Čekárna odboru občansko-správních agend na úřadu Prahy 12 je v posledních dnech nebývale plná. Téměř neustále přicházejí noví lidé, většina z nich na displeji přijímacího zařízení volí políčko "cestovní pas".
Mezi ně patří i paní Kateřina. Na úřad přišla v půl jedenácté dopoledne, po třiceti minutách ještě stále nebyla na řadě. "Samozřejmě jsem tu proto, že cítím, že v dnešní době je jistější mít všechny cestovní dokumenty," říká Kateřina, která se rozhodla vyřídit pasy také pro své tři děti. Podle svých slov chce mít jistotu v případě, že by bylo nutné odcestovat z Česka.
A podobně přemýšlí tisíce dalších lidí. Úřady největších měst Aktuálně.cz potvrdily enormní zvýšení zájmu o vydání nového cestovního pasu. "Nárůst žádostí je nyní oproti posledním dvěma týdnům zvýšený o 300 procent," uvedla Lenka Abessi z úřadu Prahy 5. Třetí městská část eviduje v posledních dvou týdnech pětinásobný počet žádostí oproti stejnému období loňského roku.
"Standardně bývá v silnější dny nabráno asi 200 žádostí, v současné chvíli se jedná o 500 žádostí denně, a to i ve slabší dny," sdělila Jana Kodymová za Magistrát města Liberec. "Každoročně v období od dubna do června sice evidujeme zvýšený zájem o cestovní pasy kvůli dovoleným, ale takové množství žádostí, které přijímáme teď, a navíc už během března, je opravdu nebývalé," podotýká mluvčí Olomouce Radka Štědrá.
Zájem vzrostl i kvůli jarním prázdninám
Úředníci potvrzují, že část lidí své žádosti vysvětluje obavami z dalšího vývoje situace na východě Evropy. "Z vyjádření žadatelů lze odvodit, že reagují na události na Ukrajině a obávají se jejich dopadů na život v Evropě," uvádí Štědrá. "Mnoho žadatelů uvádí, že důvod jejich žádosti je příprava evakuačního zavazadla," říká Kodymová.
Některé úřady však zvýšený zájem o pasy zaznamenaly už před ruskou invazí na Ukrajinu. Například v Brně to bylo podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka zejména proto, že se někteří lidé rozhodli o jarních prázdninách odcestovat do zahraničí a doklady chtěli mít hotové včas.
Jako další důvod jmenuje kromě invaze i uvolňování opatření proti šíření covidu. "V posledních dvou letech byl vzhledem k pandemii a s ní spojeným opatřením velmi snížený zájem o cestovní doklady. Nyní se opatření postupně ruší a lidé si doklady obnovují nebo opětovně vyřizují. V souvislosti s tím roste zájem o zahraniční zájezdy. Obvykle jsme sledovali zvýšený zájem o doklady od dubna, nyní je to od poloviny února," říká Poňuchálek.
"V době jarních a velikonočních prázdnin jsou chodby našeho úřadu vždy plné. V minulých dvou letech covid omezil možnost cestování a teď, když se situace zlepšila, chtějí občané opět cestovat," potvrzuje za Pardubice mluvčí úřadu Petra Ventluková.
Fronty na čtyři hodiny, rezervace plné do května
Na většině úřadů se tak trvale tvoří fronty o několika desítkách lidí. Ti mnohdy čekají i více než hodinu. "Čekací doba dosáhla v nejproblematičtějších situacích až 240 minut," říká olomoucká mluvčí.
Některé pražské městské části již zavádějí zvláštní opatření, aby situaci zvládly. "Žadatelů je momentálně tolik, že bylo z kapacitních důvodů nutné v pondělí a ve středu, kdy jsou úřední hodiny od osmi do osmnácti, ukončit vydávání pořadových lístků pro cestovní doklady už v šestnáct hodin, protože se doba čekání ve frontě prodlužuje až ke třem hodinám," upozorňuje Eva Černá z Prahy 13.
Jiná místa rozšiřují své úřední hodiny. Mimořádně bude mít otevřeno i v pátek také Praha 14, už dříve rozšířili dobu pro vyřizování žádostí i na úterky v Praze 17.
Aby se vyhnuli frontám, mohou lidé za běžných okolností na úřadech využít rezervační systém, prostřednictvím kterého si vyřízení pasu domluví na konkrétní datum a čas. To doporučují úřady i nyní. Problém je v tom, že na většině dotázaných úřadů jsou již data rezervovaná na jeden až dva měsíce dopředu.
Lidem, kteří si chtějí cestovní pas zajistit kvůli letní dovolené, tak některé úřady doporučují zarezervovat si termín na později. "Běžně vyřizujeme doklady ve lhůtě do třiceti dnů," ujišťuje Kodymová z libereckého magistrátu.
Úřady také upozorňují, že cestovní pas může vydat kterýkoli úřad obce s rozšířenou působností bez ohledu na adresu trvalého bydliště. Lidé tedy mohou zkusit najít jiný blízký úřad, který by nemusel být tak zahlcený, například v menších městech. "Ve velkých městech, kam dojíždí za studiem a za prací mnoho lidí, úředníci zažívají větší nápor žadatelů o doklady než v okolních menších městech," radí brněnský mluvčí Poňuchálek.