České Budějovice - Růst sociálního napětí a kriminality v jihočeské metropoli je sice již roky pod intenzivním dohledem městského kamerového systému, investice do skutečné prevence ale výrazně pokulhávají.
Miliony z ministerstva vnitra určené na prevenci kriminality vedení jihočeské metropole investovalo zejména do vybavení bezpečnostními kamerami.
Jak vyplývá z údajů ministerstva, jen v rámci samotných preventivních programů šlo do rozšiřování sledovacího systému více než devadesát procent prostředků z projektů, které resort vnitra spolufinancuje.
Celkové investice do rozšiřování kamerového systému se vyšplhaly na přibližně 2,7 milionu korun (z toho asi 1,8 milionu pocházelo z dotace ministerstva vnitra), naproti tomu na sociální programy, včetně zvláštního školení městských strážníků, město vydalo necelých 230 tisíc (z čehož 201 tisíc pocházelo z dotací).
"Co se týče Českých Budějovic, tak v rámci Programu prevence kriminality ministerstva vnitra realizovalo město v letech 1997 až 2012 celkem 57 preventivních projektů se státní dotací ve výši 18 131 500," uvádí v této souvislosti mluvčí ministerstva Denisa Čermáková.
"V roce 2011 se město zapojilo do speciální varianty Programu prevence kriminality s názvem Úsvit, kdy z výše uvedeného počtu uskutečnilo čtyři projekty zaměřené na zvýšení bezpečí v sociálně vyloučených lokalitách dotované částkou 893 tisíc," dodává.
Díky dotacím město realizovalo také systém včasné intervence. Zatím byla za 1,4 milionu zakoupena softwarová aplikace včetně jejího zavedení a pilotního a testovacího provozu, dalších 190 tisíc se v této souvislosti investovalo do školení a potřebné techniky.
Kamerový dohled má ve městě již prakticky tradici - pod dohledem 23 kamer jsou obyvatelé Českých Budějovic od května 2007. Samotné vybudování tohoto systému přišlo město, podle informací tamější městské policie, na 13,7 milionů, přičemž finančně si pomohlo dotací ve výši necelých dvou milionů korun.
Devět nových kamer za šest let
Pomocí dalších investic podporovaných do velké míry z rozpočtu resortu vnitra se celý systém rozrostl až na dnešních 32 kamer.
K zatím poslednímu rozšíření došlo v prosinci 2012 v oblasti Lannovy třídy u vlakového nádraží a v okolí ubytovny sociálně slabých "TRIVAL" v ulici Okružní.
Podívejte se: Policie zasáhla proti demonstraci v Českých Budějovicích
Podle informací z webových stránek českobudějovické policie jsou tato místa jako jedna z prvních plně osazena IP kamerami zatím ve standardním rozlišení - to by se však mělo do budoucna změnit.
Nepokoje ve vysokém rozlišení
"Do budoucna budeme při rozšiřování a obnově kamerového systému testovat a nasazovat HD a FullHD rozlišení kamer, což přinese nesrovnatelně kvalitnější obratový výstup, ale také technologické nároky na ukládání a přenos dat," vysvětluje město. S tím ovšem poroste pochopitelně také nutnost dalších nákladů.
České Budějovice a jejich obyvatelé budou mezitím svědky dalších chystaných protiromských demonstrací, k intervencím ze strany nových ministrů však hned tak zřejmě nedojde.
Podívejte se: Náckové, Romové, zdi a policajti objektivem Tomáše Rafy
Přijedeme a uvidíme
Příští úterý by se kvůli pokračujícím nepokojům měla uskutečnit schůzka zástupců odboru prevence kriminality ministerstva vnitra, českobudějovického primátora a velitele městské policie, jež by měla sloužit k naplánování preventivních aktivit.
Podle Čermákové se sice v nejbližší době chystá České Budějovice navštívit také ministr vnitra Martin Pecina, doposud však nebyl stanoven termín jeho návštěvy. Prakticky stejně je na tom potom také další ze zainteresovaných ministrů, šéf resortu práce a sociálních věcí František Koníček.
"Do Českých Budějovic - i dalších lokalit - se pan ministr chystá v brzké době. Chce se osobně seznámit se situací v dané oblasti, projednat ji s představiteli krajů a místní samosprávy," říká mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.
S konkrétními kroky však chce počkat až do této návštěvy. "Pan ministr se chce nejdříve se situací osobně seznámit a poté bude možné sdělit další kroky," dodává Filipová.