Solidarita Čechů s Ukrajinou trvá i šest měsíců od vypuknutí války. Deník Aktuálně.cz oslovil šest největších humanitárních organizací, které pomoc Ukrajině či uprchlíkům organizují. A také ukrajinské velvyslanectví v Praze, které společně s českým ministerstvem obrany zřídilo sbírku. Celkem Češi v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu darovali kolem 4,5 miliardy korun.
Nejvíce peněz lidé posílají Člověku v tísni. Této organizaci od 24. února dorazilo 1,83 miliardy korun. "Vlna solidarity, která se za posledního půl roku vzedmula, nemá v historii naší země obdoby. Hlavně díky všem štědrým lidem, firmám a organizacím můžeme na Ukrajině dále pracovat a pružně reagovat na přicházející výzvy," řekl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Podle něj díky penězům pomohli 330 tisícům Ukrajinců zasažených válkou.
Další 1,2 miliardy od dárců obdrželo velvyslanectví Ukrajiny v Praze. Červený kříž dostal 317 milionů korun, humanitární organizace ADRA 210 milionů, sbírka Paměti národa vynesla téměř 400 milionů a Charity 155 milionů.
Češi se však zapojují i do jiné než finanční pomoci. A jejich nasazení je i nadále potřeba. Například v asistenčních centrech pro uprchlíky v Praze i dalších českých městech. Dobrovolníky shánějí také různé instituce například při třídění humanitárního materiálu či při doučování dětí.
Zapojené neziskové organizace proto pro tyto účely spustily jednotnou registraci dobrovolníků na adrese pomahamepraze.sinch.cz, kterou zajišťuje celostátní online portál Vlna pomoci. Koordinaci dobrovolníků zajišťuje Oblastní spolek Českého červeného kříže Praha 1. K systému se připojila i centra ve Středočeském kraji (konkrétně v Příbrami, Kutné Hoře a Mladé Boleslavi) a organizace v Ústeckém a Karlovarském kraji.
Podrobnosti k místům pomoci naleznete v mapě:
Registrace dobrovolníků
Dobrovolníci, kteří mají zájem pomáhat, se mohou registrovat na webu www.vlnapomoci.cz. Mohou využít nabídky na více místech v Česku. Online si pak vyberou z aktuálních nabídek od Oblastního spolku Českého červeného kříže Praha 1, organizací Meta, Integrační centrum Praha nebo třeba Armáda spásy na Karlovarsku či Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem. Po registraci se zájemcům naskytnou přehledné informace o činnostech a mohou se hlásit přímo na konkrétní časy, které jim vyhovují, a to i opakovaně.
O projektu Vlna pomoci
Vlna pomoci je nezisková iniciativa, která digitalizuje dobrovolnictví a propojuje neziskové organizace s dobrovolníky. Projekt spojuje komerční společnosti, neziskové organizace a filantropy, kteří přináší do neziskového sektoru moderní systémy a technologie, které organizacím a dobrovolníkům dlouhodobě chybí.
Celý projekt zastřešuje společnost Sinch. Podporu zajišťuje Seznam.cz, partnery jsou Český červený kříž, Shameless, ADison a AK Slaninová & Vokál.