Praha/Johannesburg - ČR dnes oficiálně předala Jihoafrické republice žádost o vydání podnikatele Radovana Krejčíře a diplomatickou nótu, v níž žádá o vysvětlení postupu při jeho propuštění z vězení.
"Ministerstvo spravedlnosti zaslalo extradiční žádost ve chvíli, kdy mělo všechny podkladové materiály od soudů a státních zastupitelství. Lhůta pro podání extradice běží České republice do 19. června 2007 a my jsme samozřejmě připraveni k další spolupráci," uvedl ministr Jiří Pospíšil.
Zatčení Radovana Krejčíře by už tak teoreticky nemělo stát nic v cestě. Jihoafrický soud dopoledne v Johanesburgu rozhodl, že povolí zadržení kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře, se váže právě na chvíli, kdy Česko dodá potřebné dokumenty.
Český velvyslanec v JAR Jaroslav Siro následně řekl, že požadované podklady předal tamnímu ministerstvu zahraničí dnes ráno.
Prokurátor Deon Barnard potvrdil, že je JAR obdržela dnes v devět hodin. "Ještě jsem neměl možnost je vidět, ale předpokládám, že jsou v pořádku," dodal Barnard.
Kde je Krejčíř?
Extradiční řízení - tedy řízení o vydání do České republiky - může podle prokurátora začít okamžitě poté, za podmínky, že Krejčíř bude do té doby zadržen. "Nevím ovšem, zda bude připravena také druhá strana," dodal Barnard.
"Radovan bude rozhodně proti vydání bojovat," kontroval advokát Hugo van der Westhuizen. Odmítl odpovědět na otázku, zda je Krejčíř stále v JAR: "Ptají se mne na to všichni a já všem říkám - bez komentáře."
Doplnil, že "to je citlivá otázka", ale že "to bude brzy jasné".
Podle Barnarda policie neví, kde nyní Krejčíř je. "Sdělil jsem jim, že ho chci zatknout co nejdříve."
Na dnešním soudním stání byli vedle jihoafrických policistů podle informací reportéra Novy Jiřího Hynka, který je na místě, i někteří členové české delegace, která byla v Johannesburgu již v květnu a jednala tam o spolupráci ohledně extradice.
Znovunabytá svoboda
Krejčíř, který je v Česku stíhán kvůli několika závažným trestným činům, se dostal na svobodu rozhodnutím soudu za ne zcela jasných okolností poté, co Česká republika nedodala včas podklady k žádosti o jeho vydání.
Podnikatel se dostal na svobodu rozhodnutím soudu za ne zcela jasných okolností poté, co Česká republika nedodala včas podklady k žádosti o jeho vydání. ČR a jihoafrická prokuratura se domnívaly, že do lhůty se započítávají jen pracovní dny, a proto podle jejich názoru lhůta ještě neuplynula. Soud ale rozhodl jinak.
Opozice v této souvislosti vyzvala k demisi ministry Pospíšila a Langera. O politických souvislostech kauzy si přečtěte ZDE.
Jihoafrická policie má zatykač, na jehož základě chce Krejčíře poslat znovu do vazby, kde by měl počkat na rozhodnutí o tom, zda bude vydán do České republiky k trestnímu stíhání. Podnikatel se zatím smí volně pohybovat po celém území Jihoafrické republiky, ale nesmí ji opustit.
Krejčíř byl v Johannesburgu zadržen na žádost České republiky 21. dubna. Přes Madagaskar tam přiletěl ze Seychelských ostrovů, kde dosud žil. Až do pondělí byl ve vazbě, i když se z ní snažil prostřednictvím soudu dostat.
Rozhodnutí padlo i v Česku
V Česku je Krejčíř stíhán za řadu majetkových trestných činů i za některé činy násilné. V rozhovoru v Johannesburgu ve druhé polovině května veškerá obvinění popřel a uvedl, že jeho stíhání v Česku je motivováno politicky.
Kromě toho se v Česku vyšetřuje, za jakých okolností zmizel státnímu žalobci Milanovi Horváthovi z auta spis, ve kterém byly podklady ke kauze Krejčíř.
Z dnes publikovaných expertiz vyplývá, že zloděj neměl těžkou práci: Nechal důležité dokumenty v otevřeném autě. "Zámky Horváthova auta nebyly otevřeny cizím předmětem," uvedla mluvčí brněnské policie. Vyšetřování případu podle ní stále pokračuje.
ČTĚTE VÍCE: Experti: Spis o Krejčířovi zmizel z odemčeného auta |