Česku hrozí pokuty za splašky. Bursík jedná o odpuštění

Pavel Baroch
20. 4. 2009 16:57
Republika nesplní závazek na čištění odpadních vod
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Za necelé dva roky musí všechny obce nad dva tisíc obyvatel čistit své splašky podle přísných evropských kritérií. Jenže už teď je jisté, že Česko svůj závazek vůči Bruselu nesplní a minimálně desítky obcí nebudou mít čistírnu odpadních vod.

Vláda se chce stůj co stůj vyhnout citelným sankcím, které mohou dosáhnout až několik milionů korun denně, dokud republika nezjedná nápravu.

Pověřila proto ministra životního prostředí Martina Bursíka, aby s Evropskou komisí vyjednat zmírnění podmínek.

Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče musí mít do konce roku 2010 čističku 635 větších obcí a měst, přičemž tento úkol zatím splnilo jen 307 radnic. Pro stavbu zbývajících čističek je zapotřebí ještě asi 41 miliard, přičemž jen Praha potřebuje 11 miliard.

Předseda Strany zelených Martin Bursík uvedl, že je potřeba v klidu vyhodnotit postavení strany ve všech krajích.
Předseda Strany zelených Martin Bursík uvedl, že je potřeba v klidu vyhodnotit postavení strany ve všech krajích. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podle dřívější zprávy ministerstva životního prostředí je problematických především třináct velkých aglomerací včetně Prahy, Ostravska či Hradce Králové.

Stačí, když se bude stavět?

Vláda pověřila ministra Bursíka například tím, aby v Bruselu dojednal, že postačí, když budou čistírny odpadních vod v určeném termínu rozestavěné a nikoli tedy zcela dokončené a v provozu.

"Myslím, že to není zcela neobvyklé," řekl po úterním zasedání kabinetu ministr zemědělství Gandalovič, který s Bursíkem na "problému čističky" spolupracuje.

Brusel už si podle dřívějších informací z ministerstva zemědělství vyžádal od české vlády přesný harmonogram, do kdy je Česko schopné svůj závazek s čištěním svých splašků z domácností splnit.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Budou peníze pro všechny?

Druhým problémem, který by měl Bursík řešit, jsou miliardy na čističky.

Brusel totiž odmítl přispět na stavbu těm radnicím, které uzavřely dlouholeté smlouvy se zahraničními firmami na provozování vodovodů a kanalizací. Podle komise jsou smlouvy pro obce nevýhodné a mnohdy uzavřené za netransparentních podmínek.

Ministerstvu životního prostředí se nakonec podařilo vyjednat kompromis, podle něhož bude Brusel tolerovat smlouvy platné do roku 2022. Radnicím, které podepsaly delší dohody, peníze nedá.

Bursík nyní dostal od vlády pokyn, ať se pokusí vyjednat další kompromis. Česká vláda slíbí, že nové čistírny a kanalizace zcela oddělení od platných smluv mezi radnicemi a vodohospodářskými firmami, a vypíše na jejich provoz nová výběrová řízení.

Na oplátku by Brusel mohl poslat miliardy korun i na stavbu těchto čistíren odpadních vod.

 

Právě se děje

Další zprávy