Končí pátrací mise po Peroutkově článku. Nic se nenašlo

Končí pátrací mise po Peroutkově článku. Nic se nenašlo
27. ledna: Prezident na konferenci o holocaustu mluví o selhání českých intelektuálů a jejich fascinaci nacismem před druhou světovou válkou. "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem "Hitler je gentleman". Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: "Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky," říká ve své projevu.
1. února: Sdružení Ferdinanda Peroutky vyzvalo prezidenta, aby se za své výroky omluvil. Historik a publicista Petr Zídek upozornil, že žádný takový Peroutkův článek nelze dohledat a že autorem článku s citací o andělech a vlcích je Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý.
2. února: "Já v tuhle chvíli nepředpokládám, že by měla zaznít nějaká omluva. Spíš by se měly zklidnit emoce především ze strany těch, kteří útočí na pana prezidenta," reaguje na hlasy vyzývající k omluvě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
3. února: Prezident Zeman při návštěvě Ústeckého kraje říká, že si prvorepublikového novináře stále váží. Článek považuje za „uklouznutí“.
Foto: Aktuálně.cz
Domácí Domácí
30. 6. 2015 19:00
Prohlédněte si, jak Pražský hrad neúspěšně hledal článek Hitler je gentleman.

Praha - Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček měl do konce června za úkol najít článek Hitler byl gentleman. Ten podle prezidenta Miloše Zemana napsal prvorepublikový novinář Ferdinand Peroutka.

Článek, který prezident označil za důkaz selhání intelektuálů před druhou světovou válkou, se najít nepodařilo. Podle historiků vůbec neexistuje. Vnučka Ferdinanda Peroutky podala na stát za Zemanovy výroky o svém dědečkovi žalobu. Žádá po prezidentovi omluvu.

Pondělní nález časopisu Přítomnost s Peroutkovým článkem se ukázal jako falzifikát.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy