Ruský prezident Vladimir Putin se podle Řehky snaží přesvědčit Západ, že se ho válka na Ukrajině netýká, což má vést k oslabení západní podpory. "Budeme dělat pravý opak, a to ze všech sil," řekl v úterý vojákům. Není jasné, zda Rusko na Česko a jeho spojence nezaútočí, dodal. "Musíme proto dál intenzivně pokračovat v posilování našich schopností, obrany, odstrašení, kolektivně i individuálně," uvedl.
Členství v NATO z jednotlivých zemí nesnímá odpovědnost budovat vlastní silnou armádu, byť na to někteří v minulosti zapomínali, dodal Řehka. Bojeschopnost armády označil za svou prioritu. Vyzdvihl v té souvislosti, že armáda má předvídatelný rozpočet a může tak plánovat. "Následné desetileté období bude představovat zásadní technologickou transformaci armády," konstatoval.
Rusko podle Řehky dosud na Ukrajině zdaleka nedosáhlo svých cílů a má zanedbatelné zisky, ačkoliv do bojů posílá stále další lidské i materiální zdroje. Ocenil odhodlání ukrajinských sil i západní podporu napadané zemi. "Jak válka dopadne, předznamená, v jakém světě budeme žít," uvedl. Rusko podle něj přešlo na válečnou výrobu, porušuje mezinárodní dohody a rozvíjí spolupráci s autokratickými režimy.
O hrozbách se musí podle Řehky otevřeně mluvit a trpělivě při tom vysvětlovat rizika. "Problémy jsou od toho, aby se řešily, ne vymlčely," zdůraznil. Česká podpora Ukrajiny neustane, doplnil. Loni Česko v Polsku a svých prostorech vycvičilo na 4000 ukrajinských vojáků a stále dodává materiál potřebný k obraně Ukrajiny, řekl Řehka. "Je to několik dní zpět, co jsme dodali další materiál z vojenských zásob," uvedl.
Přes změny, například zjednodušení lékařských prohlídek a odstranění některých byrokratických procedur, má armáda podle náčelníka štábu rezervy. Má-li tedy naplnit plán 30 tisíc profesionálních vojáků a 10 tisíc záloh, musí podle Řehky "přidat", protože trh práce nabízí i jiné perspektivy. "Zjišťujeme, že odchází kvalitní lidé, častokrát v nejlepším věku," uvedl s tím, že pověřil své podřízené o detailní analýzu důvodů odchodů a i návrhy změn. Větší nároky chce klást na personalisty, ale i právníky, kteří mají přijít s návrhy v oblasti legislativy. Loni přibylo v meziročním srovnání 600 vojáků z povolání, přes nové náborové středisko se přihlásilo 7 tisíc uchazečů.