Praha - Národní potravinová sbírka překonala svou loňskou premiéru. Lidé v sobotu darovali 146 tun jídla pro potřebné, dalšími 25,5 tuny přispěly firmy a 1,6 tuny věnovali lidé přes internet. Informoval o tom Jakub Unger z pořádající organizace Byznys pro společnost.
V prvním ročníku se vybralo 66 tun, letos se zapojilo třikrát více obchodů a více než 2000 dobrovolníků. Vybrané jídlo poputuje do Potravinových bank, které je pak rozdělí potřebným.
Vybrané jídlo odpovídá asi 350 000 porcí. "Máme radost, kolik lidí Národní potravinová sbírka oslovila a jak silný a pozitivní ohlas mezi nakupujícími měla," uvedl Unger.
Nejvíce se vybralo v Praze
Nejvíc potravin se v sobotu vybralo v Globusu na pražském Černém Mostě (3,6 tuny), mimo hlavní město pak v Tescu ve Vídeňské ulici v Brně (2,9 tuny). Mezi kraji celkově bylo nejvíce darů poskytnuto v Praze (38,5 tuny), následovali lidé v Jihomoravském kraji (19,5 tuny) a Moravskoslezském kraji (17 tun). Vloni bylo nejúspěšnější Tesco na pražském Andělu s 1,7 tuny potravin.
Třeba Potravinová banka Liberec získala ve sbírce přes 8,5 tuny jídla pro lidi v nouzi. Ve srovnání s loňskem, kdy lidé darovali 3,2 tuny, je to více než dvojnásobek.
"Nejvíc věnovali zákazníci libereckého Globusu, odkud se odvezlo přes 1,5 tuny potravin," řekl předseda Potravinové banky Liberec Jiří Cerman. Takový úspěch nečekal, původně odhadoval, že sbírka vynese kolem pěti tun. Nejvíc lidé věnovali těstovin.
Jestli se sbírka projevila výrazněji také na tržbách obchodů, kterých se letos zapojilo přes 380, zatím obchodní řetězce nevědí. Darovat bylo možné v obchodech Kaufland, Penny Market, Tesco, Globus, Albert a drogeriích dm nebo poslat jídlo přes portál damejidlo.cz.
Potraviny jdou do Potravinových bank
Vybrané potraviny půjdou do Potravinových bank, což jsou občanská sdružení, která shromažďují od dárců potravinové i zemědělské přebytky, potraviny před datem spotřeby či takové, které nemohou jít do běžného prodeje, například mají poškozený obal či složení neodpovídající přesně informacím na obalu.
Potraviny dále přerozdělují potřebným organizacím, které pomáhají lidem v nouzi. Sbírka se snaží reagovat na skutečnost, že v Česku je 15 procent obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. Darované potraviny poputují k lidem v nouzi, jako jsou matky s dětmi, klienti azylových domů či postižení.
"Načasování Národní potravinové sbírky je ideální, blížící se zima je obdobím, kdy naši klienti potřebují pomoci ještě více," uvedla Pavla Vopeláková z Armády spásy.
Už od prosince bude darování potravin výhodnější i pro firmy, nebudou ze zboží platit 15procentní DPH z prodejní ceny výrobku. Právě kvůli dani bylo pro ně dosud levnější potraviny zničit než je věnovat potřebným.