Česká vláda je u soudu, nechtěla v zemi Vietnamce

Tomáš Fránek
19. 1. 2010 11:33
Nejvyšší správní soud znovu otevřel případ Vietnamce, který nemohl žádat o víza do Česka
Každý si mohl nechat napsat speciální přání do roku Buvola. Štěstí, zdraví a peníze patřily mezi nejžádanější
Každý si mohl nechat napsat speciální přání do roku Buvola. Štěstí, zdraví a peníze patřily mezi nejžádanější | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Tajné ujednání z roku 2008, kdy ministři rozhodli, že se přestanou dávat pracovní a podnikatelská víza pro lidi z Vietnamu, přivede vládu k soudu.

Městský soud v Praze totiž musí znovu projednat a důkladně prověřit žalobu Vietnamce, který zažaloval vládu a ministerstvo zahraničních věcí, že si vůbec nemohl podat žádost o víza do Česka.

Ať žádá přes internet

Soud původně projednávání žaloby zastavil s tím, že přerušení vydávání víz na velvyslanectví Česka v Hanoji bylo pouze dočasné. Od února 2009 mají Vietnamci možnost žádat o víza přes internet (www.visapoint.eu). Soud ale zároveň naznačil, že rozhodnutí vlády o pozastavení vydávání víz bylo nezákonné.

Vietnamec se proto obrátil na Nejvyšší správní soud a ten podle zjištění Aktuálně.cz jeho stížnosti vyhověl.

"Soud se vůbec nezabýval obsahem usnesení vlády, které je tajné, a také tím, zda je toto usnesení vůbec zákonné. Nevypořádal se ani s tím, zda může stanovit podmínky pro podávání žádostí o udělení víza a zda systém elektronického objednávání vůbec umožňuje žádost o udělení víza podat. Je protiústavní, aby byl přístup k orgánu veřejné moci zajištěn pouze prostřednictvím registrace přes internetovou stránku," napsal Vietnamcův právní zástupce ve své stížnosti.

Vláda případ nekomentovala, soudu svoje vyjádření neposlala.

Nejvyšší správní soud rozhodnutí pražských soudců označil za ne zcela přesvědčivé a nedostatečně odůvodněné. Podle senátu Nejvyššího správního soudu vedeného soudkyní Miluší Doškovou totiž z rozhodnutí pražského soudu vyplývá, že verdikt o pozastavení vydávání víz je nezákonný - protože už ale stát umožnil žádat o víza přes internet, není vůbec potřeba se tím zabývat.

"Soud měl ale v takovém případě uvést, v čem jednání žalovaných (vlády a ministerstva) naplnilo znaky nezákonného zásahu," rozhodli soudci Nejvyššího správního soudu.

Soudci Městského soudu v Praze tak musí podle instrukcí z Brna znovu posoudit, jestli bylo v souladu se zákonem, že Vietnamci mohli žádat o víza pouze v Hanoji.

Pořádně to zdůvodněte

"Rovněž tak bude muset městský soud přihlédnout k ustanovení Ústavy České republiky, které definuje Českou republiku jako demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana," rozhodli soudci.

A soudci také musí rozhodnout, zda žádání o víza pouze přes internetovou stánku je, či není v rozporu s Listinou základních práv a svobod.

"Soud tak musí zodpovědět otázky, zda možnost podání žádosti o udělení víza k pobytu nad 90 dnů jenom na velvyslanectví České republiky v Hanoji a pozdější dočasné nepřijímání žádostí o udělení víza naplňovalo znaky nezákonného zásahu," rozhodli soudci v Brně.

Ministerstvo zahraničí koncem roku 2008 na základě rozhodnutí vlády přestalo vydávat Vietnamcům dlouhodobá pobytová víza. Ministerstvo vnitra uvádělo, že Vietnamci předkládali padělané dokumenty a v Česku zneužívali pobyt. Podle žadatelů z Vietnamu ale celý proces udělování víz provázela korupce a úplatky

V dubnu 2009 Česko navíc pozastavilo vydávání pracovních a podnikatelských víz v Moldavsku, Mongolsku, Thajsku, na Ukrajině a právě ve Vietnamu. O opatření, které se netýkalo turistických víz, rozhodly české úřady kvůli ekonomické krizi. Podle tuzemské Hospodářské komory však tento krok nebyl správný.

Legálně pracujících Vietnamců v Česku velmi rychle ubylo. Ještě v prosinci 2008 jich statistiky zaznamenaly přes 16 000, o rok později to bylo zhruba 3600. Z Česka ale většina Vietnamců neodešla, začali totiž podnikat.

 

Právě se děje

Další zprávy