Zemanův rok 2015: Sobotka jako drzý kluk, Peroutka kolaborant, diplomatická faux pas

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 30. 12. 2015 19:13
I v roce 2015 byl prezident Miloš Zeman jednou z nejvýraznějších postav veřejného života. Velmi ostře se vymezoval proti uprchlíkům, byl jedním z hlavních zastánců toho, aby hranice střežila armáda. Jako vždy si ale neodpustil ani řadu kousavých výroků na adresu některých politiků, případně států. Velkou část roku pak vyplnila i pře o autorství údajného oslavného článku o Hitlerovi, které hlava státu připsala Ferdinandu Peroutkovi, jenž naopak za své protinacistické názory skončil v koncentračním táboře.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Na nevybíravý slovník a bonmoty Miloše Zemana si během jeho působení v politice museli chtě nechtě zvyknout všichni. Prezident často a rád provokuje a hrdě se k tomu hlásí. Není tak výjimkou, že občas překročí hranici a svými výroky někoho urazí.

Jeho nejoblíbenějším terčem se mezi českými politiky stal premiér Bohuslav Sobotka. Jejich vzájemný vztah byl po léta přinejmenším chladný. A ještě letos v březnu se nezdálo, že dojde k většímu posunu.

"Bohužel musím označit toto tvrzení za lež. Ale mám-li být smířlivý, lidsky dokážu pochopit, jestliže zrádce omlouvá svoji vlastní zradu," zareagoval Zeman na premiérovo březnové prohlášení, že po neúspěšné prezidentské volbě v roce 2003 škodil ČSSD.

Zdálo se nicméně, že postupně začíná docházet k určitému posunu – oba politici si dokonce na podzim na důkaz vzájemného porozumění po dlouhé době začali tykat. Jen nedlouho poté ovšem přišel 17. listopad a Zeman se Sobotkou se opět rozkmotřili.

Premiér hlavu státu zkritizoval za to, že s Martinem Konvičkou na jednom pódiu jen rozdmýchává nenávistné nálady vůči uprchlíkům. "Víte, já jsem starý pán. A já s úsměvem přehlížím klukovské drzosti, jako je tato. Nicméně bych byl rád, aby premiér pochopil, že na Albertově jsem naopak veřejně vyzýval k toleranci, k dialogu a k respektování různých názorů," oplatil mu na konci listopadu štulec Zeman.

O pár dní později navíc zalitoval, že nemůže Sobotku odvolat. "Bohužel, a ještě jednou bohužel, prezident nemá takovou kompetenci. Odvolat premiéra můžete pouze tehdy, když mu vysloví nedůvěru Poslanecká sněmovna, a to se zatím nestalo," povzdechl si.

Zdálo se tak, že přátelské vztahy vydržely jen krátce, nicméně na poslední schůzce ústavních činitelů si předseda vlády a prezident opět tykali. Nic na tom pravděpodobně nezměnila ani přestřelka na sociálních sítích okolo novoročního oběda. Ta skončila až tím, že Úřad vlády požádal hradního kancléře Vratislava Mynáře, aby dohlédl na úroveň komunikace mezi oběma institucemi.

To zas bude protestních nót…

Ministerský předseda nicméně nebyl jediným z českých politiků, koho si hlava státu vzala na mušku. Do konfliktu se dostali i s šéfem diplomacie Lubomírem Zaorálkem. Ten neobvykle razantně zareagoval na Zemanovu výzvu k velké vojenské operaci, kterou přirovnal ke křižácké válce.

"Rozhořčené výroky pana ministra Zaorálka připomínají politiku appeasementu 30. let minulého století. Je to stejné jako prohlásit, že se s Hitlerem měli Němci vypořádat sami," nedala na sebe reakce Hradu dlouho čekat. Zeman navíc celou přestřelku dotáhl až do konce, když jako připomínku svého vzkazu Zaorálkovi věnoval "Chamberlainův deštník".

Zemanovy tu méně, tu více ostré výpady proti islámu, islamistům a uprchlíkům plnily přední stránky novin prakticky celý rok. Antipatie vůči tomuto náboženství nikdy neskrýval, jako prezident ho ale komentuje mnohem častěji než dříve. Islám dokonce označil za "kulturu vrahů a náboženské nenávisti".

Otevřeně se pak vymezil proti Turecku. To má být jedním z klíčových hráčů při řešení migrační krize, Zeman ovšem prohlásil, že ač členem NATO, přijde mu Turecko spíše jako spojenec Islámského státu. "Očekávám, že za těchto pár vět pošle turecký velvyslanec na Hrad protestní nótu," prohlásil prezident na začátku prosince. Jen pár týdnů předtím přitom jeho výroky na recepci na turecké ambasádě mírnil předseda Sněmovny Jan Hamáček.

Koneckonců, nešlo letos o jediné Zemanovo diplomatické faux pas. Počátkem roku se totiž vložil do kauzy chlapců Michalákových. Kvůli postupu norských úřadů si nejprve pozval norskou velvyslankyni, později se k celé věci ještě vrátil.

"Každý rozhovor se mnou musí vyvolat skandál. A proto vám řeknu něco, co jsem norské velvyslankyni neřekl. Víte, co to byl Lebensborn? Nevíte, tak já vám to řeknu. Bylo to nacistické zařízení, kdy byly děti odnároďnovány," prohlásil v únoru.

V dubnu pak na černou listinu diplomatů přibyl i americký velvyslanec Andrew Schapiro. Ten si zavřel dveře na Pražský hrad kritikou Zemana za jeho cestu na oslavy výročí konce druhé světové války v Moskvě. "Nenechám si mluvit do plánu svých zahraničních cest žádným velvyslancem," komentoval to tehdy Zeman.

Uklouznou i velikáni. Viděl jsem to v levém dolním rohu

Poprask způsobil i Zemanův projev k výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Prezident se na fóru Let My People Live podivoval, že zrůdnými učeními, jako byl například nacismus, jsou často fascinovány i významné osobnosti té které doby.

"Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," rozpoutal několikaměsíční přetahovanou o to, jestli Peroutka skutečně inkriminovaný článek napsal.

Na výzvu příznivců Peroutky, historiků i příbuzných k omluvě odmítl reagovat. "Je to uklouznutí, které nijak nemění moji úctu k Peroutkovi," trval si na svém prezident. Sám totiž text viděl, v časopise prý byl v levém dolním rohu. Vnučka novináře ale byla jiného názoru a v dubnu se rozhodla žalovat stát na ochranu osobnosti. Protože se strany nedohodly na smíru, bude o celé věci rozhodovat soud.

Mezitím si ovšem Zeman ještě přisadil a kromě Peroutky do kategorie uklouznuvších zařadil i nositele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta. "Člověk prochází v životě řadou záhadných peripetií. Četl jsem teď v knize K. H. Frank – Pán protektorátu článek Jaroslava Seiferta Srdce radí rozumu z roku 1942. Článek, který byl neobyčejně servilní vůči německé říši, a přesto si budu Jaroslava Seiferta vážit jako velkého českého básníka," řekl v květnu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 40 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy