Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein - Česko-německá hranice tu fyzicky zmizela díky Evropské unii před čtyřmi lety. Ale podle jmen na zvoncích zdejších bytových domů to vypadá, jako by se "čára", která dříve plnila i funkci železné opony, přesunula dál do německého vnitrozemí.
Od té doby, co Češi zjistili, že na bavorské straně Železné Rudy lze pořídit byt levněji než na té české, pořizují si druhou adresu právě v německých horách.
Ve všední den se na ně ale nedozvoníte, byty využívají o víkendech a dovolených k odpočinku.
"O byty v bavorské části Železné Rudy je velký zájem, z celkového počtu devatenácti bytů jich bylo sedm prodáno," řekl Aktuálně.cz Václav Kučera z klatovské pobočky realitní kanceláře Remax. Byty tu lze koupit třeba i za poloviční cenu než na českém území.
Čeští Vietnamci na vzestupu
Poprvé se ale podle českých realitních kanceláří objevuje i zájem o větší byty na trvalé bydlení na německé straně. A jde o mladé české Vietnamce.
"V poslední době jsem zaznamenal zájem vietnamsky mluvících Čechů, tedy již mladých Vietnamců s českým občanstvím, o byty 3+kk. Jedná se o Vietnamce z Železné Rudy, kteří zřejmě rozmýšlejí investici do takového bydlení," dodal Kučera.
Je to jeden z paradoxů současného měnícího se příhraničí, které před začleněním do svobodného schengenského prostoru prošlo symptomy postkomunistické země.
Stánky provozované právě převážně vietnamskou komunitou na hlavních třídách české Železné Rudy totiž mimo jiné ženou "většinové" Čechy do Bavorska. Ti z nich, kteří přesídlují do Německa, totiž často jako vedlejší důvod uvádějí klidnou atmosféru v bavorské části Rudy, kde člověk nenarazí na stánkařské kýče hned u prvního vjezdu do města.
"V české Železné Rudě jsou na každém kroku plachty a stánky," říká Kateřina Mosingerová, která v bavorské Železné Rudě koupila s manželem dům, kde také provozují penzion. "Také bych nerada, aby moje děti vyrůstaly v blízkosti vykřičených domů a kasin," dodává mladá matka.
Byty za poloviční cenu
Hlavní motivací ale zůstává přijatelná cena bytů v Německu. Nejvíc na odbyt jdou malometrážní garsonky nebo jednopokojový byt s kuchyňským koutem.
Pro srovnání, pokud si Čech koupí garsonku, zaplatí něco přes šest set tisíc, pokud menší víkendový byt o dvou pokojích v bavorském příhraničí, zaplatí necelých devět set tisíc korun. Za pár metrů čtverečních navíc si na české straně připlatí i o šest set tisíc korun víc.
"Starší byt v panelovém domě na Špičáku o velikosti 72 metrů čtverečních nabízíme za cenu 1 490 00 korun. V Německu nabízíme byt stejného standardu za cenu 750 000 korun," uvádí další příklad Petr Otte z plzeňské realitní kanceláře Pubec.
Bavorská Železná Ruda se dlouhodobě potýká s odlivem německého obyvatelstva. Nejpozději během ekonomické krize se vydali za prací do větších měst.
V bavorské Železné Rudě zůstali především starší lidé.
"Region již není tak lákavý pro německou klientelu k tzv. příhraniční turistice, ceny jsou srovnány," dodává Otto.
Pořizování nemovitostí nahrává i fakt, že místní samospráva v české Železné Rudě výstavbu rekreačních bytů nepodporuje. "Bere to klientelu penzionům a ubytovatelům," říká místostarosta Železné Rudy Milan Kříž. "Navíc majitelé mohou takové byty pronajímat neoficiálně dál a neplatí rekreační poplatky, i když město s tím má náklady například s odklízením sněhu," dodává.