Brno - Evropský soud pro lidská práva dnes Česko znovu trestal za to, že poslalo děti do ústavní péče a odebralo je otci.
Soud tak vyhověl žalobě Antonína Havelky a jeho tří dětí ve věku patnácti, čtrnácti a třinácti let a rozhodl, že Česko porušilo jejich právo na respektování rodinného života.
Tuzemské soudy rozhodly o tom, že všechny tři děti byly Antonínu Havelkovi odebrány a svěřeny do ústavní péče. Důvodem byla prý nedostatečná péče vycházející z absence trvalého příjmu a hrozba ztráty bytu a vystěhování
Úřady nevyšly vstříc
Evropský soud ale dnes dospěl k závěru, že právo na respektování rodinného života v případě Havelkových porušeno bylo. A soud přiznal stěžovatelům za morální újmu částku ve výši 10 000 eur a jako náhradu nákladů částku 2 000 eur (celkem tedy přibližně 344 000 korun).
Podle štrasburského soudu úmluva lidských práv ukládá národním orgánům, kromě povinnosti nezasahovat do rodinného života, také určité pozitivní závazky směřující k vytvoření podmínek, jež jednotlivcům umožní právo na rodinný život reálně požívat.
Konkrétní případ
- Zoufalý boj manželů Wallových trvá sedmým rokem.
- Dvě děti se vrátily z dětského domova před rokem, nejstarší se vrátil automaticky po dovršení zletilosti. O dvě nejmladší stále bojují.
- Přestože Evropský soud konstatoval, že státní úředníci selhali a neměli děti odebrat, a maželům Wallovým uznali odškodnění 10 tisíc eur, Jaromíra a Marii stát dosud nevydal.
- Důvodem odebrání dětí byla především dočasná bytová tíseň Wallových.
ČTĚTE VÍCE:
Podle Evropského soudu nebyly tyto pozitivní závazky ze strany českých úřadů splněny.
Podle soudu nebylo Havelkovým nabídnuto žádné náhradní ubytování a nebyly zváženy ostatní, méně omezující alternativy předvídané zákonem o rodině - náhradní rodinná péče nebo rodinná péče v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.
"Ačkoli se otci dětí ze strany příslušného městského úřadu dostávalo po řadu let finanční výpomoci ve formě sociálních dávek, měl mu úřad poskytnout též další pomoc směřující k překonání jeho tíživé situace," uvedl v rozhodnutí štrasburský soud.
Česko je špička v odebírání dětí
Česká republika je v odebírání dětí na předním místě mezi zeměmi Evropské unie.
Ročně v kojeneckých ústavech a dětských domovech skončí více než osm tisíc dětí, které zdejší sociální pracovníci odtrhnou násilím od rodičů.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas slibuje změnu.
"Ve chvíli, kdy sociální pracovníci zjistí, že má rodina problém, je odebírání často univerzálním řešením," popsal dnešní praxi ministr Nečas. "Odebrání dětí z rodiny by mělo, kromě případů týrání, přijít jen v krajních případech."
Evropský soud ve Štrasburku už podobně jako nyní rozhodl také v případu manželů Wallových, jejichž boj o navrácení odebraných děti trvá už sedmým rokem.
Dvě děti se jim po pěti letech vrátili z dětského domova před necelým rokem, nejstarší se vrátil automaticky po dovršení zletilosti. O dvě nejmladší stále musí svádět bitvy u soudu.
Evropský soud v jejich případě konstatoval, že státní úředníci selhali a neměli děti odebrat, a maželům Wallovým uznali odškodnění 10 tisíc eur. Důvodem odebrání dětí byla především dočasná bytová tíseň Wallových.