Příběh fotografie: Jak Rusové dělají obchody v Česku

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 1. 2010 21:18
Exministr dopravy Aleš Řebíček hostil ve své toskánské vile představitele ruského ropného gigantu Lukoil
Toskánsko: Martin Nejedlý (vzadu vlevo) s manželkou a přítelem Řebíčka volejbalistou Mikyskou
Toskánsko: Martin Nejedlý (vzadu vlevo) s manželkou a přítelem Řebíčka volejbalistou Mikyskou | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Představitel ruského ropného gigantu Lukoil v Česku se projíždí po toskánském Monte Argentariu.

Sedí ve voze, který patří k jachtě vlivného českého exministra dopravy Aleše Řebíčka. Do přístavu míří z vily, jejímž majitelem je také tento poslanec ODS, který jako člen vlády ovlivňoval svým vlivem řadu obchodů státních firem.

Je jich hned několik, které nakonec dopadly pro ruskou stranu dobře.

Ruské prsty vedou do Toskánska. Do Řebíčkovy vily

Aleš Řebíček

Díky čemu roste vliv ruského Lukoilu v českých firmách ovládaných státem?

Může to být i proto, že jejího zástupce pojí velmi blízké vztahy s minimálně jedním významným politikem?

Exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) přiznal, že se s českým šéfem Lukoilu Martinem Nejedlým zná dvacet let. Vztahy jsou tak dobré, že mu Řebíček půjčil vilu v Toskánsku.

Reportéři Aktuálně.cz zachytili Nejedlého vloni na podzim přímo v Monte Argentariu. V následujících měsících se ukázalo, jak Lukoil začal prorůstat českou politikou a byznysem.

Čtěte dále

Jak Aktuálně.cz upozornilo, ruská společnost díky excelentním vztahům na pravicový kabinet Mirka Topolánka a zároveň levicové lobbisty v čele s poradcem Miloše Zemana Miroslavem Šloufem získala v posledním roce důležitý vliv na strategický ropný byznys v Česku.

Snímek výše se naskytl reportérům Aktuálně.cz, když loni na podzim vyrazili do toskánského letoviska po stopách české politické elity.

Vznikl v době, kdy zpravodajská služba BIS opakovaně varovala před sílícím vlivem Ruska na chod českého státu.

V téže době se v Toskánsku projížděl šéf české dceřinné společnosti Lukoilu Martin Nejedlý. A nejen to, byl i s manželkou hostem ve vile Topolánkova exministra dopravy Řebíčka.

"Pan Nejedlý byl ve vile společně s mým kamarádem, bývalým volejbalovým reprezentantem Mikyskou, kterého jsem do vily pozval na dobu, kdy jsem sám neplánoval tam být," vysvětlil Řebíček sms zprávou důvod Nejedlého pobytu.

Nebylo to poprvé, co exminitr Řebíček v Itálii hostil lidi, kteří vyjednávají obchody soukromých firem se státem.

Už v létě svezl na své jachtě několik vlivných podnikatelů - lobbistu ČEZ Vladimíra Johanese, šéfa Spolchemie Martina Procházku či podnikatele Petra Šikoše.

Ve své vile tehdy také přijal kontroverzního podnikatele Romana Janouška.

Žádný z vysoce postavených účastníků toskánské anabáze ale dodnes neobhájil fakt, že spolu v luxusu tráví volný čas lidé z byznysu a představitelé státu, kteří rozhodují o strategických obchodech a často mají hájit finanční zájmy státu proti obchodním zájmům firem.

Jak to vloni v Toskánsku vypadalo si můžete připomenout na následujích fotografiích.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy