Praha - Pohlavních nemocí v Česku přibývá, osvěta není téměř žádná a lidé se chorob přenášených sexem přestávají bát. Přednostka dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová uvedla, že za posledních pět let klinika zaznamenala nárůst počtu pacientů s pohlavní chorobou na dvojnásobek, nejčastěji jde o genitální bradavice.
Podle Weisse patří Češi a Češky v postojích k sexu k nejliberálnějším na světě. V roce 2008 přiznalo nevěru 34 procent mužů a 55 procent žen, v roce 2013 už 40 procent mužů a 57 procent žen. Muži mají spíše náhodné známosti, ženy mají delší vedlejší vztah.
"Pohlavními chorobami jsou nejvíce ohroženi muži i ženy, kteří žijí sami, většinou jsou rozvedení a nemají trvalé závazky. Proto se častěji chovají promiskuitně. A samozřejmě velmi ohroženou skupinou, zvláště z hlediska možné nákazy HIV, jsou i muži, kteří často střídají své mužské sexuální partnery," uvedl přední český sexuolog Petr Weiss.
Lidé by podle Weisse měli pamatovat na to, že když mají sex s novým partnerem či partnerkou, tak současně spí se všemi jejich předchozími partnery a partnerkami.
Weiss připomněl, že ještě počátkem devadesátých let byla masivní osvěta, teď by si prý jen těžko vzpomněl, kdy v poslední době viděl plakát či klip, který by upozorňoval na nebezpečí HIV. "Domnívám se, že v tom máme dluh a že mladá dorůstající generace by si zasloužila podstatně víc osvěty," uvedl.
Hercogová řekla, že z pohlavních chorob se dermatovenerologové v ordinacích nejčastěji setkávají s příjicí a kapavkou. "Vůbec nejčastější pohlavně přenášená choroba jsou genitální bradavice," řekla.
Nebezpečí genitálních bradavic spočívá především v tom, že potíže vyvolávají jen u jednoho až dvou procent nakažených. U ostatních, kteří nákazu nevědomky šíří, se nemoc může projevit až při oslabení, například při stresu. "Genitální bradavice mohou pro pacienta znamenat výrazné omezení sexuálního života a vést až k depresím. Proto je důležité, aby lidé o tomto riziku věděli a dodržovali zásady bezpečného sexu," shrnula.