Good Bye NoW! Skandál ukončil 168 let britského bulváru

Karel Toman
10. 7. 2011 8:10
News of the World vyšlo v neděli naposledy. Redakce se omluvila a šla do hospody
Titulní strana historicky posledního vydání NoW. "Netypicky umírněný titulek," zhodnotil Reuters rozlučkový headline "Děkujeme a nashledanou!"
Titulní strana historicky posledního vydání NoW. "Netypicky umírněný titulek," zhodnotil Reuters rozlučkový headline "Děkujeme a nashledanou!" | Foto: Reuters

Londýn - Britský bulvární nedělník News of the World (NoW) dnes po 168 letech vychází naposledy.  Na jeho přední straně je dnes velkými písmeny vytištěno rozlučkové "Thank you & Good bye" (díky a sbohem).

"Tady jsme se ocitnout nechtěli a ani jsme si to nezasloužili," prohlásil podle BBC šéfredaktor Colin Myler v sobotu poté, co vyvedl personál před redakci. Narážel tím na fakt, že podle redaktorů byl list obětován kvůli několik let starému selhání několika jednotlivců a pochybení předchozího vedení.

Svou činnost uzavírá NoW po skandálu s ilegálními odposlechy telefonů, jenž otřásá britskou mediální a politickou scénou a který zasáhl i premiéra Davida Camerona.

Ohrožuje ale i impérium amerického mediálního magnáta australského původu Ruperta Murdocha, kterému list patří. Murdoch už proto zamířil do Londýna, aby se pokusil zažehnat krizi hrozící přerůst v britskou obdobu americké Watergate z éry prezidenta Nixona.

Redakce se omlouvá a jde do hospody

Na třetí straně dnešního  8 674tého a posledního vydání vyšlo celostránkové vyjádření redakce, v němž se list za celou událost omlouvá mimo jiné slovy: "Celkem prostě jsme sešli z cesty."

Po uzávěrce v sobotu pozdě večer vystoupily asi dvě stovky zaměstnanců listu před redakci. Šéfredaktor Myler pak zvedl  poslední vydání New sof the World nad hlavu se slovy: "Tohle je pro vás, našich sedm milionů čtenářů. Personálu patří dík. A teď, v nejlepší tradici Fleet Street, jdeme do hospody."

(Fleet Street je londýnská ulice, kde se vydávaly noviny od roku 1702 a kde po staletí až donedávna sídlila většina redakcí. Její jméno funguje dodnes jako synonymum pro britský tisk, podobně jako Wall Street pro americké finančnictví, pozn. red.).

Obětem špehování se poslední vydání listu omlouvá na straně tři

"Telefony byly napíchnuty a za to se list upřímně omlouvá. Pro tak otřesné pochybení není žádné ospravedlnění. Žádné ospravedlnění nemá ani bolest způsobená obětem, ani hluboká poskvrna, kterou to zanechalo na jeho velké historii," napsala redakce v naději, že "až bude tato pobuřující událost odčiněna, budou nás nakonec dějiny soudit podle všech těch let."

Kolektivní vinu novináři odmítli

Redakce ale také zároveň vyjádřila jasné odmítnutí nést kolektivní vinu.

Rupert Murdoch aféru vyřešil šokujícím způsobem - nechal uzavřít nejčtěnější list v zemi.
Rupert Murdoch aféru vyřešil šokujícím způsobem - nechal uzavřít nejčtěnější list v zemi. | Foto: Reuters

"Ctili jsme vysoké standardy, vyžadovali jsme vysoké standardy. Jak si ale teď bolestně uvědomujeme, během období několika málo let do roku 2006 někteří, kteří pracovali pro nás nebo naším jménem, z nich ostudně slevili," píše se v posledním vydání NoW.

Aféra kolem odposlechů, které si nechávali pořizovat novináři NoW vyvrcholila tento týden. K odposlechům i obětí zločinů a pozůstalých teroristických útoků a padlých vojáků docházelo v době, kdy byli šéfredaktory Rebekah Brooksová a po ní Andy Coulson.

Za svou pravou rukou, ředitelkou a exšéfredaktorku NoW Rebekah Brooksovou však Murdoch stojí. Zatím?
Za svou pravou rukou, ředitelkou a exšéfredaktorku NoW Rebekah Brooksovou však Murdoch stojí. Zatím? | Foto: Reuters

Coulson se pak stal mluvčím premiéra Camerona a byl jím až do letošního ledna. V pátek ho zatkla policie v době, kdy Cameron při narychlo svolané tiskové konferenci přijímal "plnou odpovědnost" za to, že ho najal a přislíbil celou záležitost vyšetřit.

Brooksová je šéfkou společnosti News International (NI), která řídí Murdochovy britské tituly. S Murdochem má podle listu The Guardian přes výrazný věkový rozdíl velmi blízký vztah (při večeři v luxusní restauraci byla minulý měsíc například spatřena jak mu ometá smítko ze svetru). Přestože byla šéfredaktorkou v době odposlechů, ve funkci zůstala.

Přijdou horší odhalení?

Při dramatickém setkání se zaměstnanci NoW v pátek navečer odmítla obvinění, že uzavření listu bylo "cynickým trikem". Vysvětlovala, že po posledních odhaleních je značka NoW "toxická".

Za to si vysloužila pískot zaměstnanců. "Copak to nevidíte z odstupu? Kvůli vám jsou NoW toxické," řekl jeden z redaktorů.

Brooksová naznačila, že mohou přijít ještě horší odhalení. Jedna linie vyšetřování prý povede k "velmi temnému dni pro tuto společnost". Dodala, že během roku všichni pochopí, proč byl nedělník uzavřen.

Nedělník New sof the World koupil Murdoch v roce 1969 a později k němu přidal další bulvár The Sun, seriózní The Times a podíl na televizi BSkyB.

Britská média se v sobotu shodla, že aféra bude mít mimořádný dopad na britskou politiku i sdělovací prostředky. The Independent se dokonce na první stránce ptal, zda nejde o britskou obdobu Watergate, tedy aféry, která stála v roce 1974 funkci amerického prezidenta Richarda Nixona.

Skandál rozpoutal list The Guardian, který většinu fakt kolem odposlechů odhalil.

Ve svém dnešním obsáhlém textu se Guardian ptá, jestli bude současná aféra pro Murdocha bodem zvratu, kterým skončí přízeň, jaké se těší u politiků. Fakt, že magnát, který dosud spíš uděloval audience politikům, než naopak, letí žehlit kauzu do Londýna, by tomu podle listu mohl nasvědčovat.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 31 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy