Praha - Za posledních třicet let zmizelo z české přírody na 10 milionů ptáků. A úbytek pokračuje.
Vyplývá to z letošního sčítání ptactva, které zveřejnila Česká společnost ornitologická. V krajině tak je například méně vrabců, kukaček, koroptví anebo čejek.
Čeští ornitologové prověřovali vývoj 126 běžných ptačích druhů v rámci Jednotného programu sčítání ptáků, který nepřetržitě běží už od roku 1982.
"Úbytek 10 milionů je hrubý odhad. Ale ptáků je skutečně méně, je to vidět," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.
Ubývá nejpočetnějších ptáků
Nové údaje ukazují, že ubývá i přibývá stejný počet druhů - 38. Dlouhodobě stabilních je 28 druhů a u zbývajících 22 druhů nebylo možné trend stanovit, takže je označen jako nejistý.
"Takovéto zjištění rozhodně není důvodem k optimismu, protože mezi ubývajícími druhy je větší množství těch doposud nejpočetnějších, zatímco přibývají převážně druhy méně početné," konstatoval Vermouzek.
"Výsledkem je stále se snižující celkový počet ptáků u nás," dodal ornitolog. Nejvíce přitom ubývají polní ptáci, což odborníci dávají do souvislosti s "moderním" zemědělstvím, používáním dusíkatých hnojiv či likvidací remízků.
Jak ubývá ptactva
Které druhy ubývají:
- Koroptev polní
- Vrabec domácí
- Vrána obecná
- Kukačka obecná
- Vlaštovka obecná
Stabilní vývoj:
- Sýkorka parukářka
- Labuť velká
- Šoupálek dlouhoprstý
- Bažant obecný
- Drozd kvíčala
Které druhy přibývají:
- Husa velká
- Datel černý
- Holub hřivnáč
- Kachna divoká
- Křepelka polní
Čejky ubylo o 90 procent
Ukazuje se to například na čejce chocholaté, dříve velmi rozšířeném ptačím druhu.
"Čejka chocholatá patří mezi nejvíce ubývající ptačí druhy u nás, od roku 1982 poklesly jeho počty o více než devadesát procent. Podobná situace je přitom ve většině zemí Evropy," poznamenal Václav Zámečník z České společnosti ornitologické.
Od příštího roku mají platit nová pravidla dobrého zemědělského hospodaření, pro něž se vžila zkratka GAEC. Jejich smyslem je i ochrana přirozených druhů zvířat včetně ptactva.
Zemědělci například nebudou smět rušit krajinné prvky, jakými jsou například stromy nebo remízky, ani rybníky. Pokud závazná pravidla nedodrží, přijdou o část státních dotací.
Nová hrozba: Oteplování
Čejce a dalším ptačím druhům ovšem hrozí další nebezpečí - globální oteplování.
Podle mezinárodní studie má klimatická změna už nyní prokazatelný vliv na početnost ptačích druhů v Evropě. A změny jsou patrné rovněž na ptácích, kteří hnízdí v Česku.
Analýza ukázala, že ty ptačí druhy, které podle bioklimatických modelů měly kvůli změnám klimatu ubývat, už skutečně ubývají. A naopak ty druhy, které měly přibývat, rovněž přibývají.
"Jenže modely ukazují, že ubývat by mělo třikrát více druhů než těch, jejich počet by měl narůstat. A skutečně se to i děje," řekl Aktuálně.cz Petr Voříšek z České společnosti ornitologické, která se na studii podílela.
Na seznamu ptačích druhů, které jsou ohroženy změnou klimatu, jsou i ty, které hnízdní v Česku. Například už zmiňovaná čejka chocholatá nebo sýkora lužní. Mezi druhy, které by na oteplování měly vydělat, je kupříkladu žluva hajní.
Z českých řek může zmizet labuť
Z jiného ornitologického výzkumu vyplývá, že z českých řek a jezer by kvůli globálním klimatickým změnám mohla už do konce tohoto století zcela zmizet labuť velká, jeden z nejtypičtějších ptáků České republiky.
"Labuť skutečně může být jedním z těch druhů, které vymizí," konstatoval Petr Voříšek z České společnosti ornitologické.
Dalším typickým českým ptákem je kukačka obecná, které by naopak klimatická změna měla prospět. Na konci 21. století by se dokonce mohla "nastěhovat" až na Island, kde zatím nežije.
"Její areál se mírně rozšíří, klimatické změny by na ni neměly mít zásadní dopad," potvrdil ornitolog Voříšek.