Česká média letos ovládl Miloš Zeman a migrační krize. Pozornost si získal také Islámský stát

Domácí Domácí
23. 12. 2015 16:46
Česká média podle agentury Newton Media v roce 2015 nejvíce psala o prezidentu Zemanovi, premiérovi Sobotkovi a ministru financí Andreji Babišovi. Ze zahraničních osobností nejvíce média zmiňovala Vladimíra Putina a Angelu Merkelovou. Mezi událostmi a tématy letos dominovala v českých médiích migrační krize. Toto téma se křížilo také s publicistikou o Islámském státu. Na třetím místě skončilo hojně diskutované téma finanční krize v Řecku.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Miloš Zeman byl letos nejčastěji zmiňovaným politikem v českých médiích, největší pozornost novinářů ale měla uprchlická krize. Mezi nejvíce medializované politické osobnosti v roce 2015 se za prezidentem zařadili Andrej Babiš (ANO) a Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vyplývá to z analýzy agentury Newton Media.

Prezident dominoval článkům s odstupem před ministrem financí Babišem (13 201krát) v novinových a online titulcích (16 958krát) a byl také nejvíce přítomen v politické publicistice (4 365krát), ale také v bulvárních médiích (2 355 krát).

Bohuslav Sobotka skončil na třetím místě, když se ocitl v titulcích pouze 7 189krát. Zároveň ale dominoval v hlavních televizních a rozhlasových zprávách, kde byl zmíněn celkem 1 650krát. Babiš a Zeman pouze 1 195krát, respektive 1 356krát.

Z domácích osobností následovali dva členové vládního kabinetu – ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, které na tyto příčky vynesly také články týkající se migrační krize. Z opozice byl v médiích nejčastěji zmiňován Miroslav Kalousek (TOP 09) před Tomiem Okamurou (SPD) a Petrem Fialou (ODS).

Putin před Merkelovou

Ze zahraničních osobností byl v českých médiích v letošním roce nejčastěji zmiňován ruský prezident Vladimír Putin. V první části roku byl Putin bezprostředně spojován v souvislosti s ukrajinskou krizí (celkem 20 219krát). Začátkem září na sebe strhl pozornost vojenskou kampaní v Sýrii (7 439krát).

Nebýt Putinovy kontroverze, nejvýznamnější zahraniční osobností by byla německá kancléřka Angela Merkelová. Z představitelů Evropské unie byl nejvýraznějším předseda Evropské komise Jean-Claude Junker.

Mezi událostmi a tématy letos dominovala v českých médiích migrační krize. Zprávy o ní popisovaly mladé muže z Afriky, prchající syrské rodiny na Balkán, tragédie ve Středozemním moři či situaci v českých detenčních zařízeních. Toto dominantní téma se křížilo také s publicistikou o Islámském státu. Na třetím místě skončilo hojně diskutované téma finanční krize v Řecku, které dominovalo zprávám v červnu a červenci.

Z tuzemských událostí na sebe nejvíce pozornosti strhávala připravovaná elektronická evidence tržeb, kterou připravuje vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš a také kauza kolem odebraných dětí Evy Michalákové. Obvykle v kontroverzním duchu poutal pozornost také prezident Zeman. Nejvíce se psalo o jeho vystoupení na pražském Albertově 17. listopadu a také o kauze rudých trenek, které nad Hradem vyvěsila umělecká skupina Ztohoven.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy