Češi věří parlamentu, ale ne svému. Jen evropskému

Hana Pecinová
21. 1. 2010 11:25
EU přinesla Česku výhody, myslí si tři pětiny Čechů

Praha - Češi důvěřují více Evropskému parlamentu a Evropské komisi než českému parlamentu a vládě. Ukázal to průzkum Eurobarometr, který probíhal v říjnu a listopadu loňského roku.

Zatímco českému parlamentu důvěřuje jen 15 procent respondentů, evropskému 60 procent. Vládnímu kabinetu České republiky věří 37 procent, evropské obdobě vlády, tedy Komisi 59 procent.

Oproti poslednímu průzkumu ze srpna loňského roku se důvěra Čechů v evropské instituce zvýšila v průměru o 12 procent.

Více než polovina Čechů přitom tomu, jak Evropská unie a její instituce fungují, moc nerozumí, ukázal průzkum. Česko se tak vymyká většině stejně starých či mladších unijních členů, kteří v dotazníku uvedli, že fungování EU spíše rozumějí.

Zároveň s tím průzkum ukázal, že podle 60 procent dotázaných Čechů nemá Česká republika v Evropské unii dostatečně silné slovo.

I přesto všechno se ale více jak tři pětiny respondentů domnívají, že Česko vstupem do Unie získalo výhody. Myslí si to především mladší a pravicově orientovaní lidé.

Trend vyšší důvěry v evropské instituce než v národní se vyskytuje u většiny členů Evropské unie. Rozdíly u států, které jsou v Unii déle, ale nejsou tak velké jako u členů, kteří do Unie přibyli před šesti a třemi lety.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy