Česká krev Ruperta Murdocha: má sestru jménem Kantorová

Tereza Šídlová
26. 2. 2012 19:27
Švagr mediálního magnáta pro Česko sám platí konzulát v australském Melbourne
The Sun bude mít nyní i nedělník
The Sun bude mít nyní i nedělník | Foto: Reuters

Praha - Jednou z nejsledovanějších událostí tohoto víkendu je návrat vydavatelského magnáta Ruperta Murdocha na britský lukrativní trh s bulvárními nedělníky.

Zlý muž světového mediálního byznysu, jehož noviny a televize mají zásadní vliv na to, kdo se stane britským premiérem nebo americkým prezidentem, musel loni kvůli skandálu s odposlechy celebrit i soukromníků stáhnout z prodeje tradiční britský nedělník News of the World.

Nyní představil náhradu, která ho má pomoci vrátit na výsluní - první nedělní edice nejprodávanějšího britského bulvárního listu Sun on Sunday právě spatřila světlo světa.

O Murdochově impériu, jeho vzestupu a zejména drsném pádu po odhalení nelegálních praktik britských novinářů bylo v posledním roce napsáno vpodstatě vše.

I přesto existuje věc, o níž se ví málo: významná australská rodina Murdochových má totiž blízký vztah k Česku. Tak blízký, že je dokonce ve službách české diplomacie. Nápověda? Sestra Ruperta Murdocha Anne žijící v Austrálii, odkud rodina pochází, už několik desítek let nosí příjmení Kantorová.

Emigrace před komunisty

Je to už šedesát čtyři let, co Milan Kantor odešel z Prahy do Austrálie. Psal se rok 1949, Kantor právě dostudoval práva, ale optimistické vyhlídky mladého muže, který odpor k totalitě prokázal i v protinacistickém odboji, zchladil únorový komunistický puč.

V Austrálii ho čekaly těžké začátky. Posléze se však stal úspěšným právníkem, oženil se s dívkou z vážené rodiny Anne Murdochovu, s níž založil početnou rodinu, a když padl v Československu komunismus, stal se čestným vyslancem své rodné země, takzvaným honorárním konzulem se sídlem v Melbourne.

"Jako honorární konzul Milan Kantor vždycky odváděl a stále odvádí výbornou práci. Jeho úřad má na starost Melbourne a stát Victorii. Musím obdivovat, kolik energie a prostředků věnuje pan Kantor činnosti konzulátu," říká mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Aktuálně.cz se z časových důvodů s Milanem Kantorem nepodařilo spojit, Kolář československého emigranta ale velmi dobře zná osobně. Před svým angažmá mluvčího ministra Karla Schwarzenberga byl oficiálním konzulem v australském Sydney, Kantor už byl tak jeho podřízený.

Česko v Melbourne clubu

Do služby země, kterou musel před více než šedesáti lety opustit, investuje letos sedmaosmdesátiletý Kantor nejen čas, ale ostatně jako všechni honorární konzulové i peníze. Tyto diplomaty dobrovolníky ani jejich činnost totiž stát neplatí .

Milana Kantora v roce 2007 vyznamenal Václav Klaus
Milana Kantora v roce 2007 vyznamenal Václav Klaus | Foto: Ondřej Besperát

Kantorovo společenské postavení ale Česku na opačné straně zeměkoule dodává značnou prestiž. "Sám jako honorární úředník platí Milan Kantor nájem v prestižní budově na Collins Street v centru Melbourne a provoz úřadu o třech lidech," vysvětluje mluvčí Kolář.

Česká diplomacie má po celém světě téměř 170 čestných konzulů. Jsou to lidé, kteří pomáhají Čechům v místech, z nichž je na oficiální ambasády daleko.

Například když na dovolené přijdete o doklady a do hlavního města země je daleko, honorární konzul má pravomoc vystavit náhradní doklad, který vás doveze domů.

Zároveň má na starosti propagaci Česka. Ministr Schwarzenberg může být podle všeho v tomto ohledu se svým honorárním podřízeným nadmíru spokojen.

Každoroční říjnové oslavy vzniku Československa se v Austrálii totiž díky Kantorovi odehrávají i v prestižním Melbourne Clubu, jehož členy jsou politické a obchodní špičky země, tedy včetně Milana Kantora.Tato melbournská sešlost se svou 150ti letou tradicí patří k nejprestižnějším klubům svého druhu v celé Austrálii.

Domov důchodců pro krajany

Nejde ale jen o prestiž, Kantor například založil a spolufinancuje dům pro krajany seniory s názvem Domov, podporuje krajanský spolek a založil nadaci na podporu českých umělců i českou galerii.

Milan Kantor před pár lety popsal pro web krajane.net, jak náročné bylo se v zemi prosadit a proč podporuje českou komunitu v Austrálii.

"Češi byli rozprášeni, pak jsme se ale začali stýkat a bylo to lepší. Ta sounáležitost vznikla vlastně z nutnosti, spíš nežli z nějaké radostné motivace. Prostě jsme chtěli být zase uznáni jako lidi," řekl například Kantor.

Dnes ale v Austrálii patří k váženým občanům.

"Pan Kantor ztělesňuje mou představu o prvorepublikovém právníkovi: je sečtělý, má skvělé chování, je to velkorysý člověk. Mimo jiné je blázen do vážné hudby, přitom ještě hraje velmi slušně na klavír. V neposlední řadě nesmírně vtipně a s nadhledem glosuje aktuální události," popisuje svá setkání s Kantorem diplomat Kolář.

Rupert je vyplatil

Mediální magnát Rupert Murdoch
Mediální magnát Rupert Murdoch | Foto: Reuters

Se svou ženou Kantor disponují nemalým majetkem. Podle australských médií totiž musel Rupert Murdoch, aby ovládl celé impérium, které založil jeho otec, vyplatit své sourozence, včetně Anne Kantorové. Její podíl měl mít hodnotu až 200 milionů australských dolarů.

Přestože Rupert Murdoch si nejpozději po skandálech s odposlechy vysloužil pověst hlavního padoucha mediálního byznysu, příjmení jeho rodiny je v Austrálii silně spojené s filantropií. A to i díky manželům Kantorovým, angažují se především v ekologii a v boji proti globálnímu oteplování.

Na zelených tématech se ale, za velkého zájmu australských novinářů, sourozenci Murdochovi zásadně rozcházejí.

Zatímco Kantorovi podepisují ekologické petice a peníze jejich rodinné nadace například pomohla na svět "zelenému" think-tanku Klimatický institut, média Ruperta Murdocha  podporují hlavně konzervativní politiku.

Vyznamenání vs. žaloby

Zásluh Milana Kantora si všiml i prezident Václav Klaus, dlouholetého honorárního konzuloa a štědrého sponzora krajanských aktivit v Austrálii vyznamenal v roce 2007 medailí za zásluhy.

Základy Murdochova mediálního impéria položil Rupertův otec Keith Murdoch, který začínal před sto lety jako novinář. Matka Elizabeth, honosící se šlechtickým titulem, se proslavila sovu charitativní činností a když před třemi lety slavila sté narozeniny, hold jí vzdal osobně i tehdejší premiér Austrálie.

Do portfolia News Corporated dnes patří nejen britské deníky, jako je The Sun a The Times, ale i například i vlivný americký list Wall Street Journal. Murdoch také provozuje nejsledovanější zpravodajskou stanici v USA Fox News.

Murdochovo impérium ale v současnosti čelé řadě žalob kvůli odposlechům, jednu podala i manželka ex-premiéra Velké Británie Cherie Blairová.

 

Právě se děje

Další zprávy