Česko pošle do Číny 4,5 tuny zdravotnických potřeb, letadlo z Vídně odletí v pondělí

ČTK ČTK
13. 2. 2020 16:48
Oficiální česká pomoc pro Čínu kvůli epidemii koronaviru bude odeslána v pondělí z letiště ve Vídni, dopravu do čínského města Wu-chan bude spolufinancovat Evropská unie, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Česko posílá 4,5 tuny zdravotnických potřeb. Dalších zhruba pět tun materiálu se podle Petříčka vybralo v samostatné pomoci krajů a jiných subjektů, o dopravě této pomoci se jedná.
Odesílaná materiální pomoc pochází podle ministra Petříčka od českých výrobců
Odesílaná materiální pomoc pochází podle ministra Petříčka od českých výrobců | Foto: Tomáš Škoda

Česká vláda pošle do Číny respirátory, masky, ochranné oděvy, rukavice, roušky či dezinfekční prostředky za 3,3 milionu korun. "Nabídka byla větší, nicméně čínská strana nepotřebovala všechny prostředky, které jsme jí nabízeli," řekl ministr zahraničí.

Materiál pochází od českých výrobců. "Jedná se o výrobky, které byly obratem k dispozici, nemuselo se čekat na jejich dodání," uvedl Petříček. Podle něj už je pomoc shromážděna ve Zbirohu, odpoledne ji hasiči dopraví do Vídně.

"Jsme velmi rád, že Česká republika umí nabídnout rychlou pomoc nejen peněžní, ale i konkrétní, věcnou, a že se v ní uplatňuje české know-how, které je v této oblasti na špičkové úrovni," řekl Petříček. Na humanitární pomoc podle něj naváže komerční nabídka českých firem, které vyrábějí zdravotnický materiál.

Oficiální humanitární pomoc zamíří do Číny společně se státní pomocí, kterou poskytlo Rakousko, Maďarsko a Slovinsko. Ve Wu-chanu, kde epidemie koronaviru začala a později se rozšířila do celé Číny, si materiál převezme místní charitativní organizace, která zajistí jeho distribuci v nemocnicích.

Peníze pro WHO i pomoc od krajů

Petříček také uvedl, že kromě materiální pomoci pošle Česko šest milionů korun Světové zdravotnické organizaci. Peníze budou využity v programu podpory Číny i dalších zemí postižených koronavirem a mimo jiné půjdou na výzkum a vývoj při hledání možného léku.

Z Česka zamíří do Číny také pomoc shromážděná kraji, městy nebo firmami. Prezident Miloš Zeman požádal vládu, aby pro odeslání této pomoci využila vládní speciál. Petříček uvedl, že pro tento materiál nelze použít letadlo spolufinancované Evropskou komisí, protože to není oficiální státní pomoc, o vyslání českého speciálu ale podle něj lze rozhodnout rychle. "Jsem rád, že kraje, soukromé společnosti a další chtějí pomoct řešit šíření koronaviru, je to v našem zájmu," řekl.

Vládní speciál by podle Petříčka mohl pomoc od krajů a soukromých subjektů dopravit do Číny koncem února nebo počátkem března. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) ve středu řekl, že by speciál mohl odstartovat už 18. února, Petříček ale tento termín odmítl potvrdit. Upozornil na to, že je nutné dohodnout se i s čínskou stranou, kdy by se let mohl uskutečnit.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Z bezpečnostní agentury DISA unikly údaje o klientech, mezi ně přitom může patřit i americký prezident a zaměstnanci Bílého domu

Agentura odpovídající za bezpečnost komunikačního a informačního systému amerického prezidenta, viceprezidenta i jejich zaměstnanců ohlásila narušení své sítě a únik údajů o klientech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters, jež měla možnost nahlédnout do dopisu, který agentura rozeslala těm, kterých se únik týká.

V dopise datovaném 11. únorem se uvádí, že mezi loňským květnem a červencem se při prolomení systému mohly ocitnout v ohrožení údaje o číslech sociálního pojištění a další osobní informace.

Bílý dům podle Reuters nereagoval na žádost o komentář. V dopise se neuvádí přesně, jaká část sítě agentury pro obranu informačních systémů byla porušena. Agentura, označovaná zkratkou DISA, se charakterizuje jako pracoviště bojové podpory ministerstva obrany. Zaměstnává 8000 lidí, mezi nimiž jsou civilisté i vojáci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy