Soud ignoruje Evropu, děti nevrátí

Eliška Bártová Eliška Bártová
15. 1. 2007 14:30
Tábor - Okresní soud v Táboře nechce vrátit děti rodičům, kterých se loni na podzim zastal Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Emílie Wallová a Jaroslav Walla
Emílie Wallová a Jaroslav Walla | Foto: Ludvík Hradilek

Dnes soudkyně rozhodla, že dvě vlastní děti Wallových zůstanou nadále u pěstounů. K nim se dostaly poté, co je sociální úřad v Táboře před šesti lety s dalšími třemi sourozenci z rodiny násilně odebral.

Soud ve Štrasburku přitom loni na podzim konstatoval, že v případě Wallových české úřady selhaly - že neměly děti rodičům brát. Rozhodnutí Evropského soudu, který jasně poukázal na právo dětí být se svými biologickými rodiči, však soudkyně Jaroslava Novotná na zřetel nebrala. "Není to pro mě závazné," říká.

Dnešní verdikt soudkyně Jaroslavy Novotné je pro Wallovy zdrcující. Rodiče se proti verdiktu hodlají odvolat.

Stát má situaci napravit

Podle vyjádření ministerstva spravedlnosti je ale povinností odsouzeného státu snažit se vrátit situaci do stavu, který byl předtím, než stát neoprávněně zasáhl - tedy vrátit děti k rodičům. "Je přitom zřejmé, " uvádí se ve vyjádření tiskového odboru resortu, "že orgány moci výkonné nemohou zasahovat do nezávislosti moci soudní."

Ministerstvo ale nařídilo, aby všechny orgány sociálně právní ochrany dětí dostaly kopii rozsudku evropského soudu, a tato praxe odebírání "pouze kvůli sociálním a materiálním důvodům" se už neopakovala. 

Koncem minulého týdne prošli opatrovničtí soudci také školením o Evropské úmluvě o lidských právech. "Zároveň jsou v plánu semináře v oblasti rodinného práva v kontextu právního systému EU," uvádí se ve vyjádření tiskového mluvčího Pavla Staňka.

Dětem to ublíží

"Soudkyně sice nemusela v tuto chvíli děti vrátit, ale mohla nařídit, aby sociální pracovníci Wallovým pomohli," říká Věra Bechyňová, ředitelka organizace Střep, které se snaží odebrání dětí z rodin předcházet. "Klíčem k tomu, aby se děti mohly vrátit, je práce s nimi, biologickými rodiči i pěstouny. V tomto směru je velká mezera."

Podle Bechyňové může současný stav v důsledku ublížit dětem. "Jestliže všichni budou bojovat proti Wallovým, tak za pár let budou děti něšťastné," říká. "Tuší, že někde mají své rodiče, když k nim nebudou moci navázat vztah, jen těžko si vybudují svoji identitu." 

Jak to začalo

Kauza Wallových

  • Zoufalý boj manželů Wallových trvá šestým rokem.
  • Dvě děti se vrátili z dětského domova před necelým rokem, nejstarší se vrátil automaticky po dovršení zletilosti. O dvě nejmladší stále bojují.
  • Přestože Evropský soud konstatoval, že státní úředníci selhali a neměli děti odebrat, a maželům Wallovým uznali odškodnění 10 tisíc eur, Jaromíra a Marii stát dosud nevydal.
  • Důvodem odebrání dětí byla především dočasná bytová tíseň Wallových.

ČTĚTE VÍCE:

Potíže Wallových začaly v roce 2000. Sociální pracovníci městského úřadu v Táboře jim - s posvěcením soudu - vzali všech pět potomků. Děti netrpěly hladem, nebyly týrané ani zanedbané. Sociálním pracovníkům se jenom nezdál vyhovující byt, v němž tehdy rodina bydlela.

Rodiče se léta bránili marně, ale také díky postoji Evropského soudu se jim dvě z dětí podařilo získat zpět do péče, třetí, nejstarší Honza se k rodičům vrátil z dětského domova, když dosáhl osmnácti let.

Nejmladší Marie a Jaromír ale zůstávají v pěstounské péči u manželů Mazačových v Beskydech. Tam skončili i přesto, že rodiče k tomuto kroku nedali souhlas.

O osudu těchto dvou dětí rozhodla na doporučení sociálních pracovníků v Táboře shodou okolností stejná soudkyně, která dnes rozhodnovala o tom, zda se děti k rodičům vrátí.

Na kraj světa

Soudkyně Jaroslava Novotná
Soudkyně Jaroslava Novotná | Foto: Ludvík Hradilek

Soudkyně Novotná zdůvodnila svůj verdikt tím, že odebrané děti nejsou s pravými rodiči, jimž byly násilím odebrány, v kontaktu. "Nelze ty děti vytrhnout z prostředí, kde jsou blízcí lidé a kde jsou spokojeni a dát je de facto cizím lidem," argumentuje soudkyně.

Mluví o situaci v roce 2007, ale de facto popisuje tutéž, kterou dětem Wallových připravily úřady v roce 2000.

Soudkyně se přiklonila ke znaleckému posudku, ve kterém psychiatr uvedl, že pro děti bude přechod k biologickým rodičům traumatizující. (Zatímco za pěstounskou rodinou psycholog přijel až domů, Wallovi museli cestovat do Prahy za ním).

"Soud v Táboře je přitom jedním z těch, kteří tuto situaci zavinili tím, že děti Wallovým odebral a dal je pěstounům," připomíná advokát rodiny František Musil.

Soudkyně Novotná jako milující rodič

Soudkyně dala také rodičům za vinu, že své děti nenavštěvují.

"Ze začátku nám to zakázali, aby si prý na nové rodiče zvykli," říká paní Wallová. "Když jsme je chtěli vidět, tak řekli, že jedině za účasti psychologa a sociální pracovnice, a že máme přijet do Zlína."

"To já kdybych byla milující rodič, tak bych za dětmi jela na kraj světa," okomentovala to soudkyně Novotná.

Foto: Ludvík Hradilek

Wallovi, kteří musí hospodařit dohromady s 13 tisíci korun měsíčně, navrhli setkání na půli cesty v Praze. Na tuto výzvu však pěstouni nereagovali a dnes se kvůli nemoci z jednání u soudu omluvili.

Aktuálně.cz rodinu navštívilo v jejich bydlišti, setkání však Mazačovi odmítli.

Wallovi se nevzdávají

"Nikdo neřešil, jestli to pro děti i pro nás není traumatizující, když nám je brali. Nikdo neřešil, jestli to pro nás bylo traumatizující, když jsme je nesměli navštěvovat," říká rozhořčeně paní Wallová. "Teď berou ohledy, předtím je nikdo neměl. Budeme bojovat dál."

Kromě dalšího boje o své děti, čeká paní Wallovou i další operace. "Nad vodou mě drží děti," říká. "Za deset dní by se nám mělo narodit vnouče. Tak to nevzdám."

Wallovi se proti dnešnímu rozsudku odvolali. Kvůli nerespektování rozhodnutí Evropského soudu podal dnes také jejich advokát František Musil dovolání k velkému senátu Evropského soudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 1 hodinou

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy