Příběh fotografie: Jak Rusové dělají obchody v Česku

Eliška Bártová Eliška Bártová
20. 1. 2010 21:18
Exministr dopravy Aleš Řebíček hostil ve své toskánské vile představitele ruského ropného gigantu Lukoil
Toskánsko: Martin Nejedlý (vzadu vlevo) s manželkou a přítelem Řebíčka volejbalistou Mikyskou
Toskánsko: Martin Nejedlý (vzadu vlevo) s manželkou a přítelem Řebíčka volejbalistou Mikyskou | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Představitel ruského ropného gigantu Lukoil v Česku se projíždí po toskánském Monte Argentariu.

Sedí ve voze, který patří k jachtě vlivného českého exministra dopravy Aleše Řebíčka. Do přístavu míří z vily, jejímž majitelem je také tento poslanec ODS, který jako člen vlády ovlivňoval svým vlivem řadu obchodů státních firem.

Je jich hned několik, které nakonec dopadly pro ruskou stranu dobře.

Ruské prsty vedou do Toskánska. Do Řebíčkovy vily

Aleš Řebíček

Díky čemu roste vliv ruského Lukoilu v českých firmách ovládaných státem?

Může to být i proto, že jejího zástupce pojí velmi blízké vztahy s minimálně jedním významným politikem?

Exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) přiznal, že se s českým šéfem Lukoilu Martinem Nejedlým zná dvacet let. Vztahy jsou tak dobré, že mu Řebíček půjčil vilu v Toskánsku.

Reportéři Aktuálně.cz zachytili Nejedlého vloni na podzim přímo v Monte Argentariu. V následujících měsících se ukázalo, jak Lukoil začal prorůstat českou politikou a byznysem.

Čtěte dále

Jak Aktuálně.cz upozornilo, ruská společnost díky excelentním vztahům na pravicový kabinet Mirka Topolánka a zároveň levicové lobbisty v čele s poradcem Miloše Zemana Miroslavem Šloufem získala v posledním roce důležitý vliv na strategický ropný byznys v Česku.

Snímek výše se naskytl reportérům Aktuálně.cz, když loni na podzim vyrazili do toskánského letoviska po stopách české politické elity.

Vznikl v době, kdy zpravodajská služba BIS opakovaně varovala před sílícím vlivem Ruska na chod českého státu.

V téže době se v Toskánsku projížděl šéf české dceřinné společnosti Lukoilu Martin Nejedlý. A nejen to, byl i s manželkou hostem ve vile Topolánkova exministra dopravy Řebíčka.

"Pan Nejedlý byl ve vile společně s mým kamarádem, bývalým volejbalovým reprezentantem Mikyskou, kterého jsem do vily pozval na dobu, kdy jsem sám neplánoval tam být," vysvětlil Řebíček sms zprávou důvod Nejedlého pobytu.

Nebylo to poprvé, co exminitr Řebíček v Itálii hostil lidi, kteří vyjednávají obchody soukromých firem se státem.

Už v létě svezl na své jachtě několik vlivných podnikatelů - lobbistu ČEZ Vladimíra Johanese, šéfa Spolchemie Martina Procházku či podnikatele Petra Šikoše.

Ve své vile tehdy také přijal kontroverzního podnikatele Romana Janouška.

Žádný z vysoce postavených účastníků toskánské anabáze ale dodnes neobhájil fakt, že spolu v luxusu tráví volný čas lidé z byznysu a představitelé státu, kteří rozhodují o strategických obchodech a často mají hájit finanční zájmy státu proti obchodním zájmům firem.

Jak to vloni v Toskánsku vypadalo si můžete připomenout na následujích fotografiích.

 

Právě se děje

před 17 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy