Praha - Desítky solárních podnikatelů hledí s nadějí na východ, na Slovensko.
Někdejší federální partner by se pro ně mohl stát zemí, kde se jim podaří zachránit před bankrotem sluneční elektrárny, které za miliony korun postavili, ale české úřady už je nepřipojily do sítě.
Zatímco v Česku v lednu prudce klesla zvýhodněná výkupní cena solárního proudu a od března skončily jakékoli dotace pro parky na polích či loukách, na Slovensku podpora ještě pokračuje.
Zadlužení majitelé solárních parků se tak upnuli k jedinému cíli: své sluneční elektrárny rozmontovat a přestěhovat o stovky kilometrů dál na východ.
"Vím o jedné elektrárně u Brna, která se už přestěhovala," řekl Aktuálně.cz Aleš Hradecký ze společnosti Solarinvest-Greenenergy. K projektu vypracoval odborný posudek, že park o výkonu 1,2 megawattů je připraven k provozu.
Firmě se přihlásilo pět zájemců
Redakci Aktuálně.cz se přihlásila i jiná montážní firma, která v současnosti jedná s pěti zájemci o přestěhování jejich solárních parků z Česka na Slovensko. Nejde o žádné miniinstalace, celkový výkon těchto parků se pohybuje okolo 10 megawattů.
"Podobné to je i u jiných firem, také mají zájemce o stěhování," řekl zástupce této společnosti, který byl vzhledem k protisolárním náladám ochoten hovořit jen pod podmínkou, že zůstane v anonymitě. Aktuálně.cz ale zná jeho jméno i název firmy, kterou zastupuje.
"Že je možné elektrárnu přestěhovat, jsme si ověřili na podzim, kdy jsme rozmontovali solární park v západních Čechách a smontovali ho na Moravě," poznamenal zástupce firmy.
Podnikatelům chybějí peníze
Základním problémem podle něho je to, že neúspěšní solární podnikatelé už nemají několik milionů korun na zaplacení slovenského projektu a na přestěhování slunečních panelů.
Mnohdy utratili až desítky milionů korun za solární parky, zadlužili se, ale dokončené elektrárny nic nevydělávají, protože úřady je už nepřipojily do sítě.
Banky už nechtějí další peníze půjčit a některé dokonce stoply financování solárního parku ještě před jeho dokončením.
České solární podnikatele přitom tlačí i čas. Výhodné výkupní ceny platí na Slovensku do konce června, pak by měly výrazně spadnout. "Přestěhovat se chtějí desítky elektráren," řekl Aktuálně.cz zástupce pražské montážní firmy.
Solární parky míří i do Bulharska
Slovensko není jedinou zemí, kam čeští solární podnikatelé míří se svými projekty. Mezi další perspektivní země patří například Bulharsko nebo Itálie.
Podle informací Aktuálně.cz se do Bulharska přestěhovala třeba elektrárna o výkonu okolo jedné megawatty, která původně stála u Českých Budějovic.
Po práci v zahraničí pokukují i české montážní firmy, které po dvouletých "zlatých časech" najednou přišly o práci. V Česku se totiž stavba nových parků zastavila, což platí i pro malé solární elektrárny na střechách domů.
"Jednám o zakázkách na střešní instalace na Slovensku," řekl Aktuálně.cz Aleš Hradecký ze společnosti Solarinvest-Greenenergy. Na slovenský trh se soustředí i zavedená společnost Conergy a další firmy.