Česko jde proti Evropské unii. Kvůli Zemanovi

Silvie Housková
4. 8. 2015 6:41
Evropská unie navrhla společný bojkot čínských oslav 70 let od konce druhé světové války v Tichomoří. Jediné Česko to odmítlo, prezident Miloš Zeman tam chce jet.
Český prezident bude nejspíš jediným politikem ze zemí EU, který se čínských oslav zúčastní.
Český prezident bude nejspíš jediným politikem ze zemí EU, který se čínských oslav zúčastní. | Foto: Matej Slávik

Praha - Až bude komunistická Čína v září slavit 70 let od konce druhé světové války v Tichomoří, mají u toho být ruský prezident Vladimir Putin či severokorejský diktátor Kim Čong-un. A také český prezident Miloš Zeman - nejspíš jediný politik ze zemí EU.

Do Pekingu pojede, protože Česko jako jediná unijní země vetovalo návrh, aby se evropské špičky této oslavě společně vyhnuly. Píší o tom úterní Hospodářské noviny.

Brusel nechtěl, aby se opakovala situace z května, kdy většina politiků EU kvůli napětí na Ukrajině bojkotovala Putinovy oslavy - ale někteří včetně Zemana do Moskvy odjeli. Jednotný unijní postup vůči Číně však pokazilo jen Česko.

"Věděli jsme, že náš prezident chce do Číny na oslavy jet a že tam pojede. Museli jsme proto koordinovanou pozici odmítnout," vysvětlila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová, proč bylo Česko proti.

Zeman dostal od Číňanů pozvánku a podle slov svého mluvčího Jiřího Ovčáčka ji přijal. Že pojede na oslavu navzdory přání Unie, prezident nevidí jako chybu, řekl mluvčí. "Jde o suverénní rozhodnutí prezidenta suverénní České republiky, na kterém se nic nezmění," vzkázal Ovčáček s tím, že Zemanovi nevadí ani to, že v Pekingu nejspíš bude jediným vysokým unijním státníkem.

Další podrobnosti si můžete přečíst v dnešním vydání Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Další zprávy