Jak se plýtvá vodou? Třetinu spláchneme do záchodu

Pavel Baroch
19. 11. 2008 17:15
Na 19. listopad připadá Světový den toalet
Záchody. Ilustrační foto.
Záchody. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zhruba třetinu pitné vody v domácnosti každý den doslova spláchneme do záchodu.

Organizátoři Světového dne toalet, který připadá na 19. listopadu, proto letošní "poctu záchodu" zaměřili více ekologicky.

"Každý člověk denně průměrně spotřebuje 22 litrů pitné vody na spláchnutí záchodu a většina lidí si tento fakt ani neuvědomuje," citovaly České noviny zakladatele Světové záchodkové organizace Jacka Simse. "Tento přístup 'spláchni a zapomeň' vytváří nový problém, kterému se musíme postavit," dodal Sims.

Jen několik hodin před Světovým dnem toalet vydali účastníci asijsko-tichomořské konference varování před tím, že kvůli klimatickým změnám by do roku 2080 mohla mít polovina lidí na světě nedostatek čisté vody. A mezivládní komise OSN pro klimatické změny už dříve konstatatovala, že do roku 2050 nebudou mít dostatek čisté vody dvě miliardy lidí.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ze šesti litrů jen tři

Podle ochránců životního prostředí přitom existuje několik způsobů, jak vodou na toaletách šetřit. Tím nejzákladnějším je takzvané duální splachování, které umožňuje vypustit do mísy šest, nebo jen tři litry vody.

"Tímto systémem můžeme ušetřit až několik tisíc litrů vody ročně," uvádí se na stránkách www.zeleneuradovani.cz, které provozuje několik občanských sdružení.

Další relativně jednoduchou možností je instalace stop-tlačítka, které umožňuje přerušit splachování v libovolnou chvíli.

Splachování "šedou vodou"

Technicky složitějším řešením je využívání "šedé vody", což je označení pro odpadní vodu z umyvadel, dřezů, vany, myčky nebo pračky. Po přečištění například v kořenové čistírně se dá znovu použít třeba ke splachování nebo na zalévání zahrádky.

Foto: Ondřej Besperát

Takový systém funguje v dolnorakouském Gänserndorfu. V ekologickém sídlišti pro zhruba 80 obyvatel se kromě "šedé vody" využívá i dešťová voda. Jsou zde i kompostovací toalety, které nepotřebují vodu na splachování. Z kompostu se navíc může vyrábět bioplyn.

Miliardy lidí záchod nemají

Zatímco ve vyspělých státech se pitnou vodou dokonce splachuje, v chudých zemích žije podle odhadů asi 2,5 miliardy lidí - více než 40 procent populace - bez nejzákladnějšího sanitárního zařízení.

Každý rok kvůli nemocem z vody kontaminované lidskými výkaly zemřou dva miliony lidí, přičemž 90 procent z nich jsou děti, kterým ještě nebylo pět let.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy