reklama
 
 

Česká média letos ovládl Miloš Zeman a migrační krize. Pozornost si získal také Islámský stát

23. 12. 2015 16:46
Česká média podle agentury Newton Media v roce 2015 nejvíce psala o prezidentu Zemanovi, premiérovi Sobotkovi a ministru financí Andreji Babišovi. Ze zahraničních osobností nejvíce média zmiňovala Vladimíra Putina a Angelu Merkelovou. Mezi událostmi a tématy letos dominovala v českých médiích migrační krize. Toto téma se křížilo také s publicistikou o Islámském státu. Na třetím místě skončilo hojně diskutované téma finanční krize v Řecku.

Praha - Miloš Zeman byl letos nejčastěji zmiňovaným politikem v českých médiích, největší pozornost novinářů ale měla uprchlická krize. Mezi nejvíce medializované politické osobnosti v roce 2015 se za prezidentem zařadili Andrej Babiš (ANO) a Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vyplývá to z analýzy agentury Newton Media.

Prezident dominoval článkům s odstupem před ministrem financí Babišem (13 201krát) v novinových a online titulcích (16 958krát) a byl také nejvíce přítomen v politické publicistice (4 365krát), ale také v bulvárních médiích (2 355 krát).

Bohuslav Sobotka skončil na třetím místě, když se ocitl v titulcích pouze 7 189krát. Zároveň ale dominoval v hlavních televizních a rozhlasových zprávách, kde byl zmíněn celkem 1 650krát. Babiš a Zeman pouze 1 195krát, respektive 1 356krát.

Z domácích osobností následovali dva členové vládního kabinetu – ministr vnitra Milan Chovanec a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, které na tyto příčky vynesly také články týkající se migrační krize. Z opozice byl v médiích nejčastěji zmiňován Miroslav Kalousek (TOP 09) před Tomiem Okamurou (SPD) a Petrem Fialou (ODS).

Putin před Merkelovou

Ze zahraničních osobností byl v českých médiích v letošním roce nejčastěji zmiňován ruský prezident Vladimír Putin. V první části roku byl Putin bezprostředně spojován v souvislosti s ukrajinskou krizí (celkem 20 219krát). Začátkem září na sebe strhl pozornost vojenskou kampaní v Sýrii (7 439krát).

Nebýt Putinovy kontroverze, nejvýznamnější zahraniční osobností by byla německá kancléřka Angela Merkelová. Z představitelů Evropské unie byl nejvýraznějším předseda Evropské komise Jean-Claude Junker.

Mezi událostmi a tématy letos dominovala v českých médiích migrační krize. Zprávy o ní popisovaly mladé muže z Afriky, prchající syrské rodiny na Balkán, tragédie ve Středozemním moři či situaci v českých detenčních zařízeních. Toto dominantní téma se křížilo také s publicistikou o Islámském státu. Na třetím místě skončilo hojně diskutované téma finanční krize v Řecku, které dominovalo zprávám v červnu a červenci.

Z tuzemských událostí na sebe nejvíce pozornosti strhávala připravovaná elektronická evidence tržeb, kterou připravuje vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš a také kauza kolem odebraných dětí Evy Michalákové. Obvykle v kontroverzním duchu poutal pozornost také prezident Zeman. Nejvíce se psalo o jeho vystoupení na pražském Albertově 17. listopadu a také o kauze rudých trenek, které nad Hradem vyvěsila umělecká skupina Ztohoven.

autor: Domácí | 23. 12. 2015 16:46

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama