěšná spolupráce s českými úřady

Jeho společníci dováželi do Česka zásilky deseti až dvaceti kilogramů chlorefedrinu, z něhož se v českých varnách vyráběla droga.

Část vyrobeného pervitinu se vracela do Lipska, kde ji údajně členové gangu přes prostředníky prodávali uživatelům látky. BKA upozornil, že obchod s chlorefedrinem je povolený, látku je ale možné používat pouze k výzkumným a pokusným účelům.

Německá policie sice měla informace o pohybu velkého množství chemikálie, teprve letos v říjnu se jí ale při zadržení zásilky čtyř kilogramů pervitinu podařilo prokázat, že existuje souvislost mezi poskytováním chlorefedrinu do Česka a výrobou drogy.

"Vzhledem k tomu, že za celý loňský rok bylo (v Německu) zajištěno kolem osmdesáti kilogramů pervitinu, představuje zabavení téměř tří tun chlorefedrinu určeného pro výrobu pervitinu významný policejní úspěch," uvedl prezident BKA Jörg Ziercke.

Podle Zierckeho si výrobci pervitinu dosud zajišťovali chemikálie pro vznik drogy převážně v Číně. To, že nyní základní surovina pocházela z Evropy a německý občan zajišťoval její dovoz do Česka, je podle prezidenta BKA novinka.

"Úspěšná spolupráce s českými úřady jasně ukazuje, jak nezbytná je v takových případech mezinárodní policejní spolupráce," uvedl.

V Německu, kde je známý pod názvem crystal, představuje pervitin stále větší problém. Droga se do země šíří především z nelegálních varen v českém pohraničí, své uživatele ale nachází nejen v sousedním Sasku a v Bavorsku, ale i ve vzdálenějších spolkových zemích.

Pervitin, který je rychle návykový, je pro německé uživatele relativně levná alternativa k jiným drogám: cena jednoho gramu crystalu se v závislosti na regionu pohybuje mezi 80 a 120 eury (2200 a 3300 korunami).

 

Právě se děje

Další zprávy