Praha - Peníze z prodeje budov českých ambasád, jejichž rušení vyvolalo v posledních měsících ostrou kritiku, mají jít do Washingtonu.
Česká diplomacie totiž potřebuje stamiliony korun na stavbu nové budovy velvyslanectví u klíčových partnerů v USA.
Ministerstvo zahraničí má podle návrhu státního rozpočtu vydat příští rok dvacet milionů jen na přípravu této zřejmě největší stavební zakázky českého státu v zahraničí.
Přípravu výstavby má v USA na starosti český velvyslanec Petr Gandalovič. Ten byl před deseti lety coby konzul v USA i u příprav rekonstrukce České národní budovy v New Yorku, která se ale nakonec několikanásobně prodražila.
Ambasáda za stamiliony
"V současné chvíli se připravuje projektová dokumentace k výstavbě nové ambasády. Jednotlivé etapy jsou sestavení podrobnějšího rozpočtu, projektová příprava k vyhlášení výběrového řízení, pak následuje projektová příprava k žádosti o stavební povolení," odpověděl Gandalovič Aktuálně.cz na otázku, na co diplomacie příští rok plánovaných dvacet milionů vydá.
Bývalý ministr zemědělství ODS Gandalovič letos za oceán odletěl i s úkolem posunout projekt nové ambasády dál. Kolik bude nová ambasáda stát celkem, ale ambasador neřekl.
"Řádově jsou to stovky milionů," podotkl jen.
"Harmonogram výstavby závisí na rozpočtových možnostech. Představa ministerstva je obecně taková, že by po dohodě s ministerstvem financí měly být k tomuto účelu použity prostředky z prodeje nemovitostí v zahraničí," uvedl Gandalovič.
Česko loni zrušilo hned několik zastupitelských úřadů ve světě, například v Kongu, Venezuele, Keni, Jemenu a Kostarice.
Prodeje vil v Africe
Podle webu Černínského paláce běží v současné době hned několik nabídkových řízení na odprodej českých diplomatických budov. K mání jsou rezidence v keňském Nairobi či dvě vily v konžské Kinshase.
Nabídkové řízení na prodej nemovitého majetku, například kancelářských prostor, už bylo ukončeno v brazilském Sao Paulu či v Rio de Janeiru, kde se prodává budova bývalého generálního konzulátu. Ministerstvo také prodalo rozsáhlou diplomatickou čtvrť v pražské Troji.
Ale i pokud se podaří budovy výhodně prodat, bude muset ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přesvědčit svého kolegu z TOP 09, šéfa resortu financí Miroslava Kalouska, aby peníze zůstaly v diplomacii a nespadly - jako peníze z prodeje státního majetku - do státní kasy.
Ministerstvo zahraničí čelí kritice za opouštění zemí, které jsou zajímavé pro český průmysl. Ostrá slova na hlavu ministra Schwarzenberga padala především od politiků ČSSD.
Odstrašující stavba v NY
Opozice nyní ale souhlasí s tím, že velvyslanectví v USA potřebuje novou budovu. Budova českého velvyslanectví ve Washingtonu na ulici Spring of Freedom (Pramen svobody) pochází z přelomu 50. a 60. let minulého století. Komunistická diplomacie ji po incidentu s krádeží československých šifer postavila mimo hlavní diplomatickou čtvrť ve městě.
"S výstavbou nové ambasády v USA souhlasíme. Za klíčové ale považujeme, aby se neopakovaly problémy, které provázely výstavbu České národní budovy v New Yorku," uvedl místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).
Rekonstrukce chátrající Národní budovy v New Yorku je symbolem neefektivních stavebních investic českého státu v zahraničí.
Oproti původním plánům se roky trvající přestavba prodražila téměř čtyřnásobně. Projekt kontroloval i Nejvyšší kontrolní úřad a dospěl k závěru, že projektová dokumentace například nebrala v potaz předpisy platné v USA.
"Jeden z důvodů, proč se to prodražilo, byl ten, že před deseti lety se rozhodlo, že většina materiálů a prací se bude dovážet z České republiky. Nebyly s tím zkušenosti, svou roli sehrálo i to, že kurz dolaru byl jiný," říká dnes Gandalovič. "Teď je ta představa taková, že je potřeba se z velké části při realizaci stavby spolehnout na místní dodavatele," dodává.
Ministerstvo zahraničí už má nyní k dispozici architektonický návrh, který vytvořilo studio Chalupa Architekti.