Stropnický: Kvůli migrační krizi budeme možná muset poslat Makedonii na pomoc i vojáky

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2015 14:36
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl, že může nastat situace, že bude nutné poslat na pomoc Makedonii v boji s migrační krizí vedle policistů i vojáky nebo materiální vojenskou pomoc. Prohlásil to na tiskové konferenci po čtvrtečním setkání se zástupci ministerstev obrany visegrádské skupiny. Stropnický také uvedl, že případné pozemní boje proti takzvanému Islámskému státu by měly mít na starosti především blízkovýchodní země.
Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický | Foto: ČTK

Praha - Může nastat situace, že bude nutné poslat na pomoc Makedonii v boji s migrační krizí vedle policistů i vojáky nebo materiální vojenskou pomoc. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) to řekl na tiskové konferenci po čtvrtečním setkání se zástupci ministerstev obrany visegrádské skupiny.

Stropnický také uvedl, že případné pozemní boje proti takzvanému Islámskému státu by měly mít na starosti především blízkovýchodní země.

Žádost přišla z Maďarska

Požadavek na pomoc Makedonii podle Stropnického přišel Česku a Maďarsku. Obsahoval kromě žádosti o policisty i "praktické věci" jako stany nebo terénní automobily. Česká armáda by požadované věci mohla Makedoncům poslat během ledna.

Dodaný materiál by podle Stropnického doprovodil i menší kontingent vojáků, který by techniku kolegům předal. Zatím se ale neuvažovalo, že by v zemi zůstali.

Maďarský ministr obrany István Simicskó řekl, že součástí požadavku bylo i "fyzické uzavření hranic" plotem. Zda některá země V4 v této záležitosti Makedonii vyjde vstříc, Simicskó neřekl.

V úvahu připadá třeba vyslání ženistů

O vyslání vojenské jednotky se podle Stropnického zatím neuvažovalo, v úvahu ale prý připadá třeba vyslání ženistů nebo zdravotního personálu, Makedoncům by mohla armáda poskytnout stany nebo dopravní prostředky. Podobně česká armáda přispěla i Maďarsku a Slovinsku.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) novinářům řekl, že Česko chce do Makedonie vyslat 25 policistů. Jejich misi bude v pondělí schvalovat vláda. Ministerstvo vnitra zároveň podle informací ČTK kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) navrhuje, aby balkánské zemi Česká republika vypomohla 20 miliony korun na materiální vybavení. Podle Stropnického v požadavcích zaslané z Makedonie finanční pomoc nebyla.

Český ministr na tiskové konferenci také upozornil na to, že se na periferii zájmu dostává ukrajinská krize. "Je potřeba, abychom to připomínali," řekl s tím, že ostatní země V4 zastávají podobný názor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy