Česko není soběstačné v živočišné výrobě, dotace nevedou k hospodárnosti, tvrdí NKÚ

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2019 14:14
Státu se nedaří zvyšovat soběstačnost v živočišné produkci, přestože šlo v letech 2015 až 2017 na její podporu 21 miliard korun, z toho deset miliard korun z fondů Evropské unie. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Největší nedostatky zjistil u nastavení podmínek národních dotací. Podle ministerstva byly dotace z programů vypláceny v souladu se stanovenými podmínkami. S penězi se nenakládalo nehospodárně, přesto je připravena změna, aby se vyloučily pochybnosti, uvedl v reakci mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Česko patří k zemím EU, které živočišnou výrobu výrazně dotují. Dotace na její podporu se od roku 2012 stále zvyšují. Například na chov prasat a drůbeže vzrostly podle NKÚ mezi lety 2012 až 2016 o 300 procent, stavy hospodářských zvířat se ale v roce 2017 proti roku 2015 snížily a klesla i míra krytí spotřeby hovězího a vepřového masa, uvedl NKÚ.

Největší nedostatky zjistil NKÚ u národního dotačního programu, který má pomoci chovatelům prasat a drůbeže v boji proti nákazám. MZe za tyto dotace proplatilo v kontrolovaném období 5,3 miliardy Kč. Podmínky, které ale MZe nastavilo, podle kontrolorů nenutily příjemce chovat se hospodárně.

"Dotace tak například používali k úhradě předražených pronájmů čisticích a dezinfekčních strojů nebo k zaplacení odborného dozoru při čištění stájí, které si přitom prováděli vlastními silami," uvedl NKÚ.

Ministerstvo nehospodárnost s penězi odmítá, přesto v této souvislosti připravilo změnu. ČTK sdělilo, že podpory na činnosti související s mechanickou očistou a desinfekcí ustájovacích prostor a chovných zařízení budou poskytovány formou jednotné sazby.

Kontroloři ministerstvu také vytýkají to, že více než 200 milionů korun vyplatilo mlékárnám na úhradu běžných provozních výdajů. "Jednalo se přitom o společnosti, které dlouhodobě vykazují zisk," podotkl úřad. Podle ministerstva ale podmínky nevylučují z poskytnutí dotací žadatele, kteří jsou v zisku či vlastní větší podnik. Dotační program režimu jakosti mléka resort považuje za klíčový pro zachování konkurenceschopnosti. "Zároveň je důležitý pro omezení kolísání investic a udržení stavu zvířat a produkce," uvedlo ministerstvo.

Podle NKÚ u národních dotací nefungoval dobře kontrolní systém. V některých případech tak příjemci dostali proplacené neuznatelné výdaje nebo výdaje, na které nedoložili faktury. Ministerstvo podle mluvčího loni posílilo počet pracovníků pro dotace a prodloužilo termín pro vyřizování dotací, aby zajistilo dostatečně dlouhé období pro řádnou kontrolu žádostí.

"Pro administraci dotačních programů v roce 2019 byly vypracovány nové metodické pokyny, kde je podrobně stanoven postup při podávání žádostí včetně dokládání uznatelných nákladů," uvedl mluvčí.

Naopak u dotací z evropských zdrojů nastavilo MZe řídicí systém i podmínky pro poskytování podpor až na některé dílčí nedostatky účinně, uvedl NKÚ. Chyby se podle nich týkaly dělení investičních projektů z programů rozvoje venkova. Někteří příjemci dotací tak mohli díky rozdělení projektů získat vyšší dotaci, než jakou dovoloval limit, uvedl NKÚ.

SZIF s těmito závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, postup byl podle mluvčí fondu Vladimíry Novákové zcela v souladu s nastavenými podmínkami.

 

Právě se děje

Další zprávy