Praha/Madrid - Zpětnému zdanění solární elektřiny už prakticky nestojí nic v cestě. Poté, co 26procentní daň na proud z panelů postavených loni a letos schválila sněmovna, se totéž očekává od Senátu i prezidenta.
Česko tak s největší pravděpodobností čekají miliardové arbitráže se zahraničními investory a nejspíš i soudy s domácími podnikateli.
Vyloučena není ani protiakce Bruselu, kde si už podle neoficiálních informací Aktuálně.cz zatím neformálně stěžovala na postup české vlády delegace z podnikatelských kruhů. Evropská komise už začala sbírat informace, problémem může být především to, že zdanění je retroaktivní.
Na Španělsko se vrhly banky i Brusel
V podobné situaci jako Česko se přitom v létě ocitlo Španělsko. Také tam vážně uvažovali o zpětném omezení slunečních elektráren, ale nakonec od toho tamní vláda ustoupila.
Španělský ministr průmyslu Miguel Sebastián v červnu navrhnul, že by se například mohla snížit pro už fungující elektrárny státem garantované výkupní ceny až o 40 procent.
Reakce přišla velmi rychle. Španělské noviny Cinco Días psaly například o "ostrých intervencích velkých bank u španělského předsedy vlády Zapatera". Ozval se také evropský komisař pro energii Günther Oettinger, který podle magazínu Photovoltaik španělskou vládu varoval, aby neznejisťovala investory a neohrožovala tak zároveň klimatické cíle Evropské unie.
Evropská asociace pohrozila žalobami
Česko se naopak vydalo cestou, která vede k soudním sporům. Ještě před schválením nové 26procentní daně na solární proud na to upozornila Evropská asociace pro podporu obnovitelných zdrojů v dopise ministrům financí, průmyslu a životního prostředí Miroslavu Kolouskovi, Martinu Kocourkovi a Pavlu Drobilovi.
"Mnozí z našich členů nebude mít jinou možnost, než bránit své investice prostřednictvím rozhodčího soudu, kde mohou být schopni získat stovky miliard českých korun," stojí v dopise, jehož kopii má Aktuálně.cz k dispozici.
Asociace uznává, že Česko má právo omezit nebo dokonce zastavit podporu fotovoltaiky. Ovšem podle ní není možné měnit už dohodnutá pravidla.
Rovněž Česká průmyslová fotovoltaická asociace varovala před přijetím zpětné 26procentní daně. Upozorňovala, že se tak Česko vystavuje hrozbě arbitráží až za několik stovek miliard korun.
Pozor na citelné sankce z Bruselu
S tím souhlasí i ekologická konzultantka Neela Winkelmann-Heyrovská, která spolu s advokátní kanceláří Glatzová & Co. zastupuje skupinu domácích a zahraničních podnikatelů v oblasti obnovitelných zdrojů.
"Zavedení srážkové daně vystaví stát obrovskému riziku mezinárodních arbitráží na základě smluv o podpoře a ochraně zahraničních investic," uvedla Winkelmann-Heyrovská při jednání hospodářského výboru Poslanecké sněmovny.
Winkelmann-Heyrovská zároveň varovala, že srážková daň může významně narušit podmínky hospodářské soutěže na vnitřním evropském trhu.
Česko si podle ní mělo zavedení daně nejprve vyjednat v Bruselu, což ovšem česká vláda neudělala. "Pokud tento postup nedodrží, může být citelně sankcionována," upozornila Nella Winkelmann-Heyrovská.
Nečas se arbitráží nebojí
Premiér Petr Nečas se ovšem případných arbitráží nebojí. Tvrdí, že zákon o obnovitelných zdrojích garantoval 15letou návratnost investic, což v posledních dvou letech nebylo kvůli pruskému poklesu cen panelů dodrženo.
Návratnost se podle něho zkrátila až na polovinu zákonné lhůty a srážková daň pouze vrací dobu návratnosti na 15 let.