Česká média letos ovládl Miloš Zeman a migrační krize. Pozornost si získal také Islámský stát

Domácí Domácí
23. 12. 2015 16:46
Česká média podle agentury Newton Media v roce 2015 nejvíce psala o prezidentu Zemanovi, premiérovi Sobotkovi a ministru financí Andreji Babišovi. Ze zahraničních osobností nejvíce média zmiňovala Vladimíra Putina a Angelu Merkelovou. Mezi událostmi a tématy letos dominovala v českých médiích migrační krize. Toto téma se křížilo také s publicistikou o Islámském státu. Na třetím místě skončilo hojně diskutované téma finanční krize v Řecku.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Miloš Zeman byl letos nejčastěji zmiňovaným politikem v českých médiích, největší pozornost novinářů ale měla uprchlická krize. Mezi nejvíce medializované politické osobnosti v roce 2015 se za prezidentem zařadili Andrej Babiš (ANO) a Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vyplývá to z analýzy agentury Newton Media.

Prezident dominoval článkům s odstupem před ministrem financí Babišem (13 201krát) v novinových a online titulcích (16 958krát) a byl také nejvíce přítomen v politické publicistice (4 365krát), ale také v bulvárních médiích (2 355 krát).

Bohuslav Sobotka skončil na třetím místě, když se ocitl v titulcích pouze 7 189krát. Zároveň ale dominoval v hlavních televizních a rozhlasových zprávách, kde byl zmíněn celkem 1 650krát. Babiš a Zeman pouze 1 195krát, respektive 1 356krát.

Z domácích osobností následovali dva členové vládního kabinetu – ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, které na tyto příčky vynesly také články týkající se migrační krize. Z opozice byl v médiích nejčastěji zmiňován Miroslav Kalousek (TOP 09) před Tomiem Okamurou (SPD) a Petrem Fialou (ODS).

Putin před Merkelovou

Ze zahraničních osobností byl v českých médiích v letošním roce nejčastěji zmiňován ruský prezident Vladimír Putin. V první části roku byl Putin bezprostředně spojován v souvislosti s ukrajinskou krizí (celkem 20 219krát). Začátkem září na sebe strhl pozornost vojenskou kampaní v Sýrii (7 439krát).

Nebýt Putinovy kontroverze, nejvýznamnější zahraniční osobností by byla německá kancléřka Angela Merkelová. Z představitelů Evropské unie byl nejvýraznějším předseda Evropské komise Jean-Claude Junker.

Mezi událostmi a tématy letos dominovala v českých médiích migrační krize. Zprávy o ní popisovaly mladé muže z Afriky, prchající syrské rodiny na Balkán, tragédie ve Středozemním moři či situaci v českých detenčních zařízeních. Toto dominantní téma se křížilo také s publicistikou o Islámském státu. Na třetím místě skončilo hojně diskutované téma finanční krize v Řecku, které dominovalo zprávám v červnu a červenci.

Z tuzemských událostí na sebe nejvíce pozornosti strhávala připravovaná elektronická evidence tržeb, kterou připravuje vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš a také kauza kolem odebraných dětí Evy Michalákové. Obvykle v kontroverzním duchu poutal pozornost také prezident Zeman. Nejvíce se psalo o jeho vystoupení na pražském Albertově 17. listopadu a také o kauze rudých trenek, které nad Hradem vyvěsila umělecká skupina Ztohoven.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy