Praha - České letectvo je připraveno chránit vzdušný prostor Slovenska, pokud sousední stát nezakoupí nová letadla do vypršení současné smlouvy s Ruskem.Slováci nyní létají na zastaralých stíhačkách MiG-29.
Češi jsou schopni poskytnout čtyři gripeny na dobu čtyř měsíců, poté by se do střežení nebe nad Tatrami zapojily i další členské státy NATO. Řekli to dnes náčelníci generálního štábu české a slovenské armády Petr Pavel a Milan Maxim. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je Česko připraveno chránit vzdušný prostor Slovenska okamžitě.
České gripeny můžou chránit Slovensko čtyři měsíce, poté je vystřídají armády zemí NATO
Slovákům vyprší smlouva s Ruskem za dva roky. Když do té doby nezískají nové stroje, budou je muset chránit armády partnerských zemí NATO v rámci takzvaného air policingu. Podobně se už Češi zapojují například do ochrany Pobaltí a na podzim budou takto chránit Island.
"My bychom na ty čtyři měsíce byli schopni pokrýt čtyřmi letouny vzdušný prostor Slovenska," řekl Pavel na tiskové konferenci po jednání se slovenským kolegou. "Pak bychom to asi řešili v součinnosti s jinými státy," doplnil. "Ano, pokud k tomu dojde, bude realizován klasický air policing," potvrdil Maxim.
Česko nemůže Slovensku poskytnout pomoc trvale
"Česká republika je v případě potřeby připravena provádět air policing pro Slovensko okamžitě," prohlásil k této problematice Stropnický na Žofínském fóru. Trvale podle něj Česko tuto pomoc bývalému federálnímu partnerovi poskytovat v současnosti nemůže.
Se slovenským ministrem obrany ale připravuje návrhy, které umožní provádět společnou česko-slovenskou ochranu vzdušného prostoru. Hotové tyto návrhy mají být do konce roku.
Slovensko po vzoru Česka plánuje pronajmout si stíhačky k zajištění vzdušného prostoru země. Oba náčelníci štábů se dnes dohodli, že pokud by Bratislava koupila podobný typ letounu, jaký mají čeští stíhači, budou moci obě vojenská letectva spolupracovat například v logistice.
"Osobně jí (Slovenské republice) držím palce, aby se rozhodla tak správně jako my," poznamenal k tomu na Žofíně Stropnický. Pokud by si podle něj gripeny pořídily i další země v regionu, nabízí se podle ministra možnost sdílení nákladů na provoz těchto stíhaček.
Slováci uvažují o koupi zbraní od České zbrojovky
Sousední armáda také projevila zájem o dodávku zbraní z České zbrojovky. Slováci stále používají pověstné pušky vzor 58, které jsou již morálně zastaralé. Uvažují proto o koupi útočných pušek BREN z uherskobrodské továrny.
"Jednak kvůli tomu, abychom byli kompatibilní, a jednak kvůli tomu, že uznáváme, že tato zbraň je velmi dobrá," řekl Maxim. Podle něj už slovenské vojsko pušku testovalo. Podle informací Hospodářských novin má bratislavský generální štáb zájem také o české samopaly Scorpion a pistole "čezety".
Můžeme bezprostředně vyzbrojit prapor se 700 vojáky
Viceprezident pro vnější komunikaci České zbrojovky Radek Hauerland sdělil, že zatím jde pouze o útočné pušky CZ 805 BREN A1/A2.
"V případě urgentní potřeby, například z důvodu situace na Ukrajině, je Česká zbrojovka připravena bezprostředně vyzbrojit prapor o síle 700 osob, který by mohl následně působit ve společné česko-slovenské jednotce. Přezbrojení kompatibilními ručními palnými zbraněmi je společným projektem České a Slovenské republiky. Celá záležitost je nyní ve stadiu posuzování technických a ekonomických aspektů slovenskou stranou," uvedl Hauerland.
Zbrojovka podle něj připravuje na Slovensku výrobu pušek BREN. "Společný podnik CZ Slovensko má již nyní asi 70 zaměstnanců a výhledově v roce 2015 by mohl zaměstnávat až 200 lidí," řekl Hauerland.
Česká zbrojovka nyní pokračuje v dodávkách určených pro přezbrojení domácího vojska. Ujistila prý ale obě strany, že je schopna uspokojit poptávku armád obou zemí, uvedl Maxim.