Pacientů s HIV v Česku každý rok přibývá, lidé se bojí testů

ČTK ČTK
19. 11. 2014 14:11
Nejnovější údaje Státního zdravotního ústavu ukazují, že nových pacientů s virem HIV rekordně přibylo. Devět z deseti lidí se nakazilo při sexu.
Testování vzorku HIV/AIDS.
Testování vzorku HIV/AIDS. | Foto: Reuters

Praha - V Česku rekordně přibývá nových pacientů s virem HIV. Za prvních deset měsíců testy odhalily nákazu u 208 lidí. Je také o dvacet nemocných s AIDS víc. Devět lidí na nemoc selhání imunity v tomto roce zemřelo.

Aktuální údaje zveřejnil ve středu vedoucí národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček. Loni lékaři evidovali 235 nových pacientů s HIV a předloni 212. V předcházejících letech byl celoroční počet nižší než letos za deset měsíců.

"Česká republika stále patří mezi země s velmi nízkým výskytem nákazy virem HIV, i když jsme se v roce 2012 přesunuli do horší skupiny. Trend vývoje je ale dramatický a varující. Letos určitě překonáme čísla z loňského roku," uvedl Němeček.

Podle něj speciální model ukázal, že skutečný počet nakažených v Česku by mohl být proti evidovaným případům zhruba dvojnásobný.

V 90. letech přibývalo ročně zhruba pět desítek infikovaných. Od roku 2003 začal počet pacientů výrazně stoupat. V roce 2011 laboratoř zaznamenala 153 nových nakažených, v roce 2010 jich bylo 180, v roce 2009 celkem 156 a v roce 2008 dohromady 148.

Devět z deseti lidí se nakazilo při sexu

Od počátku sledování v roce 1985 odborníci evidovali celkem 2330 případů nákazy virem HIV - u 1950 mužů a 380 žen. Nemoc AIDS se rozvinula u 423 osob. Na tuto chorobu selhání imunity zemřelo 219 lidí.

Letos laboratoř evidovala 186 nově nakažených mužů a 22 žen. Zhruba každý osmý z těchto pacientů už měl rozvinutou nemoc AIDS. Devět z deseti lidí se nakazilo při sexu.

Zhruba jednasedmdesát procent nových pacientů byli muži, kteří se infikovali při sexu s mužem. V tomto způsobu přenosu je tak ČR na předních příčkách v Evropě.

Podle Jany Hamanové z agentury SC&C letošní průzkum pro Českou společnost AIDS pomoc ukázal, že v Česku kolem nemoci přetrvává řada stereotypů. Víc než čtvrtina lidí si třeba myslí, že se může nakazit při líbání. Desetina se domnívá, že by infekci mohla dostat po použití ručníku nakaženého člověka.

Víc než polovina dotázaných nesprávně míní, že někdo může být pro ostatní nakažlivý až za několik dní či měsíců poté, co se sám infikoval. Vir přitom může šířit už pár hodin po nákaze. "HIV si lidé spojují se smrtí. Bojí se testovat. Pouze třetina lidí si uvědomuje, že ti, kteří se léčí, mohou žít téměř stejně dlouho, jako by infekci neměli," uvedla Hamanová.

Podle ní na základní otázky kolem viru HIV a nemoci AIDS dokázala odpovědět zhruba polovina Čechů a Češek. Jen tři procenta lidí znala správné odpovědi na všechny dotazy. Největší mezery měli lidé se základním vzděláním, ale také mladí do třiceti let.

V roce 2010 putovalo podle manažerky národního programu boje proti HIV/AIDS Veroniky Šikolové na prevenci 3,4 milionu korun. Od roku 2011 jsou to každoročně tři miliony. Podle expertů je to málo. Podle návrhu rozpočtu na příští rok by se suma mohla zdvojnásobit na šest milionů.

Česko se od 21. do 28. listopadu také zapojí do kampaně Evropský testovací týden. Lidé se budou moci nechat bezplatně vyšetřit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy