Průzkum: Důvěra v Zemana znovu klesla, lidé věří starostům

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2015 17:57
Zemanovi nyní důvěřuje 45 procent Čechů, tedy o jeden procentní bod méně než v květnu. Stejně klesla důvěra v prezidenta již v předchozím květnovém průzkumu oproti dubnu.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Matej Slávik

Praha - Důvěra obyvatel v prezidenta meziměsíčně velmi mírně klesla, v červnu mu důvěřovalo 45 procent Čechů. Z ústavních institucí stále nejvíce lidí věří starostům a obecním zastupitelstvům.

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejmenší důvěru mají obyvatelé i nadále v obě komory Parlamentu.

Prezidentovi důvěřovalo v červnu o jeden procentní bod méně lidí než v květnu. Stejně klesla důvěra v hlavu státu v květnovém průzkumu oproti dubnu.

Autoři ale upozorňují na to, že jde o pohyby v rámci statistické chyby. Funkci prezidenta České republiky zastává od roku 2013 Miloš Zeman. Nejvyšší důvěru měl v době po nástupu do úřadu (61 procent), nejnižší loni v prosinci (34 procent).

O jeden procentní bod klesla meziměsíčně důvěra v Poslaneckou sněmovnu a Senát, kterým v červnu věřilo shodně 33 procent účastníků průzkumu.

Nějvětší důvěru mají starostové

Největší důvěru lidé vyjádřili starostům, kterým věří 60 procent dotázaných, a 59 procent lidí věří obecním zastupitelstvům.

Vládě vyjádřilo v červnu důvěru 45 procent obyvatel, v květnu to bylo 44 procent. Rovněž změny podílů u těchto institucí jsou v rámci statistické chyby.

Prezidentovi podle CVVM častěji důvěřují lidé starší 60 let, ekonomicky neaktivní a příznivci politické levice. Vláda má nejvíce příznivců u lidí s dobrou životní úrovní a řadových zaměstnanců. U obecních a krajských zastupitelstev je důvěra napříč různými skupinami společnosti.

Krajská zastupitelstva měla v červnu důvěru 41 procent lidí a hejtmani 38 procent. Ombudsmanovi, Ústavnímu soudu a Nejvyššímu kontrolnímu úřadu důvěřuje přibližně stejný podíl lidí, kolem poloviny dotázaných.

Průzkum provádělo CVVM v období od 8. do 15. června. Zúčastnilo se ho 1022 obyvatel České republiky starších 15 let.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy