Ze života českých dětí se vytratil pohyb. Zde jsou důvody a možná řešení

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 2. 2020 20:03
Doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) zní: dítě by se mělo věnovat alespoň 60 minut denně pohybovým aktivitám. To splňuje necelá pětina českých dětí, naopak každé páté má problémy s nadváhou či dokonce obezitou. Nejnovější průzkum Univerzity Palackého v Olomouci ale přinesl poněkud překvapivé zjištění, že čas strávený na sociálních sítích nelze z nedostatku pohybu dětí vždy vinit.

Do výzkumu se zapojilo kolem 13 000 dětí ve věku 11 až 15 let z 230 škol z celého Česka.

"Dřív jste se nebála děti pustit ven," říká paní Dagmar.
"Dřív jste se nebála děti pustit ven," říká paní Dagmar. | Foto: Jaromír Čejka

Změnil se životní styl

Změnu životního stylu ukazuje další z výzkumníků olomoucké univerzity Zdeněk Hamřík na dvou modelových dívkách. Jednou je Boženka, která žije někdy v době socialismu, dejme tomu v 70. či 80. letech. Do školy jde pěšky, není omluvená z tělocviku, pohybuje se i o přestávkách, ať už na chodbách, či na školním dvoře, pak pobíhá s kamarády ve družině, ať již na hřišti, nebo na procházce. Přijde domů, jde vyvenčit psa, pak si běží ven hrát s kamarádkou - s míčem, se švihadlem nebo se skákací gumou, třikrát týdně chodí na trénink atletiky, navíc dojde pěšky do oddílu i z něj. Celkově to podle olomouckých výzkumníků činí přes tři hodiny pohybu denně.

Novodobá Ester používá tzv. "mama taxi", maminka ji odváží do školy i na kroužky. O přestávkách sedí na lavici a kouká do mobilu, do družiny často nechodí, ven před dům také ne. Chodí sice dvakrát týdně na trénink, ostatní dny ale sedí doma. Navíc 34 procent dětí žádný sport nedělá, téměř 20 procent má nějakým způsobem omezen a omluven i školní tělocvik.

 

Právě se děje

Další zprávy