reklama
 
 

Česko jde proti Evropské unii. Kvůli Zemanovi

4. 8. 2015 6:41
Evropská unie navrhla společný bojkot čínských oslav 70 let od konce druhé světové války v Tichomoří. Jediné Česko to odmítlo, prezident Miloš Zeman tam chce jet.

Praha - Až bude komunistická Čína v září slavit 70 let od konce druhé světové války v Tichomoří, mají u toho být ruský prezident Vladimir Putin či severokorejský diktátor Kim Čong-un. A také český prezident Miloš Zeman - nejspíš jediný politik ze zemí EU.

Do Pekingu pojede, protože Česko jako jediná unijní země vetovalo návrh, aby se evropské špičky této oslavě společně vyhnuly. Píší o tom úterní Hospodářské noviny.

Brusel nechtěl, aby se opakovala situace z května, kdy většina politiků EU kvůli napětí na Ukrajině bojkotovala Putinovy oslavy - ale někteří včetně Zemana do Moskvy odjeli. Jednotný unijní postup vůči Číně však pokazilo jen Česko.

"Věděli jsme, že náš prezident chce do Číny na oslavy jet a že tam pojede. Museli jsme proto koordinovanou pozici odmítnout," vysvětlila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová, proč bylo Česko proti.

Zeman dostal od Číňanů pozvánku a podle slov svého mluvčího Jiřího Ovčáčka ji přijal. Že pojede na oslavu navzdory přání Unie, prezident nevidí jako chybu, řekl mluvčí. "Jde o suverénní rozhodnutí prezidenta suverénní České republiky, na kterém se nic nezmění," vzkázal Ovčáček s tím, že Zemanovi nevadí ani to, že v Pekingu nejspíš bude jediným vysokým unijním státníkem.

Další podrobnosti si můžete přečíst v dnešním vydání Hospodářských novin.

autor: Silvie Housková | 4. 8. 2015 6:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama