Praha - Kněz Roman Musil už na Haiti, v jedné z nejchudších zemí světa, nepůsobí, přesto je nezbytné začít právě jeho jménem. Právě on stál na úplném začátku nápadu, který s odstupem deseti let patří mezi nejzajímavější české projekty v zahraničí. V něm se skupince Čechů a Slováků podařilo do jedné z nejchudších a nejvyprahlejších částí Haiti přivést životodárnou vodu.
"Všechno začalo tím, že jsme potkali v roce 2007 na setkání mládeže v Hradci Králové Romana Musila. Požádal nás o technickou pomoc a my jsme mu rádi vyšli vstříc," vzpomíná manažer projektu Ivo Roškanin ze spolku Fidcon, tedy v překladu ze "společenství lidí, kteří si důvěřují".
Misionář Musil nejdříve potřeboval nákladní auto do velmi těžkých podmínek oblasti své farnosti Baie-de-Henne, vzdálené osm hodin jízdy od hlavního města Port-au-Prince. Díky dobročinnosti se podařilo sehnat, koupit, připravit a nakonec také dopravit z Česka Pragu V3S, která dodnes na Haiti jezdí. A když už v místě doručení sloužilo, přišel Roman Musil ještě s mnohem náročnějším projektem - hloubením studní, protože například v jeho farnosti museli lidé za vodou i několik hodin.
"Začátky byly velmi těžké, začínali jsme od nuly. V průběhu let se nám ale podařilo vyhloubit kolem třiceti studní, které mají pro místní obrovský význam," říká Roškanin, kterého je možné potkávat například na různých místech v České republice, kde lidem vysvětluje, proč by bylo dobré finančně na takový projekt přispět.
"Jsme malá neziskovka, nestojí za námi vláda ani žádná velká firma, z devadesáti procent jsme závislí na penězích od dárců. Mnozí nás podporují pravidelně a my jsme jim za jejich dary velmi vděční," říká Roškanin.
Mezi významné a dlouhodobé podporovatele patří například Vysoká škola zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty v Bratislavě či Arcidiecézní charita Olomouc. Dary i informace o jejich využití jsou zveřejňovány na webu www.praga-haiti.cz. Roškanin navíc vzpomíná kromě Romana Musila ještě na jednoho kněze, a to P. Zdeňka Stodůlku z Blatnice pod Svatým Antonínkem. Lidé z jeho farnosti i kněz samotný totiž v začátcích zásadně pomohli s pořízením nákladního auta a dodnes projekt podporují například sbírkou peněz.
Jsme rádi, že projekt funguje, potom ho předáme místním lidem
Právě v těchto dnech se Roškaninovi a jeho kamarádům ze spolku Fidcon podařilo shromáždit peníze, za něž mohli koupit nový motor, který je pro jejich práci na Haiti zásadní. Tento motor s ručním startováním totiž pohání vrtací soupravu, s kterou můžou hloubit další studně. "Původní motor měl za sebou přes sto vrtů, musíme ho repasovat a bude sloužit jako záložní," vysvětluje Roškanin.
Kromě vrtání nových studní musí čeští dobrovolníci udržovat v provozu ty staré a zároveň budují základnu pro všechny další cesty a aktivity. Na Haiti totiž pravidelně vysílají mimo jiné techniky, automechaniky i vrtaře. "Udržovat studny není vůbec jednoduché, vyžadují skutečně pravidelnou údržbu a čas od času také opravu. Stejně tak je pro nás nezbytná vlastní základna. Na ni sestěhujeme veškerou techniku i další věci a následně budeme pokračovat ve vrtání dalších studní," vysvětluje Roškanin.
"Jsem rád, že se našla parta lidí, kteří chtěli tento projekt dělat, baví je to a věří, že dělají dobrou věc, která má smysl a funguje. Chceme vydržet minimálně do doby, než ho stabilizujeme nebo předáme místním lidem," uzavírá Roškanin.