Plzeň chrání obrněné vozidlo a zásahovka. Na vánočních trzích hlídkují policisté se samopaly

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 20. 12. 2016 15:34
Ochranu míst v reakci na pondělní útok v Berlíně posílili i čeští policisté. Zatímco v Praze a Brně mohou návštěvníci vánočních trhů potkat hlídky s dlouhými zbraněmi, plzeňské náměstí dokonce chrání obrněné vozidlo a v pohotovosti je také zásahová jednotka.
Policejní obrněné vozidlo (ilustrační foto).
Policejní obrněné vozidlo (ilustrační foto). | Foto: ČTK

PrahaPolicisté po pondělním teroristickém útoku v Berlíně posílili ochranu míst vysokou koncentrací lidí, takzvaných měkkých cílů. Na vánočních trzích po celém Česku tak mohou návštěvníci potkat hlídky v neprůstřelných vestách ozbrojené samopaly. Plzeňské náměstí Republiky, kde se tradiční trhy odehrávají, střeží dokonce obrněné vozidlo i zásahová jednotka.

"Do posíleného výkonu služby jsou zařazeni i policisté ze zásahové jednotky Plzeňského kraje. Je nasazeno i obrněné vozidlo, na hranicích je zajištěn běžný výkon služby," řekla Aktuálně.cz mluvčí plzeňské policie Pavla Burešová. O tom, jak dlouho obrněnec před renesanční budovou radnice zůstane, se podle ní rozhodne podle dalšího vývoje událostí. 

Plzeňské vánoční trhy stejně jako autobusové a vlakové nádraží také ochraňují policejní hlídky s dlouhými zbraněmi, dodala Burešová.

Více jsou policisté po pondělním útoku vidět i v Praze, i když v metropoli obrněné vozidlo nasazeno nebylo. "Žádné až takto zásadní opatření momentálně neprovádíme a nemáme to ani v plánu. Na Staroměstském a Václavském náměstí jsou policisté ze speciální pořádkové jednotky, kteří tam jsou ve svých vozidlech, malých autobusech," řekl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

"Už od včerejších pozdních večerních hodin mohou návštěvníci trhů na Staroměstském a Václavském náměstí zaznamenat policisty s dlouhými zbraněmi a balistickou ochranou," řekl doplnil. Policisté i městští strážníci posílili bezpečnostní opatření i ve veřejné dopravě nebo u historických památek.

Podobná opatření přijali i v Brně. "V posílení výkonu služby se zaměřujeme na místa, kde je větší koncentrace lidí, to znamená na vánoční trhy, akce či koncerty, na nákupní centra," popsal Bohumil Malášek z brněnské policie. "Do těchto míst prioritně posíláme speciálně vycvičené policisty, to jsou ty nově vytvořené hlídky takzvaných dlouhých zbraní," dodal.

Policisté hlídkující na domažlickém náměstí.
Policisté hlídkující na domažlickém náměstí. | Foto: Policie ČR

Policejní prezidium sdělilo, že bezpečnostní opatření byla zvýšena ještě v průběhu noci. "Prvotní zvýšená bezpečnostní opatření jsme nastavili v Praze, kde se již v průběhu noci do ulic vydali policisté vyzbrojeni, mimo jiné, dlouhými zbraněmi. Od ranních hodin se zvýšená bezpečnostní opatření dotknou také dalších míst napříč Českou republikou," sdělil mluvčí Jozef Bocán.

Doplnil, že čeští policisté na získávání informací intenzivně spolupracují s německými kolegy. "To, zda se případně nastavená bezpečnostní opatření změní, bude záležet také na informacích, které případně zazní na svolané zpravodajské skupině. V tuto chvíli jakékoliv informace o případném hrozícím nebezpečí pro Českou republiku nemáme," dodal.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy