Češi věří parlamentu, ale ne svému. Jen evropskému

Hana Pecinová
21. 1. 2010 11:25
EU přinesla Česku výhody, myslí si tři pětiny Čechů

Praha - Češi důvěřují více Evropskému parlamentu a Evropské komisi než českému parlamentu a vládě. Ukázal to průzkum Eurobarometr, který probíhal v říjnu a listopadu loňského roku.

Zatímco českému parlamentu důvěřuje jen 15 procent respondentů, evropskému 60 procent. Vládnímu kabinetu České republiky věří 37 procent, evropské obdobě vlády, tedy Komisi 59 procent.

Oproti poslednímu průzkumu ze srpna loňského roku se důvěra Čechů v evropské instituce zvýšila v průměru o 12 procent.

Více než polovina Čechů přitom tomu, jak Evropská unie a její instituce fungují, moc nerozumí, ukázal průzkum. Česko se tak vymyká většině stejně starých či mladších unijních členů, kteří v dotazníku uvedli, že fungování EU spíše rozumějí.

Zároveň s tím průzkum ukázal, že podle 60 procent dotázaných Čechů nemá Česká republika v Evropské unii dostatečně silné slovo.

I přesto všechno se ale více jak tři pětiny respondentů domnívají, že Česko vstupem do Unie získalo výhody. Myslí si to především mladší a pravicově orientovaní lidé.

Trend vyšší důvěry v evropské instituce než v národní se vyskytuje u většiny členů Evropské unie. Rozdíly u států, které jsou v Unii déle, ale nejsou tak velké jako u členů, kteří do Unie přibyli před šesti a třemi lety.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy