reklama
 
 

Průzkum: Města a obce při uklízení chodníků zklamaly

16. 1. 2010 18:48
Osmdesát procent lidí chce, aby se samosprávy zodpovídaly

Praha - Většina lidí je nespokojena s tím, jak se města a obce zhostily svého nového úkolu - uklízení chodníků. Zároveň si ale většina dotázaných nepřeje, aby se legislativa vrátila do původní podoby, kdy za chodníky odpovídali vlastníci přilehlých nemovitostí. Uvedla to agentura SANEP na základě svého internetového průzkumu.

Jako "ohrožení zdraví a života" vnímá nynější neupravené chodníky 68 procent dotázaných. "Nespokojeno je pak s údržbou chodníků v působnosti měst a obcí 70,2 procenta dotázaných," uvedli autoři výzkumu.

Téměř 80 procent lidí prý chce, aby byla z "katastrofálního stavu chodníků v některých městech a obcích" vyvozena odpovědnost představitelů místních samospráv, do jejichž působnosti neudržované komunikace patří.

Necelá polovina dotázaných míní, že chodníky byly upravenější, když za jejich údržbu nesli odpovědnost majitelé přilehlých nemovitostí. Znovuzavedení povinnosti majitelů těchto domů starat se o chodníky si nepřeje ani třetina veřejnosti. „ Více než polovina, 53,6 procenta dotázaných, je proti takovéto změně zákona," uvedla agentura.

Internetového průzkumu SANEP se ve dnech 11. až 14. ledna zúčastnilo přes 9000 dotázaných ve věku 18 až 69 let.

Několikaletá snaha majitelů domů zbavit se povinnosti uklízet za obec vyvrcholila na začátku roku 2009, kdy parlament schválil návrh senátora a teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS).

"Původní stav byl v rozporu se zásadou, že za svůj majetek zodpovídá vlastník," vysvětlil Kubera. Parlament podle něj jen vše vrátil do normálního stavu. Předchozí praxi, kdy vlastník domu odpovídal za škody vzniklé na chodníku, ačkoliv mu nepatřil, označil Kubera za absurdní.

autoři: ČTK, Zpravodajská směna | 16. 1. 2010 18:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama