Praha – V pražských Kbelích přistálo další letadlo s ukrajinskými zraněnými. Rozhodnutí o vyslání speciálu padlo večer předtím na jednání vlády.
Jedenáct těžce zraněných pacientů, které k převozu připravil tým Člověka v tísni, nyní sanitky rozvezou do pražských nemocnic.
Pacienti utrpěli převážně střelná poranění rukou a nohou, složité zlomeniny nebo poškození vnitřních orgánů.
Podle mluvčího ministerstva vnitra Pavla Nováka je v pořadí druhá humanitární mise vojenského leteckého speciálu zatím poslední vlnou pomocí zraněným.
Situace se ale ještě v budoucnosti může měnit, záležet bude zejména na aktuálním vývoji a potřebách, řekl Novák.
Letadlo na vojenském letišti v pražských Kbelích přistálo přesně podle časového plánu, tedy krátce po čtvrté hodině odpolední. Na těžce zraněné pacienty čekalo několik sanitních vozů. Podle generálního štábu tentokrát nebyl k převozu akutních případů přistaven vrtulník.
O vyslání letadla se mluvilo již minulý týden, poté co dva armádní speciály dopravily do České republiky sedmadvacítku poraněných. Ti jsou umístěni ve třech pražských nemocnicích a zotavují se po operacích.
Léčebný zákrok v Česku jim zachránil život
Pacienty vybíral tým českých zdravotníků a lékařů v úzké spolupráci s českým velvyslanectvím v Kyjevě.
"Informace o potenciálních pacientech jsme dostávali od ukrajinských lékařů, samotných pacientů a jejich rodin. Pak jsme jim volali, jezdili za nimi do nemocnic, probírali lékařskou dokumentaci a konzultovali jejich stav s ošetřujícími lékaři," uvedla koordinátorka Člověka v tísni Olena Ivantsivová.
Většina z vybraných zraněných Ukrajinců utrpěla komplikovaná zranění. Léčebný zákrok v Česku jim často zachránil život a ovlivní kvalitu jejich budoucího života.
Ústřední vojenská nemocnice zatím přijala osm těžce zraněných pacientů. Pečují o ně týmy odborníků na klinice traumatologie, ORL, chirurgické, neurochirurgické klinice a na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny. Pacienti jsou v infekčním režimu, jeden je i nadále napojen na plicní ventilaci.
Ve Fakultní nemocnici v Motole je hospitalizováno jedenáct pacientů, nejmladšímu je šestnáct let. Tři z nich jsou po chirurgických operacích, jeden po ORL operaci. Ostatní podstupují antibiotickou léčbu a jsou sledováni.
Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) se léčí celkem osm Ukrajinců. Šest z nich je umístěno na I. chirurgické klinice a dva na klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Vážný stav přetrvává u tří pacientů.
“Jsme rádi, že jsme ukrajinským pacientům mohli pomoci a že díky naší péči je stav několika z nich již natolik dobrý, že se uvažuje o jejich propuštění do ambulantní léčby,“ uvedla Dana Jurásková, ředitelka nemocnice.
Zdravotníci byli v Kyjevě od 21. února
Podle Člověka v tísni utrpěli revolucionáři zranění v době nejhorších střetů, mezi 18. a 20. únorem. Po rekonvalescenci a případné rehabilitaci budou vypraveni zpátky na Ukrajinu.
Čtvrtečním letem se vrátí také zbylí lékaři a koordinátoři Člověka v tísni, kteří v Kyjevě působili od 21. února.
“Po přesunutí ordinace v klášteře byla naše a polská ambulance jedinými ošetřovnami v této oblasti. Později začaly vznikat i ukrajinské ošetřovny,“ poznamenal třiačtyřicetiletý lékař Severyn Romaniv, jenž pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a na místo dorazil tři dny po prvním zdravotnickém týmu.
Ambulance nedaleko Michajlovského kláštera, v níž čeští lékaři ošetřovali raněné demonstranty, tak končí.
Účastníci humanitární mise byli členové EMU (Emergency Medical Unit), což je dobrovolný tým lékařů, zdravotníků a záchranářů, kteří pomáhali například po zemětřesení na Haiti.
Zbytek Čechů, kteří v Kyjevě zůstanou, se v následujících dnech bude věnovat podpoře místních obyvatel. "Pokud by ovšem došlo k nové eskalaci násilí, jsme připraveni na místo znovu vyslat zdravotnický tým," řekl vedoucí humanitárních programů Člověka v tísni Marek Štys.
Záchrannou misi umožnil program MEDEVAC, který spravuje ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, zahraničních věcí a obrany. Vláda na misi uvolnila celkem 18,5 milionu korun.