Česko-ukrajinská studená válka: Víme, zač se Kyjev mstí

Tereza Šídlová
26. 5. 2011 12:05
Zadržení ukrajinského exministra v Praze provázejí podivné okolnosti
Bohdan Danylyšyn.
Bohdan Danylyšyn. | Foto: Ondřej Besperát

Co je třeba vědět
Autor fotografie: Reuters

Co je třeba vědět

  • Loni po volbách Ukrajinu ovládl proruský režim prezidenta Viktora Janukovyče, který si začal vyřizovat účty se svými předchůdci. A k nim Danylyšyn patřil.
  • Unijní i nevládní instituce upozorňují, že počínání nové vládní garnitury připomíná zneužívání justice k umlčení opozice.
  • Symbolem této kritiky je právě Česko, zdejší diplomacie si obecně zakládá na snahách odpoutat postsovětské země z vlivu Moskvy a výhledově je přivést do Evropské unie.

Praha - Zvenčí to vypadalo jako příslovečně smolný den pro českou diplomacii.

V pátek třináctého května ukrajinské úřady náhle obvinily ze špionáže dva vojenské experty české ambasády v Kyjevě a vyhostily je ze země.

Bližší pohled do zákoutí česko-ukrajinského napětí ale odkrývá trochu jiný obrázek - totiž příběh dlouhotrvající studené diplomatické války mezi Prahou a Kyjevem.

Začalo to nejpozději loni v říjnu, kdy policejní "lovci lebek" v Česku za zvláštních okolností zadrželi bývalého ministra hospodářství Ukrajiny Bohdana Danylyšyna. Zrovna v momentě, když v pražských Dejvicích opouštěl velvyslanectví své mateřské země, která na něj ale vydala mezinárodní zatykač.

Na Ukrajině Danylyšyn čelí podezření ze zneužití ministerských pravomocí, dnes má ovšem v Česku politický azyl. Právě české ochranářství vůči Danylyšynovi měl Kyjev přimět k vyostření česko-ukrajinských vztahů.

Z rekonstrukce česko-ukrajinského napětí, o které se Aktuálně.cz pokusilo, vyplývají indicie, že Kyjevu se zatažení Prahy do svých sporů s opozicí mohlo hodit od začátku.

Léčka z Kyjeva?

Česká diplomacie se dodnes zlobí, že policie jednala při zadržení Danylyšyna příliš horlivě a skočila na ukrajinskou léčku.

Diplomaté z Černína, ale i další lidé obeznámení s Danylyšynovým případem, o tom samozřejmě nemluví, ale z rozhovorů pod slibem anonymity, kterých redakce absolvovala hned několik, je patrné jejich podezření, že Ukrajinci chtěli u ambasády buď dostat svého exministra přímo za asistence české policie, anebo vyhrotit napětí s Českou republikou.

"Zatykač na Danylyšyna byl vydán v srpnu, dva měsíce poté pobýval bez zadržení v Německu. Česká policie se na něj pak vrhla bez znalosti politického kontextu," řekl Aktuálně.cz jeden ze zdrojů z diplomacie.

Česko, které východoevropský prostor a jeho sbližování s EU považuje za svou diplomatickou parketu, se tak dostalo do hodně svízelné situace.

Dejvické kulisy

Podezření, že česká policie naletěla provokaci připomínající zápletku ze špionážní literatury, staví diplomaté i na dalších událostech, které se kolem Danylyšyna seběhly.

Exministr hledaný Interpolem, a přesto žijící v poklidu v Německu, byl podle strohého hlášení policie zadržen ve 22 hodin v Praze Dejvicích.

Právě v této čtvrti, jak bylo řečeno, ukrajinská ambasáda sídlí a pozoruhodné je, co tu dělal Danylyšyn dávno po skončení úředních hodin.

Sám Aktuálně.cz řekl, že ho na ambasádu povolaly ukrajinské orgány.

"Byl jsem pak zadržen na základě telefonátu z ambasády, hned vedle ambasády, na adrese Charlese de Gaulla 27. České policii ukrajinské orgány oznámily, že před ambasádu vyjde člověk, který je hledaný," říká svou verzi Danylyšyn.

Našli jsme ho sami

Česká policie však popírá Danylyšnův scénář ukrajinského udání.

"Bohdana Danylyšyna policie zadržela na základě informací pocházejících z vlastní operativní činnosti," sdělila Aktuálně.cz mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Podle ní český Interpol v takových případech jedná jen na základě smluvních vztahů a politický nebo diplomatický kontext při pátrání nemůže brát v potaz.

To, že policie Danylyšina sama sledovala, je po udání z ukrajinské ambasády druhou možností, jak byl zatčen.

A do třetice je tu i teoretická varianta, že se mohl nahlásit sám Danylyšyn, který věděl, že zadržení ve spřáteleném Česku mu dává velkou naději zakotvit ve vstřícném politickém ovzduší.

S Janukovyčem, nebo proti němu

Každopádně se říjnovým policejním zásahem Česká republika ocitla v prekérní diplomatické situaci a musela položit na stůl své karty vůči "nové" Ukrajině.

Dostala se před rozhodnutí, zda se postavit za muže hledaného Interpolem a udělit mu azyl. To, že se tak stalo, je bezpochyby vyjádření vysokého stupně nedůvěry ukrajinské vládě Viktora Janukovyče.

Jenže nelze říct, že se tento krok dnešní Ukrajině nehodí. V tamním tisku se objevují informace, že Danylyšyn dostal od českých úřadů policejní azyl díky úplatkům. Další dávku diskreditace Praha dostala při vyhošťování českých diplomatů kvůli už zmíněné údajné špionáži.

Ukrajinská strana si dala záležet na tom, aby roztržka s Prahou dostala pořádnou publicitu, například na internetový kanál YouTube vypustila záběry, které údajně dokazují českou špionáž.

Teď Praha čeká na schválení nového velvyslance na Ukrajině. Vše nasvědčuje tomu, že protahování této procedury je dalším kolem tohoto česko-ukrajinského utkání.

Svou roli do budoucna zřejmě sehraje i to, nakolik Češi "dovolí" Danylyšynovi, aby byl v Česku politicky aktivní.

A nakonec - vyhoštění Čechů z Kyjeva přišlo den poté, co Danylyšyn v Praze oznámil založení své organizace Ukrajinská evropská iniciativa, která si klade za cíl přetahovat se s kyjevskou vládou o další politické směřování Ukrajiny.

 

Právě se děje

Další zprávy