Čech vyhrál mistrovství německých ovčáků. Patříme k nejlepším i díky pohraniční stráži, říká

Martina Heroldová Martina Heroldová
15. 12. 2016 16:22
Letošní mistrovství světa německých ovčáků ve sportovní kynologii vyhrál policista Václav Ouška se svým psem Qvidem. Česko na soutěži uspělo poprvé v historii. Za úspěchem podle něj stojí každodenní dřina, tréninky ale jeho i psa baví. "Historicky k tomu máme vztah už třeba kvůli pohraniční stráži, která tu fungovala," říká. Ouška cvičí psy i v zaměstnání, je součástí jihočeského útvaru, který odhaluje s pomocí psů výbušniny a příčiny požárů.
Václav Ouška a pes Qvido.
Václav Ouška a pes Qvido. | Foto: Petra Fürstová

Praha – Václav Ouška vybojoval nedávno na mistrovství světa německých ovčáků v Německu se svým psem Qvidem titul mistra světa. Ve čtvrtek jeho úspěch ocenil i ministr vnitra Milan Chovanec

"Jsem rád, že u policie slouží tak schopní lidé, kterým je jejich práce zároveň koníčkem," napsal na Twitteru.

České republice se podařilo získat titul mistra světa v mistrovství německých ovčáků poprvé v historii. Za úspěchem ale stojí tvrdá dřina, každodenní trénink a disciplína. Oba si ale tréninky užívají. "Qvido je hodně temperamentní, trochu šílený, pořád by něco dělal," říká psovod.

Ouška už jako malý trénoval s otcem lovecké psy, dnes pracuje v policejním útvaru, který s jejich pomocí vyhledává výbušniny a hledá příčiny požárů. Qvida však má jako psa soukromého a plně se s ním soustředí na závody.

Na mistrovství světa se soutěží ve třech disciplínách – stopě, poslušnosti a obraně. V první z nich musí pes vyhledat tři předměty a zapamatovat si jejich pachovou stopu. Poslušnost obnáší nejrůznější úkony, kromě jiného musí pes zvládnout plnit přesně příkazy psovoda, aportovat, ale přesto působit přirozeně, ochotně a radostně následovat svého pána. Nesmí se také leknout poplašného výstřelu.

Qvido má ale nejraději soutěžení v obraně. "Většina psů ji má ráda, protože si může kousnout do rukávu a stíhat figuranta. I pro diváky je to asi nejatraktivnější," říká Ouška. Zde je úkolem psa nejprve vyhledat a "vyštěkat" pachatele a poté jej zadržet. Neméně důležité je, aby jej také na příkaz psovoda okamžitě pustil.

Fena Cama by měla zvládnout prohledat na letišti 120 až 160 zavazadel denně. Dokáže najít živá i mrtvá zvířata nebo slonovinu. Do Konga posílám svého nejlepšího psa, říká kynoložka Hana Böhme
11:26
Fena Cama by měla zvládnout prohledat na letišti 120 až 160 zavazadel denně. Dokáže najít živá i mrtvá zvířata nebo slonovinu. Do Konga posílám svého nejlepšího psa, říká kynoložka Hana Böhme | Video: Martin Veselovský

Zlaté české ručičky

Na mistrovství světa ale uspěli i další čeští kynologové. Obsadili také první příčku v soutěži družstev, druzí skončili Američané, třetí Slováci. Podle Václava Oušky patří čeští psovodi ve světě mezi ty nejlepší. "Myslím si, že historicky k tomu máme vztah už třeba kvůli pohraniční stráži, která tu fungovala. Máme na to takové zlaté české ručičky, používáme selský rozum, dokážeme ve výcviku hodně improvizovat a dbáme na to, aby z toho měl radost i pes," dodal.

Svého psího šampiona prý při tréninku motivuje hlavně pamlsky, do terénu jej ale nebere. "Plně se věnuje závodění a přípravě na něj. Je těžké skloubit více věcí dohromady a my pro policejní psy potřebujeme trochu jiné věci. Nelpíme třeba tolik na poslušnosti, ale klademe důraz na hledání v různých prostorech, terénech. Naopak ve sportovní kynologii se dbá na detaily a na přesnost," říká.

Nyní po náročném závodu odpočívají a trénovat začnou opět po novém roce. Na začátku prázdnin je čeká kvalifikační závod, v říjnu pak mistrovství světa v Holandsku, kde by rád reprezentoval Českou republiku co nejlépe.

 

Právě se děje

Další zprávy